انتخاباتاخبارسیاست

تأیید تناسبی‌شدن انتخابات مجلس توسط شورای نگهبان

شورای نگهبان تناسبی‌شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی در تهران را تأیید کرد.

به گزارش شجرنیوز، هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری که صبح امروز (شنبه 3 تیر) برگزار شد، با اشاره به آخرین طرح و لوایح مورد بررسی در شورای نگهبان گفت: لایحه موافقتنامه بین دولت ایران و دولت کرواسی درباره کمک به همکاری گمرکی تنها ایرادی که در مرحله قبل داشت مرتبط با استفاده از واژگان غیرفارسی بود که با اصلاحات صورت‌گرفته از سوی مجلس این مصوبه خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد و مورد تأیید قرار گرفت.

وی درباره طرح حمایت از گزارشگران فساد خاطرنشان کرد: ایرادات شورای نگهبان به این مصوبه رفع شده است و تنها دو ابهام جزئی وجود دارد که در صورت رفع این ایرادات از سوی مجلس، این مصوبه نیز مورد تأیید شورای نگهبان قرار خواهد گرفت، همچنین لایحه شورای حل اختلاف نیز در جلسات اخیر مورد بررسی قرار گرفت؛ این مصوبه نیز در مراحل قبل با اشکالات و ابهاماتی مواجه شده بود که با اصلاحاتی که در مجلس انجام شد از مجموع ایرادات وارده شده بسیاری رفع شده و اگر موارد باقی مانده نیز رفع شود می‌تواند مورد تایید اعضای شورای نگهبان قرار گیرد.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: اصلاح قانون انتخابات مطالبه ای بود که سالها مطرح بود. این مصوبه در راستای حقوق مردم و داوطلبان و سیاست های کلی ابلاغی قدم هایی را برداشته است.

عمدا اشکالات و ابهامات نسبت به این مصوبه برطرف شده و تنها چند مورد جزئی باقی مانده و اگر این موارد نیز از سوی نمایندگان مجلس مرتفع شود، شورای نگهبان این مصوبه را نیز مورد تایید قرار خواهد داد. امیدواریم نمایندگان مجلس هرچه زودتر ایرادات ‌و ابهامات باقی مانده را نیز اصلاح کنند تا این مصوبه با تبدیل شدن به قانون در انتخابات مجلس دوازدهم اجرایی شود.

طحان نظیف درباره بررسی طرح بانکداری جمهوری اسلامی عنوان کرد:  همه موارد ایرادات و اشکالات مرتبط با این طرح مرتفع شد اما برخی از مواردی که شورا به آن ایراداتی وارد گرفته بود که مجلس آن را اصلاح نکرده بود. این موضوع به منزله این است که نمایندگان قصد اصرار بر مصوبه خود دارند که طبعا بر اساس قانون باید لین موارد به مجمع تشخیص مصلحت ارسال شود.

وی درباره شفافیت جلسات مجمع تشخیص گفت: شفافیت موضوعی است که عملکردها را بهبود می بخشد ما در شورای نگهبان بدون هیچ الزام قانونی در این حوزه پیشگان بودیم لذا شفافیت نظارت عمومی بر قانون اساسی را توسعه می دهد اما بر اساس اصل 112 قانون اساسی تدوین مقررات مجمع بر عده خود مجمع است و اعضای مجمع باید خودش نسبت به اصلاح مقررات داخلی این مجمع تعیین تکلیف کنند.

سخنگوی شورای نگهبان درباره مصوبه مجلس مبنی بر تناسبی شدن انتخابات مجلس در تهران گفت: ما در مرحله قبل نسبت به اصل تناسبی شدن انتخابات مشکلی نداشتیم و نسبت به برخی موارد آن ابهاماتی داشتیم که با اصلاحات صورت گرفته از سوی مجلس تمامی ابهامات و ایرادات ما نسبت به این موضوع مرتفع شد. البته هیئت عالی نظارت مجمع ایرادات نسبتا اساسی به این مصوبه داشت که برخی از این ایرادات برطرف شده اما برخی دیگر از این ایرادات تا آخرین مکاتبه ما با مجمع تشخیص باقی بود. البته ما اطلاعی از  آخرین نظر هیئت عالی نظارت در رابطه با تناسبی شدن نداریم.

با ما در شبكه هاي اجتماعي همراه باشيد: اينستاگرام شجرنيوز ، تلگرام شجرنيوز

منبع: تسنیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.