منطقهاخباربین الملل

توافق آمریکا و طالبان در قطر؛ ادامه کمک‌های بشردوستانه و تسهیل رفت‌وآمد به افغانستان

آمریکا و طالبان در گفت وگوهای دوحه توافق کرده‌اند که که واشنگتن کمک بشردوستانه را ادامه داده و طالبان نیز رفت و آمد شهروندان خارجی به افغانستان را تسهیل کند.

به گزارش شجرنيوز، با پایان مذاکرات دو روزه میان آمریکا و طالبان در دوحه، طرف‌ها توافق کرده‌اند که که واشنگتن کمک بشردوستانه را ادامه داده و طالبان نیز رفت و آمد شهروندان خارجی به افغانستان را تسهیل خواهد کرد.

محمدنعیم، سخنگوی طالبان در دفتر سیاسی دوحه روز دوشنبه، نوزدهم مهر، گفت که در جریان مذاکرات در دوحه، آمریکا علاوه بر ادامه کمک‌های انسان دوستانه، برای سایر نهادهای کمک رسان نیز تسهیلات را فراهم خواهد کرد.

به گفته وی، در مذاکرات تأکید شده است که کمک‌های بشردوستانه جدا از مسائل سیاسی صورت گیرد.

طالبان در جریان این گفت‌وگوها تصریح کرده‌اند که در زمینه شفافیت کمک‌ها و رساندن آن به افراد مستحق، با نهادهای خیریه همکاری می‌کنند.

همچنین نعیم درباره تعهدات طرف طالبان نیز گفت: قرار است شده که طالبان رفت و آمد شهروندان خارجی به افغانستان را تسهیل کند.

به گفته وی، در جریان این نشست تلاش شده است که روابط دیپلماتیک به «حالت خوب» بازگردد و تأکید شده که این گونه مذاکرات در آینده نیز ادامه یابد.

این در حالی است که وزارت خارجه آمریکا درباره جزئیات این توافق اطلاع‌رسانی نکرده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا، گفته که در جریان این دیدار، هیأت امریکایی بیش‌تر به نگرانی‌های تروریستی و عبور مصون افراد تمرکز کرده است.

پرایس همچنین افزوده که حقوق بشر، مشارکت معنادار زنان و دختران در جامعه و ارایه کمک‌های مستقیم بشردوستانه امریکا نیز بحث شده است.

وی این مذاکرات را «صادقانه»‌ و «حرفه‌ای» خوانده و گفته است که آمریکا طالبان را نه براساس گفته‌ها؛ بلکه مبتنی بر عمل طالبان درباره آنها قضاوت می‌کند.

مذاکرات میان دو طرف روز شنبه در دوحه آغاز شد و دو روز ادامه یافت و  این اولین دیدار هیأت‌های طالبان و امریکا پس از سقوط کابل است.

پیشتر، آمریکا گفته بود که به کمک‌های بشردوستانه‌ خود ادامه می‌دهد، اما این کار از طریق حکومت سرپرست طالبان صورت نخواهد گرفت.

با ما در شبكه هاي اجتماعي همراه باشيد: اينستاگرام شجرنيوز ، تلگرام شجرنيوز

منبع : فارس

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.