انتخاباتاخبارسیاست

دلالان سیاسی، شبکه‌سازی‌ دروغین برای سوءاستفاده از کاندیداهای انتخابات را آغاز کرده‌اند

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی گفت: در حالی که هنوز بستر انتخابات ایجاد نشده، برخی دنبال کسب خبر از تأیید یا ردّ صلاحیت‌ها هستند. برخی دلالان سیاسی هم به دروغ در حال ایجاد شبکه‌های ارتباطی هستند تا از کاندیداها سوءاستفاده کنند.

به گزارش شجرنیوز، حجت‌الاسلام امیدرضا مبارک‌آبادی رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی، درباره آمادگی و برنامه‌های این نهاد نظارتی برای انتخابات اسفند 1402 گفت: مقام معظم رهبری در بیانات خود در ابتدای سال 1402 بر اهمیت برگزاری انتخابات امسال تاکید داشتند و چهار راهبرد اصلی یعنی، مشارکت، رقابت، امنیت و سلامت را برای انتخابات در نظر گرفتند.

آغاز آموزش تخصصی 8 هزار ناظر انتخابات

وی ادامه داد: ما نیز در دفتر نظارت استان دوشادوش ستاد انتخابات در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری انتخابات هستیم به همین منظور آموزش‌های تخصصی نزدیک به 8 هزار ناظر استانی در حال برگزاری است، بنابراین هرچه جلوتر می‌رویم و به ایام برگزاری انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم برای شبکه ناظرین ما و برای عزیزانی که با ستاد انتخابات استان همکاری می‌کنند، آمادگی به حد اعلای خودش می‌رسد.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی گفت: جذب جدید، پالایش و آموزش این ناظرین در دستور کار همیشگی ما هست و این آمادگی همیشه وجود دارد و زمانی که انتخاباتی در سطح کشور برگزار نمی‌شود سیاست ما حفظ انسجام عقیدتی و بصیرتی اعضاست و در سال‌هایی که انتخابات برگزار می‌شود آموزش‌ها به صورت تخصصی ویژه ناظرین اجرا می‌شود. آنچه بر مبنای فرمایشات مقام معظم رهبری به مجموعه ما برمی‌گردد، حفظ سلامت انتخابات است، عزیزان دیگری هم هستند که در زمینه‌های مختلف مثل برقراری امنیت انتخابات و مشارکت مردم باید کمک کنند.

وی همچنین درباره آموزش فرمانداران و بخشداران برای برگزاری انتخابات نیز گفت: مجموعه ستاد انتخابات آموزش جداگانه برای هیئت‌های اجرایی دارند و طبق اطلاعاتی که داریم این فعالیت‌ها آغاز شده است، در بحث زیرساخت‌ها و بررسی شهرستان‌ها از نظر آنتن‌دهی و دیگر موضوعات نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است و در برنامه‌های آتی تا قبل از زمان برگزاری انتخابات، آموزش‌های لازم به مجریان حالا چه فرماندار و بخشدار داده خواهد شد. آموزش‌های مشترک اجرا و نظارت هم به منظور ایجاد آمادگی هر چه بیشتر عوامل اجرایی انتخابات خواهیم داشت.

تأکید مکرر امامین انقلاب، بیان تبلیغی است نه تخریبی

مبارک‌آبادی در ادامه درباره رصد اظهارات و اقدامات برخی کاندیداها و طرفداران آنها در ایام انتخابات که به جای پرشورتر کردن مشارکت مردم، باعث ناامیدی و بدبینی در جامعه می‌شود گفت: در کلام ولایت و امامین انقلاب اسلامی، بارها تاکید شده است که نامزدها در ایام انتخابات، بیان تبلیغی داشته‌ باشند نه تخریبی.

وی ادامه داد: مجموعه شورای نگهبان هم همواره بر این امر تاکید کرده و ما هم به داوطلبان توصیه کردیم که تبلیغ کنید نه تخریب و نه سیاه‌نمایی؛ نگویید در دوره‌های قبل هیچ کاری انجام نشده. بیش از چهل سال است که از عمر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می‌گذرد و کارهای بسیار ارزشمندی صورت گرفته است، بنابراین هر کسی که می‌خواهد وارد صحنه انتخابات شود، برنامه خودش را بگوید و واقعا ناامیدی را بین جامعه و مردم پمپاژ نکند.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی گفت: قطعا اگر موضوعاتی که در این خصوص مطرح می‌شود با مستندات چه توسط مردم چه دستگاه‌های ذیربط به ما گزارش شود و ببینیم که واقعا ارزش‌های نظام و ارکان نظام که برای تحقق آن کار و تلاش شده، زیر سئوال می‌رود، مجموعه شورای نگهبان موارد را مورد دقت نظر و بررسی قرار خواهد داد و رسیدگی می‌کند.

انتخابات در جمهوری اسلامی ایران ,

بیشتر تخلفات در فضای مجازی توسط مردم گزارش می‌شود

وقوع برخی تخلفات انتخاباتی در بستر فضای مجازی رخ می‌دهد که مبارک‌آبادی درباره رصد فعالیت کاندیداهای انتخاباتی و اطرافیان آنها نیز گفت: طبیعی است در هر دوره‌ای هر ابزاری که بین مردم مورد اقبال قرار می‌گیرد، مورد توجه همکاران ما نیز هست و با این ابزار بیگانه نیستیم. در حوزه فضای مجازی بیشتر گزارش‌ها توسط مردم برای ما ارسال می‌شود که البته مردمی بودن شبکه ما هم خیلی در این زمینه موثر بوده است. مردم اعتماد می‌کنند و گزارشات موثقی را ارسال می‌کنند و این گزارش‌ها با وجود مستندات موثق رسیدگی می‌شود.

وی همچنین با تأکید بر عدم استفاده انتخاباتی از امکانات دولتی له یا علیه کاندیداها، تأکید کرد: خیلی از موضوعات قانون انتخابات ما (قانون انتخابات قبلی) شفاف بود از جمله همین قانون عدم استفاده از امکانات دولتی و الان هم همین مورد تأکید هست. اگر مواردی مستند به دست هیئت نظارت برسد قطعاً جزو همین موضوعاتی است که در پرونده صلاحیتی کاندیداها نقش ایفا خواهد کرد، توصیه ما این است که مدیران ارشد به این موضوع توجه داشته باشند که الحمدلله رعایت هم می‌کنند اما اگر برخی افراد بخواهند قانون‌شکنی کنند با این‌ها باید برخورد شود.

مبارک‌آبادی در پاسخ به این سوال که آیا از نظر اخلاقی درست است مدیری که می‌داند بنای شرکت در انتخابات را دارد، پست دولتی بگیرد و پس از مدتی، جایگاه خود را رها کند؟ گفت: ما در جایگاهی نیستیم که در این زمینه اظهارنظر کنیم.  صراحتاً در قانون اشاره شده است افرادی که مسئولیت بر عهده دارند می‌توانند در انتخابات شرکت کنند. آن مواردی که در ماده 29 هست و گفته شده باید استعفا دهند باید مطابق قانون از سمت خود استعفا داده باشد. بنابراین همانگونه که رئیس ستاد انتخابات استان هم بارها در مصاحبه‌های خود اعلام کردند تا 25 خرداد این استعفا باید داده شده باشد و پذیرفته شده باشد و جایگزین فرد هم بر اساس تبصره 3 و 4 ماده 29 مشخص شده باشد، یعنی هر سه مرحله طی شود در غیر این صورت فرد حق شرکت در انتخابات را ندارد.

تعامل هیئت نظارت با ستاد انتخابات استان مرکزی در انتخابات 1400 در سطح خوبی انجام شد و استان مرکزی را به یکی از استان‌ها موفق در برگزاری انتخابات تبدیل کرد؛ مبارک‌آبادی درباره اینکه با تغییر دولت چه اقدامی برای افزایش این تعامل و هم‌افزایی در برگزاری انتخابات امسال انجام خواهد شد گفت: ما در دوره قبل این تعامل را داشتیم الان هم همینطور است. جلسات متعددی داشتیم و تا الان ثابت شده که عملکرد ما بر اساس تعامل بوده است و این یعنی هر کسی کار خود را انجام دهد. یعنی مجری کار اجرا را و ناظر هم کار نظارت را انجام دهد و از کار نظارت هم درصدی عقب نشینی نمی‌کنیم یعنی به صورت 100 درصد کار نظارتی را انجام می‌دهیم اما بر اساس تعامل که بحمدلله این تعامل شکل گرفته است و در آینده هم محقق خواهد شد.

هنوز بستر انتخابات ایجاد نشده، برخی دنبال کسب خبر از تأیید و ردّ صلاحیت هستند

گمانه‌زنی‌ها درباره کاندیداهای احتمالی انتخابات مجلس از همین الان در سطح جامعه شروع شده است؛ مردم در گفت‌وگوهای درونی خود به ارزیابی عملکرد نمایندگان فعلی می‌پردازند و در کنار آنها گروه‌های مختلف نخبگانی و شبکه‌های مجازی، آرام آرام وارد اظهارنظرهای زودهنگام درباره تأیید یا رد صلاحیت کاندیداها شده‌اند.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی در این زمینه گفت: برخی از الان اظهارنظر می‌کنند که چه کسی تأیید و چه کسی رد صلاحیت شده است اما هیچ نهادی چه حاکمیتی چه امنیتی حتی خود ما نمی‌توانیم از الان که ثبت نامی صورت نگرفته و بررسی صلاحیتی انجام نشده در این زمینه اظهارنظری داشته باشد.

وی ادامه داد: حتی برخی هم سؤال می‌کنند کسانی که در دولت قبل مسئولیت داشتند (اصلاح‌طلب و اصول‌گرا)، تأیید یا رد صلاحیت می‌شوند؟ باید عرض کنم شورای نگهبان از ابتدای انقلاب ثابت کرده است که گرایش سیاسی ندارد، پس اینجا گمانه‌زنی به هیچ عنوان معنا و مفهوم ندارد که از الان مطرح می‌شود و باید جلوی آن گرفته شود و به این شایعات دامن نزنند چون هنوز بستری ایجاد نشده، ثبت نامی انجام نشده و بررسی صلاحیتی هم انجام نشده است، پس بر اساس چه معیاری از الان این موارد مطرح می‌شود؟

مبارک‌‌آبادی گفت: برخی هم دلال سیاسی هستند و به دروغ در حال انجام فعالیت و ایجاد شبکه‌های ارتباطی هستند تا از کاندیداهای انتخابات سوءاستفاده کنند. مجموعه دفاتر استانی الحمدلله بری از این ارتباطات است و این طور نیست که قولی به کسی داده باشند که شما تأیید صلاحیت شده‌‌ای و برو پوستر چاپ کن. اینها به هیچ عنوان وجاهت قانونی و شرعی ندارد و صرفاً بازار گرمی سیاسی است.

تأکید می‌کنم فعالیت ما بر اساس قانون است و چارچوب قانون و معیارهای تعیین شده در قانون در خصوص تأیید صلاحیت‌ها لحاظ می‌شود.

با ما در شبكه هاي اجتماعي همراه باشيد: اينستاگرام شجرنيوز ، تلگرام شجرنيوز

منبع: تسنیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.