اخبار شهرستان قدساخبارخبر مهمدر استان

‌روایتی از رنج و مصائب اهالی محمدآباد شهرقدس/ گذران سخت زندگی ‌با انواع مشکلات

شهرقدس- ۷۰ هزار نفر جمعیت محمدآباد شهرقدس منطقه‌ای پرتراکم و کوچک از کم‌آبی، کمبود سرانه‌ها و خدمات شهری و زندگی در خاک رنج می‌برند که بازدید میدانی مسئولین نیز بهبودی در این محله کم برخوردار ایجاد نکرد.

به گزارش شجرنیوز از شهرقدس، محمدآباد یکی از مناطق کم برخوردار در شهرقدس است که حدود 20 کیلومتر با پایتخت فاصله دارد و با توجه به تراکم بالای جمعیتی و بافت فرسوده امکان ساخت و ساز ایمن در منطقه وجود ندارد چراکه قرارگرفتن در حریم رودخانه کرج غربی، مشکلات مدیریتی را با شهرداری در زمینه صدور مجوز ایجاد کرده است.

در این منطقه پرتراکم و کوچک حدود 70 هزار نفر زندگی می‌کنند و در این سال‌ها با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم کرده‌اند و از وضعیت کم‌آبی، کمبود سرانه‌ها و خدمات شهری و زندگی در خاک رنج می‌برند و علیرغم بازدیدهای متعدد و مختلفی که مسئولان از منطقه داشتند، بهبودی در این محله کم برخوردار ایجاد نشده است.

حجت‌الاسلام رئیسی نیز اردیبهشت‌ماه سال گذشته از محله کم برخوردار و پرتراکم محمدآباد بازدید کرد و مردم این محله کم برخوردار در حضور رئیس جمهور در خصوص ساخت و سازهای ناایمن و مشکلات منطقه گلایه کردند و مقرر شد مشکلات مردم محل توسط مسئولان رسیدگی و رفع شود اما تا به حال هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

محل بازی کودکان محمدآباد تپه‌هایی از نخاله‌های رها شده در انتهای این محله است و برخی کودکان نیز به دنبال چرخ دستی که دبه‌های آب را حمل می‌کند، بازیگوشی می‌کنند و از نبود فضای مناسب برای تفریح و گوشه‌های زمین‌های خالی که مکانی امن برای معتادان است و وجود سگ‌های ولگرد مزاحمت‌هایی برای آن‌ها ایجاد کرده گلایه دارند.

فقر امکانات و خدمات شهری در محله کم برخوردار محمدآباد

یکی از شهروندان کوچه شکیبا که از 11 سال در این محل زندگی می‌کند گفت: آب از 12 ظهر تا 12 شب قطع می‌شود و اسیر کم‌آبی هستیم و در این دو ماه اخیر خیلی اذیت شدیم و امکانات کمی اینجاست و برای دسترسی به یک مغازه کوچک و مرکز درمانی تا میدان امام حسین (ع) باید برویم.

شهروند دیگر از وضعیت برق منطقه و ناامنی و تردد معتادان و سرقت‌های مختلف گلایه‌مند بود و افزود: با اینکه صاحب زمین هستیم اما شهرداری مجوز ساخت نمی‌دهد اما با این حال به بعضی افراد جواز سه‌طبقه می‌دهد.

وی ادامه داد: در این محل فضای سبز و بازی برای بچه‌ها وجود ندارد و بازدیدهای شورا و شهرداری تأثیر بر رفع مشکلات محل نداشته است.

12  سال خاک خوردن در این منطقه، کم‌توجهی به نظافت جوی‌ها و معابر و ناامنی موجود گلایه شهروند دیگری است که خواستار رسیدگی مسئولان شد.

از خیابان خاکی کنار کوچه‌های شکیبا که بالاتر می‌رویم به خیابان شهید حیدری در محله محمدآباد می‌رسیم. خانه‌های این محل همگی از کم‌آبی شدید رنج می‌برند و وارد حیاط هرکدامشان که می‌شوی، دبه‌های متعددی از آب را می‌توان دید که شب‌ها پرکرده تا در طول روز بتوانند برای مصارف روزانه، پخت غذا، نظافت و امور دیگر استفاده کنند.

یکی از ساکنان خیابان شهید حیدری گفت: آب از 5 صبح وصل می‌شود و تا ساعت 8 دوباره قطع می‌شود و بارها از اداره آب پیگیری کردیم و به نتیجه نرسیدیم. زندگی ما با بطری و دبه‌های آب می‌گذرد و حتی برای استحمام بچه‌ها با مشکل مواجه هستیم.

شهروند دیگر گفت: به خاطر نبود آب، پمپ آب و کولر سوخته و با این درآمد کمی که داریم هزینه زیادی بابت تعمیر وسایل باید پرداخت کنیم و برق ضعیف منازل و تاریکی محل در شب‌ها مشکلات متعددی برای اهالی محل ایجاد کرده است.

یکی از کودکان از آن روز که سگ پایش را گاز گرفته بود تعریف کرد و به وجود موش و حیوانات موذی و انباشت زباله‌ها و ترس از تردد معتادین اشاره کرد و گفت: جایی برای بازی نداریم و اوقات فراغت در همین کوچه‌ها و فقر امکانات می‌گذرد.

رنج و مصائب اهالی محمدآباد شهرقدسرنج و مصائب اهالی محمدآباد شهرقدسرنج و مصائب اهالی محمدآباد شهرقدسرنج و مصائب اهالی محمدآباد شهرقدس

با ما در شبكه هاي اجتماعي همراه باشيد: اينستاگرام شجرنيوز ، تلگرام شجرنيوز

منبع: تسنیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.