سلامتاخبارجامعه

بابونه سطح قند خون را تا 11 درصد کاهش می‌دهد

محققان با انجام مطالعاتی روی حیوانات و انسان‌ها به این نتیجه رسیدند که گیاه بابونه می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 را کاهش دهد.

بابونه سطح قند خون را تا 11 درصد کاهش می‌دهد

به گزارش شجرنیوز به نقل از اکسپرس، عوارض دیابت ناشی از تولید ضعیف انسولین است که باعث افزایش سطح خطرناک قند خون می شود.

داشتن رژیم غذایی و خوردن غذاهای سالم می تواند از ابتلا به این بیماری جلوگیری کند. یک بررسی جامع که در مجله Complementary Therapies Medicine منتشر شده، دلیل محکمی برای مصرف مکمل بابونه است. گیاه بابونه (گیاهی از خانواده Asteraceae) از دیرباز در طب سنتی مورد استفاده قرار می گرفته است.

محققان یک بررسی سیستماتیک از شواهد مربوط به اثرات بابونه بر نشانگرهای متابولیک و عوارض دیابت از مطالعات حیوانی و انسانی انجام دادند. جستجوی گسترده در پایگاه‌های اطلاعاتی الکترونیکی رایج مطالعه مرتبط با حیوانات و شش کارآزمایی بالینی انسانی را نشان داد.

تمام مطالعات حیوانی، بهبود در معیارهای مختلف کنترل گلیسمی (قند خون) و عدم تحمل گلوکز را نشان داد که در طول زمان پایدار بود. بهبود سطح قند خون در موش‌های مبتلا به دیابت بین 14 تا 59 درصد بود و در مطالعاتی که شامل رژیم‌های دز متفاوت بود، وابسته به دز بود.

در کارآزمایی دیگری که در این بررسی گنجانده شد، 64 بیمار مبتلا به دیابت نوع 2 روزانه سه فنجان چای بابونه (3 گرم در 150 میلی لیتر آب داغ) یا دارونما به مدت هشت هفته دریافت کردند. گروه چای بابونه کاهش قابل توجهی در HbA1c (میانگین سطح قند خون طی 8 تا 12 هفته قبل)، سطح انسولین و مقاومت به انسولین و همچنین کاهش 11 درصدی سطح قند خون در مقایسه با گروه دارونما نشان داد. با این حال، برای تأیید این یافته‌ها، قبل از ارائه توصیه‌ها، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

در سال 2008، تحقیقات دیابت انگلستان در مطالعه ای گزارش داد که نوشیدن روزانه چای بابونه ممکن است به جلوگیری از عوارض دیابت نوع 2، مانند نابینایی، بیماری قلبی و آسیب کلیوی کمک کند.

در این مطالعه، محققان انگلیسی و ژاپنی عصاره بابونه را به موش‌های مبتلا به دیابت دادند. به نظر می‌رسد که این عصاره سطح گلوکز خون را کاهش داده و فعالیت آنزیم مرتبط با ایجاد عوارض دیابت را مسدود می‌کند.

دکتر ویکتوریا کینگ، مدیر مرکز تحقیقات دیابت انگلستان گفت: برای اینکه بتوانیم به نتیجه گیری قطعی در مورد نقش چای بابونه در مبارزه با عوارض مرتبط با دیابت برسیم، به تحقیقات بیشتری نیاز است.

مرکز تحقیقات دیابت انگلستان هنوز به افراد مبتلا به دیابت توصیه نمی کند که مصرف چای بابونه خود را افزایش دهند. داشتن یک رژیم غذایی متعادل و سالم، انجام فعالیت بدنی منظم و مصرف داروهای تجویز شده راه های کلیدی برای کنترل موثر سطح گلوکز خون، فشار خون و چربی خون هستند. مدیریت خوب دیابت به کاهش خطر عوارض جدی مانند سکته مغزی و نابینایی کمک می کند.

بسیاری از افراد بدون اینکه متوجه باشند، دیابت نوع 2 دارند. این موضوع هم به این دلیل است که افراد یا علائم بیماری را نمی شناسند یا به آنها توجه ندارند.

علائم دیابت نوع 2 عبارتند از: ادرار کردن بیش از حد معمول، به خصوص در شب، احساس تشنگی دائمی، احساس خستگی زیاد، کاهش وزن بدون رژیم، دیر بهبود یافتن یا عدم بهبود زخم و تاری دید.

سرویس سلامت ملی انگلیس توضیح می دهد: آزمایش خون می تواند ابتلا به دیابت را مشخص کند و دیابت هرچه زودتر تشخیص داده شود، درمان بهتر پیش می رود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.