اخبار شهرستان شمیراناتاخبارخبر مهمدر استان

برگزاری پویش مردمی «بی زباله» با حضور استاندار تهران

شمیرانات- پویش مردمی «بی زباله» همزمان با هفته « زمین پاک» برگزار شد.

به گزارش شجرنیوز از شمیرانات، صبح پنجشنبه و هم زمان با هفته «زمین پاک» و با شعار با شعار «سرمایه‌گذاری در زمینه توسعه بازیافت و بهره‌وری سبز» پویش مردمی «بی زباله» برگزار شد.

این پویش حضور سمن‌ها و گروه‌های دغدغه‌مند و طبیعت دوست استان تهران و شمیرانات، علیرضا فخاری استاندار تهران، مجتبی ذاکریان فرماندار شمیرانات، علیرضا مزینانی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران و جمعی از مسئولان استانی و مدیران شهرستانی روز پنجشنبه اجرایی شد.

این پویش مردمی از ساعت ۹ صبح روز در محل مجموعه دریاچه‌های «زمرد» لواسان به آدرس کمربندی شهید رجایی، «چناربان» سوم در حال اجرا است و طی این برنامه بالغ بر ۱۵ محل جانمایی شده در لواسانات، اوشان فشم میگون و شمشک دربندسر پاکسازی خواهد شد.

استاندار تهران: بخشی از آلودگی محیط زیست ناشی از اقدامات انسانی است

علیرضا فخاری در حاشیه پاکسازی حاشیه رودخانه جاجرود از سد لتیان تا سد ماملو در شهر سعید آباد جاجرود گفت: در نخستین روز از هفته زمین پاک به تاسی از وظیفه سازمانی و محیط زیست در این پویش مردمی شرکت کردیم.

وی ادامه داد: حاشیه رودخانه جاجرود از سد لتیان تا سد ماملو را به همراه مردم منطقه، گروه‌های مردمی و دانش آموزان مورد پاکسازی قرار دادیم و همه آمدند تا این حیات طبیعی که خداوند متعال در روی زمین ایجاد کرده را پاکسازی کنند و بهترین بهره برداری را داشته باشند.

استاندار تهران اظهار داشت: ما هم به تاسی از مردم تلاش می کنیم تا این کار را به عنوان یک عمل الگو پذیر برای همه در استان جاری و ساری کنیم تا امکان استفاده بهینه از محیط طبیعی منطقه و حیات وحش منطقه و ظرفیت های طبیعی فراهم شود.

فخاری ادامه داد: پویش پاکسازی امروز توسط ۶ گروه اجرایی از سد لتیان تا سد ماملو در حال برگزاری و این محل، نقطه آبریز سد ماملو هست و اثرات زیست محیطی فراوانی بر آب آشامیدنی منطقه شرق تهران دارد از اهمیت خاصی برخوردار است و با پاکسازی این محدوده تلاش می کنیم که مردم بتوانند در پایین دست از آب و زندگی بهتری برخوردار باشند.

وی خاطرنشان کرد: پیش از این پشت سد لتیان مملو از زباله پلاستیکی بود که از بالادست منطقه لواسانات داخل رودخانه سرازیر و پشت سد جمع می شد که پس از برگزاری پویش پاکسازی، عملا پاکسازی شده بود.

استاندار تهران با تاکید بر اهمیت همت عمومی و نظارت درست، افزود: اگر همت عمومی و نظارت درست صورت بپذیرد حتما به پاکسازی محیط کمک می کند.

این مسئول اضافه کرد: برخی از آلودگی های محیطی باید با ابزا ر و لوازم خاص پاکسازی شود اما حاشیه رودخانه دردسترس مردم هست و با همراهی نیروی انسانی پاکسازی می شود و نیاز به ابزار و لوازم خاص ندارد.

وی با اشاره به اهمیت فرهنگ سازی از دوران کودکی، توضیح داد: آموزش برای فرهنگ سازی ضروری است و ما باید از سنین دبستان کودکان خود را تربیت کنیم تا بدانند که محیط زیست باید همیشه پاک و منزه باشد.

استاندار تهران ادامه داد: اگر کودکان آموزش نبینند ندانم کاری ها به نسل های بعدی منتقل می شود، آنچه که امروز یاد گرفتیم ناشی از آموزش پدران مادران و معلمان است تا محیط را پاکیزه نگهداریم.

فخاری گفت: تلاش فردی عامل دیگری برای محافظت از محیط زیست است و با استفاده توامان از این ۲ ظرفیت می توانیم محیط زندگی بهتر و پاک تری داشته باشیم.

این مسئول یادآور شد: امروز همت بلند مردم ما را به این منطقه کشاند و اراده آنها بود که در این پویش شرکت کنیم در کنار آنها باشیم به اتفاق همدیگر فرهنگی را جاری و ساری کنیم که از دیر باز نزد ایرانیان بوده و همواره ایرانیان از این فرهنگ خوب استفاده می کردند.

استاندار تهران گفت: به کسانی که روزهای تعطیل به کنار رودخانه ها می روند توصیه می کنم حتما همراه خود ظرف زباله داشته باشند و بعد از استفاده محیط زباله را با خود ببرند و در اولین نقطه ای که امکان دارد تخلیه کنند تا محیط زیست پاکیزه ای داشته باشیم.

به گفته مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان تهران مسیر رودخانه جاجرود در چهار محور شامل لواسان از پل لشکرک تا تپه سرک، پردیس خسروآباد و سعید آباد، جاده پارچین بعد از روستای سنجریان و محدوده پارک ملی خجیر و ورودی سد ماملو در قالب «پویش مردمی بی زباله» پاکسازی شد.

پویش مردم محور پاکسازی طبیعت و به خصوص حاشیه جاجرود از سدلتیان تا سد ماملو روز پنجشنبه هفتم اردیبهشت ماه با حضور استاندار تهران، مسئولان این استان و مردم طبعیت دوست برگزار شد.

با ما در شبكه هاي اجتماعي همراه باشيد: اينستاگرام شجرنيوز ، تلگرام شجرنيوز

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.