شهر اسلامشهراخباراخبار شهرستان اسلامشهرخبر مهمدر استان

تکمیل پروژه کمربندی شمالی اسلامشهر نیازمند توافق دولت با دولت!

اسلامشهر- روزانه ۴۰ الی ۵۰ هزار خودرو در مسیر کمربندی شمالی اسلامشهر تردد می کنند، که برای تکمیل این پروژه چشم انتظار تملک اراضی راه آهن توسط شهرداری هستند.

به گزارش شجرنیوز از اسلامشهر، پروژه کمربندی شمالی اسلامشهر از تیرماه سال ۹۹ به طول تقریبی هفت کیلومتر از خیابان سوسنگرد قبل از میدان نماز اسلامشهر آغاز و با احداث و گذشتن از هفت پل و تقاطع غیر همسطح در نهایت با تقاطع غیر همسطح شهید حاج محمود شفیعی وارد بلوار شهید برنده‌سیفی می‌شود.

به‌منظور اجرای طرح کمربندی شمالی اسلامشهر با مجموعه راه‌آهن توافقاتی انجام شده بود، که مجموعه مدیران راه‌آهن در گذشته همکاری و همراهی لازم را نداشته و این پروژه فرا شهرستانی که در کاهش ترافیک محور آیت الله سعیدی بسیار تأثیرگذار بوده، ابتر و نیمه‌کاره رها شد.

از سویی دیگر بایستی تعدادی ملک در مسیر این کمربندی تملک شود، که رئیس شورای اسلامی شهر اسلامشهر از تملک چند ملک دیگر در مسیر این کمربندی خبر داد و افزود: در راستای اجرای طرح ۲۴ متری کنارگذر راه آهن در منطقه یک اسلامشهر چندین ملک دیگر در حریم راه آهن تملک و آزادسازی شد.

داوود حورزاده گفت: تاکنون ۱۰۰ ملک در این مسیر خریداری و آزادسازی شده است.

رئیس شورای اسلامی اسلامشهر گفت: برای آزادسازی کامل مسیر طرح ۲۴ متری کنارگذر راه آهن باید حدود ۲۴۰ ملک تملک شود.

دو قطعه از کمربندی شمالی اسلامشهر به بهره برداری رسیده است

شهردار اسلامشهر نیز در خصوص میزان پیشرفت و همچنین مشکلات موجود در احداث کمربندی شمالی این شهر گفت: دو قطعه کمربندی شمالی اسلامشهر به لطف خدا افتتاح شده و به بهره برداری رسیده است و مردم در حال استفاده از آن هستند.

محسن حمیدی افزود: قطعه اول این کمربندی اسفندماه سال گذشته و با حضور وزیر کشور افتتاح شد و بهره برداری قطعه دوم نیز در آذرماه ۱۴۰۲ و همزمان با حضور و بازدید میدانی رئیس مجلس شورای اسلامی انجام شد.

تردد آسانتر روزانه ۵۰ هزار خودرو نیازمند توافق دولت با دولت

وی گفت: این کمربندی به طول ۶.۸ کیلومتر از قبل از میدان نماز آغاز شده و در انتهای شهر از طریق پل روگذر «شهید شفیعی» به کمربند جنوبی اسلامشهر متصل می‌شود.

شهردار اسلامشهر در خصوص جزئیات تکمیل این پروژه گفت: ما در دو نقطه با مستثنیات و تأسیسات راه آهن تقاطع داریم، که نیازمند تعامل با راه آهن هستیم، که علی رغم برگزاری جلسات مختلف متأسفانه هنوز نتوانستیم، به تعامل و توافق برسیم، امیدواریم این تعامل انجام شود، چرا که مدیران ارشد وزارت کشور و وزارت راه و شهرسازی موافق هستند، اما در بدنه کارشناسی باید تعامل بیشتری انجام شود، تا هرچه سریع‌تر خبرهای خوبی به مردم اسلامشهر برسد.

وی در پاسخ به این سوال که میزان پیشرفت فیزیکی این پروژه چند درصد است و علت توقف آن چیست، گفت: این پروژه نزدیک به ۸۰ درصد پیشرفت داشته است، اما در یک نقطه در انتهای خیابان شهید فخری زاده باید از ریل راه آهن عبور کنیم، که مجوز آن سال گذشته توسط مدیرکل راه آهن صادر شده اما برای عملیاتی کردن آن اخیراً تعهداتی ایجاد شده که آن هم در حال مذاکره با دوستان هستیم.

برای احداث تونل ۹۰ متری کمربندی شمالی اسلامشهر نیازمند توافق و تملک اراضی راه آهن هستیم

مدیر شهری اسلامشهر گفت: یک تونل ۹۰ متری هم برای اتصال قطعه اول و دوم باید ایجاد کنیم، که برای این کار باید بخشی از اراضی راه آهن تملک شود و در همین راستا شهرداری با اخذ مجوز از شورای اسلامی شهر در حال کارشناسی است، که نظر کارشناس رسمی دادگستری اعلام شده و باید جلسه‌ای برگزار شده و این اراضی تملک شود.

وی گفت: از خیابان سوسنگرد، به صورت زیرگذر عبور می‌کنیم، در آن محل اراضی راه آهن مورد درخواست ما نیست، اما در مورد تونلی که قطعه اول و دوم کمربندی را به هم متصل می‌کند، از زیر ریل راه آهن عبور می‌کند، که با نظر خود دوستان نقشه‌ها طراحی شده است.

شهردار اسلامشهر در پاسخ به این سوال که «آیا مسؤولان راه آهن به وعده‌های مساعدتی در خصوص این مساله در سفر رئیس جمهور دادند، عمل کرده‌اند، یا خیر؟» گفت: در سفر آذرماه سال گذشته رئیس جمهور این توافق و احداث تونل مورد تاکید قرار گرفت، علاوه بر آن در سفر اخیر رئیس مجلس شورای اسلامی نیز این موضوع مورد تاکید واقع شد و استاندار تهران نیز در این خصوص تاکید دارد، چرا که این کمربندی تنها موضوع و مساله اسلامشهر نیست و روزانه ۴۰ الی ۵۰ هزار تردد در این مسیر انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: این مسیر اسلامشهر و نیز شهرها و شهرستان‌های اطراف را نیز پوشش داده و در کاهش معضلات زیست محیطی اهمیت فراوانی دارد.

به نظر می‌رسد، بایستی با همگرایی و تعامل بیشتر بین دستگاه‌های دولتی، هرچه سریع‌تر شاهد تکمیل و بهره برداری کامل کمربندی شمالی اسلامشهر باشیم، تا ضمن صرفه جویی در مصرف سوخت، کاهش بار ترافیکی و رفع مشکلات محیط زیستی شاهد رضایتمندی مردم در این خصوص باشیم.

با ما در شبكه هاي اجتماعي همراه باشيد: اينستاگرام شجرنيوز ، تلگرام شجرنيوز

منبع: مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.