اخبار شهرستان شهریاراخبارخبر مهمدر استان

همه چیز درباره آتش سوزی کافه رستوران در شهرک مریم اندیشه

جشن تولد پسر ۳ ساله که در رستوران پدرش و در کنار اعضای خانواده چهار نفره‌شان در حال برگزاری بود، ناگهان به خاطر یک بی احتیاطی به جهنمی سوزان تبدیل شد که غیر از این خانواده چهار نفره، جان یک کودک و دو زن جوان دیگر را نیز گرفت.

همه چیز درباره آتش سوزی کافه رستوران در شهرک مریم اندیشه

به گزارش شجرنیوز، هفته گذشته وقوع یک حریق و انفجار در کافه رستوران سنتی «چتر» واقع در شهرک مریم (شهر اندیشه شهریار) به آتش‌نشانی و سازمان اورژانس اعلام شد. دقایقی بعد امدادگران اورژانس و آتش‌نشانی با حضور در محل حادثه دریافتند در این رستوران که در زیرزمین یک ساختمان قرار دارد، شعله‌های آتش و دود به بیرون زبانه می‌کشد.

بنابراین بلافاصله عملیات اطفای حریق و نجات گرفتاران در رستوران آغاز شد.

مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس کشور در این باره گفت: «با اطلاع از حادثه، مأموران اورژانس با ۴ دستگاه آمبولانس به محل حادثه اعزام شدند اما نخستین بررسی‌ها نشان داد سه کودک ۳ تا ۶ سال و سه خانم ۲۰ تا ۴۰ سال و یک مرد ۴۰ ساله در این حادثه جان‌ باخته‌اند.»

کارشناسان علت اولیه این حادثه  را آتش گرفتن وسایل و تجهیزاتی دانستند که برای تزئین رستوران به کار رفته بود از جمله اینکه سقف رستوران با چترهای پلاستیکی و رنگارنگ تزئین شده بود که آتش گرفتن محل و دود شدیدی که از سوختن این مواد پلاستیکی فضا را پر کرده و همچنین ترکیدن بادکنک‌هایی که از گاز متان پر شده بودند، باعث خفگی این افراد شده بود.

اظهارات شاهدان حادثه

رضا یکی از کسبه محل که زمان آتش‌سوزی در مغازه لبنیاتی‌اش حضور داشته است، درباره این حادثه گفت: نزدیک ساعت ۸ شب بود که به دنبال شنیدن صدای انفجار من متوجه آتش‌سوزی کافه رستوران شدم و خیلی زود با آتش‌نشانی تماس گرفتم. دود غلیظی از در رستوران خارج می‌شد و آتش‌نشانی دقایقی بعد  در محل حادثه حاضر شد.چند نفری همان لحظات اولیه از رستوران بیرون آمده و فرار کردند اما بقیه داخل رستوران گرفتار شده بودند.

وقتی اجساد را بیرون آوردند، هیچ کدام سوختگی نداشتند و این طور که متوجه شدیم، در اثر خفگی ناشی از دود جان باخته بودند.

یکی دیگر از کسبه خیابان شهدای گمنام – محل حادثه- درباره این ماجرا گفت: می‌گفتند بادکنک‌های گازی باعث آتش‌سوزی شده اما این طور نبوده چون خود رستوران تزئینات زیادی داشت و دیوارهای آن از چوب خشک بود و با کناف پوشانده شده و سقف آن نیز از چترهای تزئینی پر شده بود.

آن طور که من از زبان یکی از افرادی که توانسته بود از آنجا نجات پیدا کند شنیدم، پسر کوچک صاحب رستوران که جشن تولدش بوده داشته با فندک بازی می‌کرده که ناگهان در اثر روشن شدن فندک کناف‌هایی که دیوار را با آن پوشانده بودند، شعله‌ور می‌شود که تا اقدام به خاموش کردن کنند، بادکنک‌ها منفجر می‌شوند و تمام کناف‌ها و چترهای روی سقف شعله‌ور می‌شود که در اثر سوختگی کناف دود غلیظ به وجود می‌آید.

پیمان صاحب رستوران و همسر و دو پسر کوچکش و دیگر افرادی که در رستوران بودند به سمت انتهای رستوران که آشپزخانه بوده فرار کردند اما در نهایت در اثر استنشاق دود جان باختند.

پیمان دو فرزند به نام کیان و پرهام داشت که جشن تولد یکی از پسرها بود و همسرش و دو خانم دیگر که از کارکنان رستوران بودند و یک کودک دیگر متأسفانه در این حادثه جان باختند.

خفگی علت فوت ۷ نفر

حمید عسگری‌پور، دادستان شهریار گفت: حادثه آتش‌سوزی در سفره‌خانه سنتی چتر شهرک مریم شهر اندیشه شهرستان شهریار رخ داد.

این سفره‌خانه در زیرزمین قرار داشت و نزدیک به ۱۵ پله به طرف پایین می‌خورد.

تمامی دیوارها و اشیای موجود در این رستوران قابلیت اشتعال داشت و مراسم تولد نیز در نزدیکی پل‌ها و خروجی سفره‌خانه در حال برگزاری بود که این حادثه رخ داد.

پس از شعله‌ور شدن فضا متوفیان به سمت انتهای رستوران تا نزدیکی آشپزخانه فرار کرده بودند ولی در نهایت در همین نقطه بر اثر خفگی جان خود را از دست دادند.

عسگری‌پور ادامه داد: جنازه سه کودک خردسال، سه زن و یک مرد میانسال در حالی که دچار خفگی شده بودند، پیدا شد اگرچه آثار سوختگی روی آنان بسیار خفیف بود.

دادستان شهریار با بیان اینکه جزئیات این موضوع در دست بررسی است، از خروج ۲ خانم در حین وقوع حادثه از رستوران و نجات آنان خبر داد. هویت همه افراد مصدوم و کشته شده در این حادثه مشخص است.

سرهنگ «پیمان فتاحی» فرمانده انتظامی شهرستان شهریار نیز گفت: با اعلام این حادثه بلافاصله رئیس کلانتری، عوامل آتش‌نشانی و اورژانس در محل حاضر شدند که با توجه به اهمیت موضوع در ادامه جانشین فرمانده انتظامی غرب استان تهران، فرمانده انتظامی و دادستان شهریار در محل حاضر شدند که در بررسی‌های اولیه مشخص شد تعداد ۷ نفر در اثر خفگی به دلیل حریق ناشی از آتش‌سوزی غیرعمدی داخل کافه رستوران فوت کردند.

هر ۷ نفر با هماهنگی مقام قضایی به پزشکی قانونی انتقال داده شدند و صحنه با همکاری نیروهای یگان امداد و کلانتری مدیریت شد و در اجرای دستور مقام قضایی، تا اطلاع ثانوی، کافه پلمب شد.

حمیدرضا دمیرچیلو، مدیر آتش‌نشانی شهریار گفت: علت حادثه در شهریار رسیدن یک عامل حرارتی باز به مواد قابل اشتعال پوشش دیوار سفره‌خانه بود.

حادثه تأسف‌باری که منجر به مرگ ۶ نفر در محل و جان باختن کودک سه ساله بعد از انتقال به بیمارستان و در مجموع ۷ نفر شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.