اخبارخبر مهمسیاست ایران

جلیلی: خاکریز هسته‌ای بشکند، دشمن طمع می‌کند/ تبیین علت انفجار در نطنز

نماینده رهبر انقلاب در شورای‌عالی امنیت ملی گفت: بند ۵ برجام، هسته‌ای را در نطنز متمرکز کرد و بعد دشمن آنجا را منفجر کرد.

به گزارش شجرنیوز، سعید جلیلی نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی در مراسم بزرگداشت دانشمند شهید محسن فخری زاده، که به میزبانی بسیج اساتید پنج دانشگاه بزرگ تهران با حضور صدها استاد دانشگاه برگزار شد، گفت: انقلاب علمی، جهت علم را از سمت منافع مستکبران به سوی منافع توده‌های مستضعف تغییر داد و به جای ایجاد ناامنی، موجبات تامین امنیت برای ملت‌ها را فراهم کرد. انقلاب علمی یعنی قیام دانشمندان با ایمان در برابر انحصار و انحراف علم.

وی افزود: شاید در چنین جلسه‌ای که برای بزرگداشت این شهید بزرگوار برگزار می‌شود، این پرسش، پرسش مهمی باشد که چرا در جهان امروز با این همه ادعا درباره آزادی، تمدن و… دانشمندان هدف تروریست‌ها قرار می‌گیرند.

نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه مردم ما و مردم دنیا با تناقض‌هایی که بین شعارها و رفتارهای غرب هست، آشنا هستند، گفت: کسانی که شعار بازار آزاد آن‌ها گوش فلک را کرد کرده است، اگر در آن سوی جهان، دو نفر بخواهند تراکنش بانکی انجام دهند، میگویند این کار باید با موافقت آن‌ها انجام شود.

جلیلی افزود: مردم ما به‌خوبی شاهد هستند کسانی که شعار آزادی و لیبرال دموکراسی را مطرح می‌کنند، از رژیم‌ها و افرادی که جزء مرتجع‌ترین رژیم‌ها و افراد هستند حمایت می‌کنند. کسانی که در زمینه اشغال، تجاوز و کشتن انسان‌های بیگناه سرآمد هستند، الگوی دولت‌های غربی می‌شوند. به گونه‌ای که دولتمردان غربی بارها ادعا کرده‌اند که در غرب آسیا تنها رژیم اشغالگر و کودک‌کش صهیونیستی نمونه لیبرال دموکراسی است.

مقابله امروز تمدن غرب با دانش و دانشمندان روی قرون وسطی را سفید کرده است

وی گفت: موضوع مهم این است که یکی از ادعاهای تمدن غرب این است که از قرون وسطی عبور کرده‌ایم و دورانی که دانشمندان محاکمه می‌شدند، به‌سر آمده است. این ادعا در حالی است که امروز و در سال ۲۰۲۰ شاهد هستیم همین‌ها رفتاری دارند که روی قرون وسطی را سفید کرده‌اند. همین‌ها در رفتارهای خودشان محدودیت‌هایی را به دانشمندان اعمال می‌کنند که بی‌سابقه است. اگر دست‌شان برسد، دانشمندان را بازداشت می‌کنند، و همین کسانی که ادعای تحقق نظام نوین جهانی دارند، دانشمندان را در لیست سیاه قرار می‌دهند.

عضو شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: مردم جهان شاهد هستند در فهرست سیاه برخی سازمان‌های بین‌المللی، دانشمندان قرار می‌گیرند نه کسانی که بهره‌ای از علم نبرده‌اند. از آن بدتر دنیا شاهد است همان کسانی که آن‌ها را در فهرست سیاه قرار داده‌اند، توسط تروریست‌ها مورد هدف قرار می‌گیرند.

جلیلی با اشاره به وجود اسم شهید فخری زاده در لیست سیاه سازمان‌های بین‌المللی گفت: در نهایت هم این شهید بزرگوار توسط تروریست‌ها مورد هدف قرار گرفت. ترور را هم خودشان معنی کرده‌اند که یعنی حد اعلای ترساندن. تمام تلاش‌شان این است که دانشمندان ما را بترسانند. اینکه چرا این کار را می‌کنند، پرسش مهمی است که در مراکز علمی باید مورد کاوش قرار بگیرد. سؤال ان است که چرا در این عصر، رفتار قرون وسطایی را در شکل ترور نشان می‌دهند.

وی گفت: غربی‌ها می‌دانند که امروز اگر قدرتی به‌دست آورده‌اند مرهون علم و دانش است. می‌دانند علم است که برای آن‌ها در عرصه‌هایی قدرت را ایجاد کرده است. طبیعی است بر این مبنا می‌خواهند قدرتی که دارند را در خودشان منحصر کنند و اجازه ندهند کسانی دیگر قدرتمند شود.

عضو شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به رجزخوانی‌های ترامپ گفت: فرد قبلی هم که او را باهوش و مؤدب می‌خواندند، در سند ۲۰۱۵ امنیت ملی آمریکا بیان می‌کند که ایالات متحده باید بتواند رهبری جهان را نه‌تنها اکنون بلکه تا یکصد سال آینده هم حفظ کند. چه کسی این حق را به او داده است؟ چرا ایالات متحده برای یکصد سال آینده هم باید رهبر جهان باشد؟

جلیلی افزود: آنها می‌دانند اگر قدرتی به دست آوردند این قدرت را مرهون دانش پیشرفت‌های علمی‌های بودند و از این حیث می‌خواهند این قدرت را در میان خودشان منحصر کنند. آنها خودشان را در موضع رهبری جهان قرار داده و به همین خاطر اجازه دست‌یابی به قدرت را به دیگران نمی‌دهند.

وی تاکید کرد: در چنین فضایی است که افرادی بلند می‌شوند که منکر علم نیستند و علم را قدرت می‌دانند، امّا این رهبری را نمی‌پذیرند و این نوع سلطه و انحصار را نمی‌پذیرند. این افراد به حکم آیه «قالوا رَبّنَا اللّهُ ثُمّ استَقاموا»، می‌گویند شما چنین اجازه‌ای ندارید و این‌طور نیست که فقط شما قدرتمند باشید. دانشمندان مؤمنی که علم را جهت می‌دهند نه در جهتی که دشمنان می‌خواهند. ربوبیت را برای خدا می‌دانند و استقامت می‌کنند. این‌ها کسانی هستند که نه تهدید می‌شوند نه تطمیع و نه فریب تزویر دشمن را می‌خورند.

شهید فخری‌زاده نه ترسید نه تطمیع شد و نه با تزویر دشمن دچار تردید شد

عضو شورای راهبردی روابط خارجی خاطرنشان کرد: دانشمندان مومن ما در برابر این منطق استکباری دشمنان ایستادند و بدون ترس و نگرانی، حرکت بزرگ علمی خود را شتاب دادند. آنها باعث شدند که دشمن بفهمد با ملتی مواجه است که دانشمندان مومنی مانند شهید فخری زاده دارد که نه از تهدیدات می‌ترسد، نه می‌توان او را تطمیع کرد و نه فریب تزویر دشمن را می‌خورد ونه دچار تردید می‌شود.

جلیلی با بیان اینکه شهید فخری‌زاده سال‌ها در معرض تهدید بود، امّا در او اثر نمی‌کرد، تصریح کرد: این انسان‌ها ارزشمند هستند، چون لحظه‌ای دچار تردید نمی‌شوند. این‌ها مردان رشید عصر ما هستند که مصداق تعبیری هستند که خدا در قرآن درباره اصحاب کهف به‌کار می‌برد. قامو فقالوا ربنا رب السموات والارض اینان هستند که نمی‌پذیرند کسی بگوید برای صدسال آینده رهبری آینده جهان از آنِ ماست. آن‌ها نمی‌ترسند، نگران نمی‌شوند و می‌ایستند و حرکت بزرگی را شروع می‌کنند. این حرکت آنقدر ارزشمند است که دشمن متوسل به حذف فیزیکی آن‌ها می‌شود،

تنش زمانی ایجاد می‌شود که دشمن احساس کند ضربه‌اش هزینه‌ای ندارد

وی با بیان اینکه برخی صحبت از تنش‌زدایی مطرح می‌کنند، گفت: امروز هیچ عاملی به اندازه تردید، تنش‌زا نیست.

عضو مجمع تشیخص مصلحت نظام در ادامه با بیان بر این نکته که تردید در دفاع از حقوق ملت، عامل تنش زایی است، گفت: امروز هیچ عاملی به اندازه تردید در دفاع از حقوق، سرمایه و منافع کشور تنش‌زا نیست. اگر این تردید ایجاد شود، طمع دشمنان بیشتر شده و آنها را به تهدیدات بیشتری که متوجه امنیت و حقوق ملی ماست، تشویق می‌کند.

جلیلی تاکید کرد: اگر تهدیدات دشمن هزینه‌مند نشود، او هر روز تهدید جدیدی را به شما تحمیل خواهد کرد. اینکه دشمن احساس کند می‌تواند به حقوق شما تعرض کند و برای او هزینه‌ای هم نداشته باشد، خود عامل تنش‌زایی است.

وی تصریح کرد: برخی می‌گویند دشمن را تحریک نکنید تا تنش ایجاد نشوند. باید گفت چه چیزی دشمن را تحریک می‌کند؟ اینکه دشمن احساس کند می‌تواند حقوق شما را زیر پا بگذارد، این تحریک‌زا است یا زمانی که دشمن احساس کند تعرض به شما هزینه دارد؟ اگر دشمن احساس کرد که تعرض به شما هزینه ندارد، این تنش‌زا است.

عضو شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه امروز هیچ عاملی به اندازه تردید در دفاع ملت، موجب تنش نخواهد شد، تصریح کرد: اگر در دفاع از منافع مردم، تردید شد، طمع دشمن افزایش پیدا می‌کند

جلیلی تصریح کرد: پاسخ ندادن به دشمن است که او را جری‌تر می‌کند و تهدیدهای بیشتری را متوجه منافع و امنیت ما می‌کند. اگر برای رفتارهای تهدیدزای دشمن، هزینه ایجاد نشود، او هر روز تهدید جدیدتری را متوجه ما می‌کند. گفتند برجام برای تأمین امنیت بوده؛ مگر فعالیت صلح‌آمیز دانشمندان تهدید امنیت است؟

وی گفت: این دشمنی است که می‌گویند باید با آن توافق کنیم. یک زمانی در همین موضوع هسته‌ای توافق برای چه بود؟ برای این بود که دشمن از ایذا و اذیت و مزاحمت دست بردارد و تحریم‌ها را بردارد. بعد گفتند اصلاً هدف از مذاکره، رفع تحریم نبوده؛ هدف از مذاکره، امنیت بوده است، می‌خواستیم موضوع هسته‌ای امنیتی نباشد. اینکه دانشمندان شما فعالیت صلح‌آمیزی را زیر نظر آژانس داشته باشند، چه تهدید امنیتی بود؟

بند ۵ برجام، هسته‌ای را در نطنز متمرکز کرد و بعد دشمن آنجا را منفجر کرد

عضو شورای‌عالی امنیت ملّی تصریح کرد: در بند ۵ برجام به صراحت عنوان شده است که تحقیق و توسعه راجع به غنی سازی اورانیوم صرفاً باید در نطنز صورت بگیرد و نه جای دیگر؛ چرا آنها می‌خواستند این فعالیت‌ها را در جایی مانند نطنز متمرکز کنند؟ بند ۵ برجام به دشمن فرصت می‌دهد با هزینه کمتر فعالیت‌ها ی هسته‌ای کشور را هدف فعالیت‌های خرابکارانه قرار دهد بخاطر اینکه توان آن‌ها برای خرابکاری و تخریب متمرکز شود و بتوانند با کمترین تمرکز و توان به اهداف شوم خود برسند.

جلیلی تصریح کرد: در همین بند ۵ برجام قید شده است که نباید فعالیت‌های تحقیقی در فردو که محلی زیر زمین و امن است، صورت گیرد. چون زیر کوه است ونمی تواند هدف قرار گیرد. بعد گفته می‌شود هدف برجام اقتصادی نبود بلکه می‌خواست موضوع هسته‌ای ایران را از حالت امنیتی خارج کند.

نگرانی دشمنان ما از انقلاب علمیِ ناشی از انقلاب اسلامی است

وی گفت: امروز نگرانی دشمن از انقلاب علمی‌ای است که ذیل انقلاب اسلامی شکل گرفته است. این انقلاب علمی یعنی قیام دانشمندان با ایمان در برابر انحصار و انحراف علم

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: این انقلاب علمی، جهت علم را از سمت منافع مستکبران به سوی منافع توده‌های مستضعف تغییر داد و به جای ایجاد ناامنی، موجبات تامین امنیت برای ملت‌ها را فراهم نمود. انقلاب علمی یعنی قیام دانشمندان با ایمان در برابر انحصار وانحراف علم.

جلیلی با بیان اینکه علی‌رغم همه تلاش‌های دشمن، دانشمندانی در کشور وجود دارند که نگران نیستند و حرکت خود را با شتاب ادامه می‌دهند، گفت: این یک انقلاب علمی در سطح جهان است که کسانی نه تطمیع می‌شوند و نه می‌ترسند. این همان موضوعی است که در بیانیه گام دوم انقلاب رهبر معظّم انقلاب بر روی آن تأکید می‌کنند و می‌فرمایند که امروز سنگ بنای یک انقلاب علمی ایجاد شده است.

وی افزود: شهیدان ما یک انقلاب در علم ایجاد کردند و به علم یک بُعد جدید بخشیدند و آن، جهت الهی است که علم را در جهت منافع ملت‌های مستضعف پیش می‌برد نه مستکبران. شهدای هسته‌ای ما این انقلاب علمی را ذیل انقلاب اسلامی رقم زدند.

عضو شورای‌عالی امنیت ملّی افزود: دانشمندانی مثل فخری‌زاده، شهریاری، رضایی‌نژاد، علیمحمّدی و احمدی روشن ایستادند و نترسیدند و علم را جهت دادند. علم را در جهت و مسیر متعالی برای بشریت قرار دادند، در جهت منافع ملت‌های محروم نه یک مشت مستکبر قلدری که از هیچ جنایتی ابا ندارند.

جلیلی با اشاره به کتاب یک نویسنده صهیونیست که درباره پرونده‌های خرابکاری و تروریستی رژیم صهیونیستی است، تشریح کرد: نویسنده صهیونیست نوشته است که برای مقابله با فعالیت‌های علمی ایران برخی دنبال تخریب تاسیسات بودند اما برخی پیگیر ترور دانشمندان بودند زیرا نقش عامل انسانی بسیار مهم‌تر است؛ چرا که دشمن می‌داند دانشمندان کشور در خاکریز اول انقلاب علمی مردم ایران قرار دارند. جلیلی تصریح کرد: اینجاست که رهبر معظّم انقلاب در همین بیانیه گام دوم می‌فرمایند به‌پا خیزید و دشمن کینه توز را که از این جهاد علمی بیمناک است ناکام سازید. امروز نگرانی دشمن از این انقلاب علمی است.

خاکریز هسته‌ای بشکند، دشمن در سایر خاکریزها طمع می‌کند

وی همچنین با بزرگداشت یاد شهدای هسته‌ای، به ویژه شهید محسن فخری زاده، خاطرنشان کرد: امروز خاکریز اول جهاد علمی، دانش هسته‌ای است و دفاعی که امروز از حقوق هسته‌ای می‌کنیم دفاع از همه حقوق ملت و دفاع از امنیت کشور است چرا که اگر این خاکریز بشکند، دشمن در سایر خاکریزها طمع می‌کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: اگر در این خرمشهر مقاومت جانانه‌ای صورت نگیرد، دشمن به شهرها و دستاوردهای دیگر شما طمع خواهد کرد. چنان که وقتی دشمن احساس کرد می‌تواند در عرصه هسته‌ای تردید ایجاد کند، بلافاصله موضوعات دیگر نظیر توان موشکی و صنعت دفاعی کشور را مطرح کرد.

شهید فخری‌زاده به ما پیام می‌دهد که نترسید و نگران نباشید

جلیلی با بیان اینکه این حرکت بزرگ و این میراث بزرگ را باید حفظ کرد، گفت: امشب در اولین شب جمعه‌ای که این شهید، میهمان اباعبدالله الحسین علیه‌السلام است، دور هم جمع شده‌ایم که به او بگوییم راه تو را ادامه می‌دهیم. خداوند به تصریح قران از قول شهدا به ما پیام بشارت داده است که نترسید و نگران نباشید. شهید فخری‌زاده پیام بشارت می‌دهد به کسانی که به او ملحق نشده‌اند که «لا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُونَ»؛ نترسید و نگران نباشید، و این پیام، پیام بسیار امیدبخشی است.

وی در پایان گفت: ان شاءالله این مسیر با پویایی و شتاب بیش از پیش ادامه خواهد داشت و از خداوند متعال خواستاریم تا رهروان خوبی برای شهدای هسته‌ای بوده و از میراث گرانقدر آنها به خوبی حفاظت کنیم.

منبع: مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.