اخبارخبر مهمسیاستمجلس و دولت

روحانی: سال آینده ۲میلیون و ۳۰۰هزار بشکه نفت می‌فروشیم/ دنیا این پیام را دریافت کند/ گاز هم برای کم‌‌مصرفها رایگان می‌شود

رئیس‌جمهور گفت: یکی از پیام‌های بودجه سال آینده این است که ما چشم‌اندازی بسیار روشن و امیدبخش برای سال ۱۴۰۰ داریم و این بر مبنای این نیست که می‌خواهیم با کسی مذاکره و توافق کنیم و یا توافق نکنیم.

به گزارش شجرنیوز، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز (چهارشنبه 19 آذر) طی سخنانی اظهار داشت: خدا را شاکریم که امسال قبل از موعد مقرر و در 12 آذرماه، بودجه سال 1400 را تقدیم مجلس کردیم و بودجه امسال بودجه راهبردی است و با بودجه‌های 7 سال قبل تا حدی متفاوت است.

وی افزود: این بودجه پیام‌های مهمی دارد؛ اولین پیام این است که ما چشم‌اندازی بسیار روشن و امیدبخش برای سال 1400 داریم و این بر مبنای این نیست که می‌خواهیم با کسی مذاکره و توافق کنیم و یا توافق نکنیم. همین امروز در جنگ اقتصادی شرایط ما در کشاورزی و صنعت در این 9 ماه کاملاً مسیر امیدوارکننده داشته و اساس این بودجه اعلام شرایط مناسب‌تر اقتصادی برای سال 1400 است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه پیام بودجه را از طریق اینکه در سال آینده 2.3 میلیون بشکه نفت خواهیم فروخت اعلام کردیم، تصریح کرد: این مسئله یعنی قدرت تولید و فروش نفت را داریم و دنیا این پیام را دریافت کند که شرایط تولید و فروش نفت جمهوری اسلامی ایران در سال آینده با دو سال قبل کاملا متفاوت خواهد بود؛ البته ممکن است کاسبان تحریم و یأس‌آفرینان خیلی از این علامت خوشحال نشوند ولی این چراغ امیدی برای ملت بزرگ ما نسبت به سال آینده است.

روحانی گفت: دومین پیام بودجه این است که نگاه حمایتی به معیشت مردم و اقشار کم درآمد دارد و این بودجه توجه خاص و ویژه‌ای به این مسئله دارد. امروز هم دولت دو مصوبه داشت؛ یکی درباره آب و دیگری درباره گاز مشابه مصوبه‌ای که قبلا درباره برق داشته است. در طرح «برق امید» مردم را به کم‌مصرفی تشویق کردیم و پاداشی برای آن مشخص کردیم و در چارچوبی که اعلام کردیم که اگر مصارف در آن حد باشد، وجهی از مصرف‌کننده دریافت نمی‌شود و این یعنی برق کاملا مجانی. وزیر نیرو امروز گزارش مهمی داد که مصرف برق در آبان‌ماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش در مصرف دیده می‌شود و این مهم است و یعنی مسیر ترویج یک فرهنگ درست خوب‌مصرفی است.

وی گفت: ما در زمینه برق هم این‌کار را کردیم و آخر امسال و سال آینده 30 درصد مردم پول برق پرداخت نخواهند کرد، آن‌هایی که کاملا مراعات می‌کنند و در گاز هم این‌طور خواهد بود و در محاسبه اول دی‌ماه، پرداخت سال آینده 30 درصد مردم با چارچوبی که اعلام می‌شود گاز رایگان خواهند داشت و در مسئله آب هم عدد کثیری از مردم با چارچوبی که اعلام می‌شود، آب هم مجانی خواهد شد. این اعلام دولت دوازدهم به عنوان یکی از افتخارات بزرگ است که آب، برق و گاز را از یک طرف برای اقشار کم‌درآمد مجانی کرده و از طرف دیگر هم کاری کرده که مردم در رشد و توسعه در بسیاری از مسائل مهم کاملا مطمئن باشند که خودکفا هستیم. ما گاز را برای اقشار تحت فشار مجانی کردیم ولی قبل از این‌کار در گاز خودکفا شدیم و تولید گاز را بالا بردیم و حتی صادرات هم کردیم. اول خود را در زمینه گاز خودکفا کردیم و بعد برای اقشار کم درآمد مجانی کردیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: اول در زمینه  برق رشد فوق العاده پیدا کردیم و یعنی رشد 1700 مگاواتی به‌طور متوسط در سال را به میزان 2500 مگاوات در سال رسانده و نیروگاه‌های مجازی را اضافه کردیم تا مردم با فرهنگ بهره‌برداری از آن، مصرف را کاهش دهند و این یعنی اول نیروگاه اضافه شد و بعد برق رایگان شد.  درباره مسئله آب هم در معادن، تصفیه‌سازی، مهار آب، کاهش تلفات اقدامات اساسی را انجام دادیم و بعد آب را مجانی کردیم. این دولت شعاری عمل نکرد بلکه هفت سال در مسیر خوداتکایی و خودکفایی حرکت کرد و برای حمایت از مردم کم درآمد جامعه تلاش کرد.

روحانی خاطر نشان کرد: در بودجه سال آینده نگاه حمایتی به اقشار کم درآمد و معیشت مردم دیده شده و حقوق کارمندان و بازنشستگان بخاطر حمایت از این اقشار 25 درصد افزایش داده شده است. هم‌چنین 73 هزار میلیارد تومان برای حمایت از مردم به صورت یارانه یا کمک معیشتی پرداخت می‌شود و 18 هزار میلیارد تومان برای کاهش فقر مطلق هزینه خواهد شد و برای کالاهای اساسی ارز 4200 تومانی پیش بینی شده و اگر دولت بعدا تصمیم دیگری بگیرد، این نخست به خود مردم برمی‌گردد. توجه به اقشار کم‌درآمد یکی از پیام‌های اصلی بودجه 1400 است و ما می‌خواهیم به اقشار کم‌درآمد این پیام را بدهیم که تنها نیستید و دولت با همه توان و قدرت در کنار شماست. بگذریم از اینکه در کشور ما آموزش مجانی است و در زمینه خدمت بهداشتی با طرح تحول سلامت، دولت کار بسیار بزرگی انجام داده و بگذریم از اینکه دولت در فضای مجازی و کسب و کار اینترنتی کار بسیار بزرگی انجام داده است و در همین کرونا کسب و کارها مجازی انجام می‌شود. تلاش دولت همیشه این بوده که به معیشت مردم و درآمد اقشار کم درآمد توجه خاص داشته باشد.

وی اظهار داشت: یکی دیگر از پیام‌های بودجه 1400 متکی نبودن به نفت است و البته به این معنا نیست که نفت نفروشیم؛ بلکخ نفت استخراج می‌کنیم و می‌فروشیم اما مهم این است که بودجه جاری ما از بودجه نفت نباشد اما از نفت در توسعه کشور استفاده خواهد شد. ما باید در سطح جهانی یک قدرت صادرکننده باشیم و بدون این، تضعیف قدرت ملی است. اگر ایران می‌توانست در سال 90 و 91 حدود 10 میلیون بشکه نفت صادر کند، نمی توانستند ما را تحریم کنند و قدرت این کار را نداشتند. اگر قدرت صادرات پتروشیمی و بازار محصولات غذایی دو برابر امروز بود، اگر صادرات صنایع و تولیدات معدنی سه برابر امروز باشد، قدرت تحریم نداشتند. وقتی بازار دنیا دست شماست و در جهان حضور دارید، نمی‌توانند شما را حذف کنند. باید کاری کنیم که قدرت‌های بزرگ در آینده نتوانند ما را تحریم کنند و این نتوانستن با شعار درست نمی‌شود بلکه با قدرت درست می‌شود. این قدرت با اقتصاد، علم، تولید و جهش تولید درست شدنی‌است و با جهش تولید باید قدرتمند و توانمند باشیم.

رئیس‌جمهور گفت: یکی از مسائل بسیار مهم اصلاح نرخ ارز در بودجه بود و ما در بودجه سال 1400 اعلام کردیم که قیمت امروز ارز کاهش می‌یابد و این یکی از پیام‌های مهم بودجه است و این یعنی ارزش پول ملی؛ یکی از اهداف ما ارزش پول ملی است. لذا ارز را بر مبنای 11 هزار و 11500 تومان در نظر گرفتیم که ارزش پول ملی‌مان بالا برود و این کار در سال آینده شدنی است و هیچکدام از این‌ها آرزو نیست. دولت محاسبه کرده و با محاسبه دقیق این‌کار را انجام داده و حاضر است برای مردم توضیح دهد و روشن کند که همه این‌ها بر مبنای محاسبات دقیق انجام شده است. کوچک کردن دولت، فروش سهام دولت در بورس یا در بازار با مزایده، از کارهای مهمی است که دولت چابک شود و اقتصاد را به مردم واگذار کند یعنی مردمی کردن اقتصاد یکی از پیام‌های مهم بودجه ماست.

روحانی عنوان کرد: از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تقاضا دارم که این بودجه اولین کار مشترک مجلس یازدهم و دولت دوازدهم است؛ متأسفانه در این چند ماه نشده که ما کار مشترکی انجام بدهیم زیرا مجلس لوایح ما را در اتاق بایگانی برده و سونامی طرح‌ها را شروع کرده و هر روز یک طرحی ارائه می‌دهد. البته، اشکالی هم ندارد و به هرحال خودشان می‌دانند ولی این برخلاف اهداف بلند و توسعه کشور است. ما با همکاری بهتر می‌توانیم پیش برویم؛ اگر نمایندگان می‌خواهند طرح ارائه کنند خودشان می‌دانند ولی همکاری در لایحه ما را سریع‌تر پیش می‌برد تا اینکه نمایندگان طرح ارائه کنند. ما قبل از اینکه دولتی باشیم، مجلسی هستیم؛ اگر من هفت سال در دولت هستم، 20 سال در مجلس بودم. ما مجلسی هستیم و بیش از خیلی‌های دیگر مجلسی هستیم و به نفع مجلس صحبت می‌کنیم. راه‌حل، لوایح است مخصوصا اینکه ما لوایحی با 5 دقیقه و یک جمله مجلس داریم. یعنی لایحه ما تصویب شده به شورای نگهبان هم رفته، شورای نگهبان یک ایرادی گرفته، و این کلمه را می‌توان حذف و یا اصلاح کرد تا به قانون تبدیل شود. از مجلس می‌خواهم بودجه را به عنوان نماد همکاری دولت و نمایندگان تصویب کنند و به موقع اعلام شود تا در سال آخر این دولت و آغاز سال دولت بعدی، دولت سیزدهم بتوانند با یک بودجه مطمئن کار خود را آغاز کنند.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود درباره عرصه دیپلماسی بیان داشت: ما بهتر می‌توانیم با دنیا، منطقه، همسایه‌هایمان و غرب و شرق کار کنیم و بهتر می‌توانیم برای منافع ملی‌مان تحرک پیدا کنیم و این جاده پر فراز و نشیب یک ذره در جال هموارتر شدن است و  دیپلمات‌ها سریع‌تر می‌توانند گام‌های خود را بردارند. اگر بخواهیم در دیپلماسی پیشرفت کرده و به نتیجه برسیم، نیاز داریم که از کشور صدای واحد شنیده شود و البته نمی‌خواهم بگوییم سلیقه‌ها را کنار بگذاریم و بگوییم که مجلس تابع دولت باشد، مجلس و دولت نظر خود را دارند ولی خط مشی در دولت جزو اختیارات خاص رئیس‌جمهور است و برنامه دولت طبق اصل 134 قانون اساسی جزو اختیارات خاص رئیس‌جمهور است و این اختیارات قانون اساسی است.

وی با بیان اینکه وقتی می‌گوییم قانون یعنی قانون خدا، قانون اساسی و بعد قانون مجلس، تصریح کرد: کسی نمی‌تواند برای دولت خط مشی تعیین کند و رئیس‌جمهور فقط این را تعیین می‌کند و کسی نمی‌تواند برای دولت برنامه تعیین کند. مردم به همین دلیل پای صندوق رأی می‌آیند و به شخص رئیس‌جمهور و برنامه او رأی می‌دهند. این مسئله در دفعات قبل بود ولی خوشبختانه این دفعه صدا و سیما خوب ترویج کرد که فقط به شخص رأی ندهید و برنامه‌های او را هم بخوانید و مردم هم برنامه‌ها را خواندند و برنامه‌ای که 24 میلیون نفر به آن رأی دادند باید در تمام 4 سال به آن عمل شود. در این 4 سال باید به‌دنبال اجرای نظرات مردم بدویم.

رئیس‌جمهور افزود: باید صدای ما در سیاست خارجی واحد بوده و رفتار ما هرچه پخته‌تر و با دوراندیشی بیشتر باشد، باید منافع ملی برای ما اصل باشد و می‌بایست منافع جناحی را کنار بگذاریم و باید ملت و کشور ملاک باشند و نه انتخابات 1400؛ انتخابات درست می‌شود و مردم هم می‌آیند و هر که را بخواهد انتخاب می‌کنند و او سکان‌دار دولت سیزدهم خواهد بود.

روحانی درباره کاهش تعهدات ایران در برجام نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران در سال 98 با صراحت به دنیا اعلام کرد که کاهش تعهدات در برابر کاهش تعهدات، تقریبا می‌توان گفت آن‌ها تعهدات خود را کنار گذاشتند؛ البته این درباره آمریکا نیست و او که از این توافق بیرون رفت و آن‌هایی که ماندند به تعهدات خود درست عمل نکردند و اندک عمل کردند. ما هم مدتی زمان دادیم و رسما اعلام کردیم که کاهش در برابر کاهش؛ در سال 98 در 5 مرحله کاهش تعهدات دادیم.

وی ادامه داد: چیزی که اعلام شده در نطنز اجرا شود و آن نصب سانترفیوژهای مدرن جدید «IR2M» می باشد، چیز جدیدی نیست که اروپایی‌ها نوحه و عزا و سینه‌زنی می‌کنند؛ ما قبلا اعلام کردیم که کاهش تعهدات و کاری که امروز در نطنز انجام می‌دهیم دقیقا بر مبنای اعلام رسمی شخص من، دولت و مسئولین بوده و گفتیم که کاهش تعهدات می‌دهیم. اما همیشه هم گفتیم که کاری می‌کنیم که قابل بازگشت باشد و ممکن است این 10 هزار سانترفیوژ که راه بیفتد اگر روزی دل‌مان خواست خیلی راحت این‌ها را خاموش می‌کنیم. این‌کارها قابل بازگشت است و هر زمانی 5+1 یا 4+1 به تمام تعهدات خود عمل کرد، ما به تمام تعهدات بر می‌گردیم و قبلا هم گفتم و بازگشت ما به تعهدات خود بسته به یک اراده است. پای برجام چگونه شکسته شد؟ یک آدم کم‌سوادِ تاجر مسلک یک کاغذ را «خط خط» کرد و گفت من از برجام خارج شدم و نفر بعد یک کاغذ خوب بگذارد و یک امضا می‌خواهد و دوباره به جای اول بر می‌گردیم و زمانی نمی‌برد و مذاکره نمی‌خواهد. می‌گوییم 4+1 به تمام تعهدات خود برگردد و  آمریکا هم به تعهدات خود بازگردد و کارهایی که علیه ملت ایران انجام دادند را جبران کنند و ما هم به تعهدات بر می‌گردیم.

رئیس‌جمهور گفت: دولتی که روزهای پایانی را در آمریکا می‌گذراند، به ضرر خود، اعتماد جهان به او، در مسیر انزوای آمریکا و به ضرر ملت ایران و ثبات منطقه عمل کرد و آن‌ها 100 درصد اشتباه کردند و ما طبق آن‌چه اعلام کردیم چون تعهدات خود را کاهش دادند، ما هم کاهش تعهدات دادیم. از قدیم گفتیم که راه توبه باز است و هر روز به راه اصلی بازگشتند، ماه هم آماده‌ایم به آن برگردیم.

روحانی هم‌چنین درخصوص واکسن کرونا و اقدامات انجام گرفته برای تأمین آن بیان داشت: در شرایطی هستیم که برخی کشورها واکسن و البته نمی‌خواهم بگویم سازمان بهداشت جهانی واکسن ساخته شده را تایید کرده یا نه و نمی‌گویم که واکسن 100 درصد ایده آل است یا نه ولی چون ممکن است اثر واکسنی 70 یا 80 درصد باشد،  با وزیر بهداشت درباره واکسن تولید شده در یک کشور بحث می‌کردیم و روز گذشته هم در جلسه ستاد کرونا از او پرسیدم و او آن را قابل قبول دانست و همین دیشب دستور دادم از آن کشور واکسن خریداری شود تا واکسیناسیون را به زودی از افراد پرریسک شروع کنیم. البته شرکت‌های داخلی و دانش‌بنیانی که در تلاش ساخت واکسن هستند را یاری می‌کنیم. مرجع ما وزارت بهداشت و درمان است و هر وقت واکسن تولید شده داخلی مورد تایید این وزارتخانه بود از آن استفاده می‌کنیم.بانک مرکزی ما برای وارد کردن واکسن کرونا هم فعال است و مردم ما بدانند هر اقدامی می‌خواهیم انجام دهیم و دارو، واکسن و تجهیزات وارد کشور کنیم، باید همان‌جا صد لعن و نفرین بر ترامپ بفرستیم.

وی افزود: چون به‌قدری مشکلات درست کردند و ما را اذیت می‌کنند که کار ساده‌ای که با یک تلفن، ارسال پیام و سوئیفت می‌توانست حل و فصل شود، امروز همه کشور هفته‌ها و گاهی ماه‌ها باید درگیر شود تا پولی را از جایی به جای دیگر منتقل کنیم و دارو بخریم. این جماعتی که در کاخ سفید بودند و روزهای پایانی عمر نحس خود را می‌گذرانند تا این حد خبیث بودند که به بهداشت مردم، پیرمردها و معلولان و در مسئله کرونا هم رحم نکردند و فاسدترین و سبعانه‌ترین رفتارها را نسبت به مردم کشورهای منطقه و ملت بزرگ ایران انجام  دادند. می‌دانم سخت است و کار پیچ می‌خورد. کسانی که می‌گویند چند درصد مشکلات ما داخلی و خارجی است، برخی حتی نمی‌دانند چه خبر است و بیایند ببینند که همین واکسنی که می‌خواهیم بخریم چند درصد مشکلات آن داخلی و چند درصد  خارجی است. پول واکسن آماده و اراده، تصمیم و دستور هم است اما آمریکا مانع می‌شود.  با وجود اینکه پول داریم و منابع ما موجود است اما به هر کشور و بانکی مراجعه می‌کنیم به‌خاطر مانع‌تراشی آمریکا به مشکل می‌خوریم.

رئیس‌جمهور گفت: این‌ها به این معنا نیست که مردم فکر کنند واکسن به دست آنان نمی‌رسد؛ به هر قیمتی باشد از این مشکلات عبور می‌کنیم. می‌دانم بانک مرکزی و وزارت بهداشت با چه مشکلاتی مواجه است و این قدم‌ها را به ‌زودی برمی‌داریم هم واکسن خارجی به زودی وارد می‌شود و هم به تولید واکسن داخلی کمک می‌کنیم تا به بهره برداری برسد.

روحانی در ادامه سخنان خود به مسئله باران‌های شدید در مناطق جنوبی کشور و خصوصا بوشهر و خوزستان پرداخت و عنوان کرد: از فروردین 98 اعلام کردم که برنامه‌ریزی‌ها و تصمیمات دولت براساس تغییرات اقلیم باشد و حتی اعلام کردیم بر مبنای باران‌های شدید برنامه‌ریزی انجام بگیرد. از سازمان برنامه خواستم که گزارشی درباره خوزستان بدهد و دیدم 2545 میلیارد تومان برای آب و فاضلاب و بارش‌های شدید پرداخت شده است.  من هیئت علمی بزرگی در موضوع سیل تعیین کردم و 700 استاد و کارشناس علمی بررسی و گزارش جامعی را ارائه کردند. این گزارش باید مبنای عمل ما باشد و به 15 دستگاه هم ابلاغ شده که براساس آن تحقیقات برنامه‌ریزی و عمل کنند.

وی با بیان اینکه ممکن است با ترسالی شدید و یا خشکسالی شدید مواجه شویم یا ممکن است در منطقه‌ای باران شدید داشته، یا باران نبارد و آنجایی که باران نداشته، باران شدید ببارد، اظهار داشت: امروز در دولت، بودجه‌ای برای حل مشکلات به وجود آمده تصویب شد تا مشکلات حل شود و اگر سکونتگاه‌ها آسیب دید، خسارت داده شود. از استانداران و فرمانداران، نیروهای امدادی و وزارتخانه‌های مختلف تشکر می‌کنم و باید خودمان را برای این شرایط آماده کرده و در هر حال آماده باشیم. امروز هم بودجه‌ای در دولت برای حل مشکل سکونت‌گاه‌های مردم سیل‌زده و خسارت‌های وارده به آنان تصویب شد و سازمان برنامه و بودجه، وزارتخانه‌های راه، نیرو، کشاورزی و وزارت کشور تلاش می‌کنند و این مسائل را حل و فصل خواهیم کرد و نمی‌گذاریم مردم در مشکل باشند. به‌عنوان مثال در سیل سال 98 یک استاندار برای لایروبی رودخانه درست کار کرده بود،‌ در آن استان سیل نیامده بود و استان دیگر درست کار نشده بود و متحمل خسارت‌های زیادی شد. به هرحال در این مقطع دستگاه‌ها و بنیاد مسکن تلاش می‌کنند اگر خسارتی است از این مسئله عبور کنیم.

رئیس‌جمهور هم‌چنین گفت: دیروز تصمیم مهمی در بحث کرونا گرفته شد که باید در جلسه روز شنبه‌ی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره آن بحث و انجام بگیرد و در صورت تصویب، اجرایی‌ خواهد شد و این تصمیم برای حمل و نقل درون‌شهری است. یکی از ایرادهایی که این روزها داریم این است که شهرداری‌ها از انجام مسافرت درون‌شهری ناتوانند. برنامه‌ریزی ضعیف است اما قطعا یکی از موارد مورد نیاز تولید اتوبوس و واگن و خرید اینهاست. در این زمینه دیروز تصمیم خوبی بین وزارت نفت و وزارت کشور برای خرید قطعات و اتوبوس، اتخاذ شد.

روحانی  به افتتاح راه آهن خواف-هرات اشاره کرد که فردا انجام خواهد گرفت و بیان کرد: در دولت یازدهم و دوازدهم و بودجه 1400 توجه ویژه‌ای به مسئله ریل شده و هرگاه خدمت مقام معظم رهبری می‌رسم، ایشان همیشه به سرمایه‌گذاری ویژه در مسئله ریل تاکید داشتند. قبل از این دولت باید ریل می‌خریدیم و امکانات و دانش فنی در کشور برای تولید نبود اما امروز ریل داخل کشور تولید می‌شود و ممکن است حتی در مدت کوتاهی و در ماه‌های بعد صادرات هم داشته باشیم.  فردا راه آهن ما برای نخستین‌بار به افغانستان متصل و این راه آهن وارد خاک افغانستان می‌شود.

وی گفت: این راه آهن از خواف تا هرات در ایستگاه بین‌راهی به نام روزنک توسط دو رئیس‌جمهور افتتاح می‌شود و این از افتخارات دولت دوازدهم خواهد است. البته در زمینه ریل طرح‌های مهم دیگری هم در پیش داریم که تا پایان دولت دوازهم به افتتاح خواهیم کرد.

منبع: تسنیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.