اخبارسیاستمجلس و دولت

راه های ارتباطی با تلفنخانه مجلس شورای اسلامی

تلفنخانه مجلس شورای اسلامی از جمله راه های ارتباطی مردم با نمایندگان منتخب خود در مجلس است که در این یادداشت به بررسی این مسیر ارتباطی پرداخته ایم.

آشنایی با مجلس شورای اسلامی و تلفنخانه مجلس و دیگر راه های ارتباطی

پایگاه خبری تحلیلی شجرنیوز: رکن اصلی نهاد قانون‌گذاری در کشور ایران مجلس شورای اسلامی است که از نمایندگان منتخب مردم تشکیل شده‌است. تعداد نمایندگان مجلس(وکلای ملت) 270 نفر می باشد که به طور مستقیم توسط مردم برای پیگیری امور ملت در سطح کلان انتخاب می شوند. پس از انقلاب از سال 1362 تا 1383 اولین ساختمان مجلس شورای اسلامی، در خیابان سپه (امام خمینی کنونی) قرار داشت و از سال 1383(یعنی از دوره هفتم مجلس شورای اسلامی) ساختمان جدید در میدان بهارستان مورد استفاده قرار می گیرد.

مجموع مساحت آن 25000 مترمربع است. این ساختمان بخش های گوناگونی از جمله صحن علنی، اتاق اینترنت، راهروها، اتاق ترجمه همزمان و بخش‌های مختلف الکترونیکی دارد. عموم مردم از راههای مختلفی می توانند با نمایندگان خود در ارتباط باشند. یکی از این راهها، تماس با تلفنخانه مجلس شورای اسلامی می باشد.

تلفنخانه مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی

ارتباط با نمایندگان از طریق تلفنخانه مجلس شورای اسلامی

چنانچه بخواهید مشکلات، نظرات و یا انتقادات خود را با نمایندگان مجلس در میان بگذارید می توانید با تلفن شماره 39931 که همان شماره تلفنخانه مجلس شورای اسلامی است، تماس بگیرید و پیغام خود را در صندوق پیام های صوتی مجلس بگذارید تا وکلای ملت این پیامها را شنیده و در اولین فرصت از طریق شماره تماسی که گذاشته اید پاسخ را دریافت کنید.

افرادی که نمی توانند به صورت حضوری یا تلفنی نماینده مورد نظر خود را ملاقات کنند، از طریق اینترنت می توانند پیام خود را با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در میان بگذارند. به این شکل که با مراجعه به پایگاه اینترنتی مجلس شورای اسلامی به آدرس www.parliran.ir  و با انتخاب گزینه «درگاه ارتباط مردمی» می توان خواسته خود را مطرح نمود.

راه های دیگر ارتباط با نمایندگان مجلس

پس از برگزاری سه الی چهار هفته جلسه علنی نمایندگان به حوزه های انتخابیه خود می روند و در آنجا برنامه های مشخصی برای ملاقات حضوری با مردم دارند و جهت انجام این کار می توان به دفاتر نمایندگان در حوزه های انتخابیه مراجعه کرد.

برخی از نمایندگان مجلس سایت اختصاصی دارند و از طریق آن سایت می توان به راحتی نظر، شکایت، پیشنهاد و خواسته خود را ثبت کرد.

برای بسیاری از مردم به دلیل دوری راه، صرف هزینه های زیاد و یا مشکلات دیگر مراجعه حضوری به ساختمان مجلس امکان پذیر نیست. به همین خاطر بهترین راه برای برقراری ارتباط با نمایندگان مورد نظر ایجاد ارتباط تلفنی است که در سرتاسر کشور مقدور می باشد. یعنی ار طریق ارتباط با تلفنخانه مجلس شورای اسلامی می توان به راحتی مسائل خود را طرح نموده و منتظر دریافت پاسخ از مرجع مورد نظر بود. پس از تماس با تلفنخانه مجلس شورای اسلامی به شماره تماس 39931 و ثبت پیغام صوتی خود، این تماس ها بررسی شده و از طرف نماینده مدنظر پاسخ داده خواهد شد.

برخی مردم برای بیان مشکلات خود به صورت حضوری به ساختمان مجلس در خیابان مجاهدین اسلام تهران مراجعه می نمایند. البته ملاقات مردمی نمایندگان از درب شماره 2 یا همان درب شمال شرقی مجلس صورت می گیرد. در مقابل این درب شماره تلفن دفتر نمایندگان نصب شده و مردم می توانند جهت تعیین وقت دیدار با نماینده مورد نظر خود با مسئول دفتر نماینده ارتباط بگیرند. ملاقات مردمی وکلای ملت در روزهایی که جلسه علنی در مجلس برگزار نمی شود و یا کمیسیون های پارلمان دایر نیست، صورت می گیرد.

عده ای بر این باورند که پس از انتخاب شخص به عنوان نماینده مجلس دیگر دست یافتن به او خیلی سخت خواهد شد. اما بد نیست بدانید که امروزه و با کمک وسایل ارتباط جمعی به راحتی می توان با دفتر مقام مسئول ارتباط گرفت. یکی از این راهها تلفنخانه مجلس شورای اسلامی می باشد که پس از ضبط پیام صوتی و پیگیری آن، نتیجه به شخص اطلاع رسانی خواهد شد.

ارتباط با مجلس از طریق تلفنخانه مجلس شورای اسلامی

ارتباط با مجلس از طریق تلفنخانه مجلس شورای اسلامی

همه وکلای ملت علاوه بر حضور در حوزه انتخابیه خود در ایام تعطیل، می توانند در دفاتر استانی با موکلین خود در ساعاتی مشخص که توسط روابط عمومی از رسانه ها اعلام می شود، دیدار داشته باشند. علاوه بر این همه مکاتبات مردم با نمایندگان به وسیله دبیرخانه مستقیماً در اختیار نمایندگان قرار می گیرد. مکاتباتی که حاوی طرح و انتقاد در مورد مسائل مطرح شده در مجلس است از طریق روابط عمومی در اختیار نمایندگان، کمیسیون ها و مسئولین ذی ربط قرار می گیرد.

روابط عمومی مجلس با اختصاص شماره تلفن های تلفنخانه مجلس شورای اسلامی دسترسی مردم برای ارائه نظرات، پیشنهادات و انتقادات را فراهم نموده و به صورت منظم در اختیار مسئولین مربوطه قرار می دهد. همچنین جهت ارتباط با روابط عمومی مجلس شورای اسلامی می توان با تلفنخانه مجلس شورای اسلامی یعنی شماره 021-39931 تماس گرفت. صندوق پستى شماره 177- 11575 نيز آماده دريافت نظرات ، پيشنهادات و انتقادات كتبى مردم ايران اسلامى است . جهت دریافت ملاقات حضوری نیز می توانید به آدرس تهران -میدان بهارستان – خیابان مجاهدین اسلام – مجلس شورای اسلامی مراجعه نمایید.

حضور در صحن علنی مجلس

براساس آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی همه گروههای علاقمند به شرکت در جلسات علنی مجلس، می‌توانند درخواست خود را به صورت مکتوب و با ذکر آدرس و شماره تلفن به روابط عمومی مجلس ارسال کرده و یا جهت هماهنگی با تلفنخانه مجلس شورای اسلامی به شماره تماس 6135387 و 6135487  حاصل نمایند.

خبرنگاران روزنامه ها و صدا و سیما نیز با داشتن کارت مخصوص می توانند در جایگاه مخصوص خود حضور داشته و ناظر مذاکرات جلسات علنی باشند. البته تماشاچیان جلسات علنی مجلس در مدت حضور خود در جلسه باید سکوت را رعایت کرده و از هر گونه ابراز احساسات خودداری نمایند.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.