مجلس و دولتاخبارخبر مهمسیاست

روحانی: 2 مصوبه معیشتی مجلس و دولت را تلفیق کردیم/ به احترام پرستاران یلدا را مجازی برگزار کنیم

رئیس‌جمهور گفت: از مردم می‌خواهیم در این شب یلدا برای حمایت از پرستاران امسال این دید و بازدیدها و دورهمی‌ها را متوقف کنند و از طریق تلفن و فضای مجازی این مراسم را بدون حضور انجام دهند.

به گزارش شجرنیوز، حجّت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، صبح امروز، شنبه (۲۹ آذر) در جلسه ستاد ملّی کرونا با تبریک میلاد حضرت زینب(س) و روز پرستار، از کادر درمانی در مبارزه با کرونا قدردانی کرد.

وی گفت: از مردم می‌خواهیم در این شب یلدایی به خاطر اینکه مصادف است با روز پرستار و برای حمایت از پرستاران عزیز و حمایت از سلامت از مردم جامعه در مراسم یلدایی که همیشه بوده و اساس آن احترام به بزرگ خانواده و صله رحم بوده، به خاطر حفظ و سلامتی همان افراد مسن، امسال این دید و بازدیدها و دورهمی‌ها را متوقف کنند و از طریق تلفن و فضای مجازی این مراسم را بدون حضور انجام دهند.

روحانی ادامه داد: جمله‌ای که این روزها در فضای مجازی شایع شده، جمله درستی است؛ «جمع نشویم تا کم نشویم». این جمع‌شدن‌ها باعث می‌شود خدای ناکرده عزیزی را از دست بدهیم و تأسف دائمی برای ما به‌جا بگذارد.

رئیس‌جمهور با تشکر از مردم بابت همکاری در رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در دوماه اخیر و تبعیت از مصوبات ستاد ملّی کرونا گفت: کسبه، اصناف،وسایل حمل و نقل و خانواده‌ها خیلی مراعات کردند و این افتخار بزرگی است که اول آذر آن همه نگران بودیم و دیدیم که ۱۶۰ شهر ما قرمز بود و الان که روزهای پایانی آذر هستیم الحمدلله شهرهای قرمز ما صفر است. این فقط با همّت و بزرگواری و همکاری مردم عزیز ما حاصل شده است.

روحانی در ادامه گفت: امروز وقتی آمارها و نمودارها را نگاه می‌کردیم تقریبا همه جا موج سوم از موج قبلی بیشتر بوده است. در موج سوم که بسیار سهمگین بوده به خاطر اینکه هم ویروس قوی‌تر شده بود و هم به سمت سرما رفته بودیم. بحمدالله یک کار خوب و بزرگی در  این مدت انجام گرفته است.

رییس جمهور با قدردانی از مردم ‌گفت: کادر درمان بالاترین سهم را در این مبارزه داشته است که از آنها هم قدردانی می‌کنیم. از همه آنهایی که در شرایط کرونایی برای رشد و اقتصاد کشور اعم از کشاورزان، کارگران، مهندسین، بخش صنعت و کشاورزی تلاش کردند، قدردانی می کنیم.

وی با بیان اینکه در ۶ ماهه اول امسال رشد اقتصادی هم با نفت و هم بدون نفت مثبت بود، خاطرنشان کرد: رشد اقتصادی ما بدون نفت  ۱.۴ و با نفت ۱.۳ بود که یکی از افتخارات بزرگ برای ملت ما در این شرایط سخت است. ضمن اینکه بخشی از کسب و کارها تعطیل شده و یا نتوانستند فعالیت می‌کنند اما در عین حال بخش‌های دیگر مانند بخش صنعت، بخش کشاورزی به صحنه آمدند و جبران کردند و این بسیار افتخارآمیز است.

روحانی افزود: در شرایطی که اکثر کشورها با رشد منفی اقتصادی منهای ۷ و منهای ۹ و منهای ۵ مواجه هستند، کشورهایی که رشد اقتصادی‌شان مثبت است محدود هستند و ما جزو کشورهایی هستیم که علیرغم اینکه مشکلات تحریم و جنگ اقتصادی و همچنین کرونا داشتیم، رشد اقتصادی ۶ ماه اول ما مثبت بوده است.

وی ادامه داد: امید ما و محاسبات ما بیانگر این است که امسال رشد اقتصادی ما مثبت است و سال آینده رشد اقتصادی بهتری خواهیم داشت. ان‌شاءالله در زمینه تورم هم بتوانیم تورم را مهار و کنترل کنیم و در زمینه اشتغال هم بتوانیم خدمات ارزشمندی انجام دهیم.

رئیس جمهوری با قدردانی از بخش آموزش و پرورش و آموزش عالی و همه کسانی که برای آموزش تلاش می‌کنند، اظهارداشت: معلمین و اساتید ما از طریق فضای مجازی از طریق صدا و سیما تلاش بسیار بزرگی را انجام دادند و نگذاشتند فرزندان ما از آموزش و از علم و فرهنگ محروم بمانند.

روحانی با اشاره به مشکلات دانش‌آموزان پایه اول و دوم دبستان در زمانی که آموزش حضوری برقرار نیست، گفت: امروز یکی از مواردی که در این جلسه بحث شد این بود که اقداماتی برای پایه اول و دوم دبستان انجام دهیم که این موضوع به دو هفته آینده موکول و مقرر شد قرارگاه در این زمینه بررسی بیشتری انجام دهد.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی باید کمک مومنانه مردم توسعه پیدا کند، گفت: این ایام که به نام فاطمه و حضرت صدیقه کبری علیهاالسلام است، ان شالله کمک‌ها از طرف خیرین و مردم مومن افزایش یابد و برای عزاداری در ایام فاطمیه نیز مقرر شد که قرارگاه مقابله با کرونا جلسات لازم را برگزار کرده تا این مراسم در فاطمیه اول و در فاطمیه دوم در چارچوب و مقررات پروتکل‌ها برگزار شود.

رییس جمهور ادامه داد: برای این که ۱۰۰ هزار نفر از عزیزان ما بتوانند در آزمون استخدامی شرکت کنند، چگونگی انجام این آزمون استخدامی با انجام همه مقررات و پروتکل های بهداشتی مصوب شد.

روحانی با اشاره به مصوبه دولت درباره آب و برق و گاز گفت: لازم است مردم عزیز ما و آنهایی که خیلی علیه ایران تلاش کردند، یک‌بار دیگر این موضوع را بشنوند، زیرا هر وقت شنیدند عصبانی شدند و من خوشحال می شوم وقتی دشمنان ملت ایران را عصبانی می‌کنیم و آن کاری است که دولت امسال انجام داد و آب، برق و گاز را برای اقشار محروم مجانی کرد.

وی اضافه کرد: این موضوع در ۴۲ سال اخیر جزو آرزوهای ما بود  که شرایطی در کشور پیش بیاوریم که نخست در صنعت برق دولت دوازدهم دست برتر داشته باشد و  ما تا پایان این دولت ۲۰ هزار مگاوات به برق اضافه خواهیم کرد و تاکنون نیز سالانه ۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات در برق افزوده شده است.

روحانی ادامه داد: این در حالی است که همیشه به طور متوسط ۱.۷ دهم  به برق کشور اضافه شده است ولی ما ۲.۵ برابر به صنعت برق اضافه کردیم که کار بزرگی است و  دست ما پر است و می‌توانیم بگویم که امروز برای افرادی که شرایط زندگی مناسبی ندارند و مقدار مصرف شان زیاد نیست برق برای آنها مجانی باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه ۳۰ میلیون نفر در کشور ان شاالله از این ماه از برق مجانی و همین تعداد از جمعیت کشور از گاز مجانی استفاده خواهند کرد، گفت: همچنین شرایط ما در صنعت گاز به گونه‌ای است که دست دولت پر است. زیرا هیچ وقت در کشور تولید گاز به یک میلیارد متر مکعب نرسیده بود. در حالی که در ابتدای دولت تولید گاز بیش از ۶۰۰ میلیون مترمکعب بوده و امروز به یک میلیارد متر مکعب در روز رسیده است.

وی ادامه داد: در آب هم قدم‌های استثنایی در این دولت برداشته شد و آب خلیج فارس و دریای عمان را داریم به فلات مرکزی می‌بریم که اولین بخش آن افتتاح شد.ان شاء الله فازهای بعدی این طرح بسیار عظیم در ماههای بعد افتتاح می شود.

رییس جمهوری اقدامات دولت در زمینه سدسازی را بی نظیر توصیف کرد و گفت: در این دولت هر ۵۰ روز یک سد افتتاح کردیم و این کار عظیم تا پایان این دولت همچنان ادامه خواهد داشت.

 روحانی ادامه داد: در هر سه زمینه برق، گاز و آب در این دولت بیش از همه دولت‌های گذشته در طول ۴۰ سال، رشد کافی داشتیم، شرایط را آماده کردیم و امروز به جایی رسیدیم که برای افرادی که مصرف کم دارند و جزو اقشار آسیب پذیرند،  آب و برق و گاز مجانی شد و این از افتخارات بزرگ دولت دوازدهم است.

رییس دولت دوازدهم با اشاره به عصبانیت برخی از این طرح دولت، گفت: می‌دانم آنانی که ضد ایران هستند و تبلیغات می‌کنند، چقدر از طرح آب، برق و گاز مجانی عصبانی هستند و دیدم با چه حرص و عصبانیت می‌گویند که چرا دولت این کار را کرده و چرا اینها مجانی شده است. دشمنان نمی‌خواهند پیشرفت‌های کشور را باور کنند.

وی افزود: اگر در کرونا، تولید واکسن ، خودکفایی‌های بزرگ موفق شویم باز هم باورشان نمی‌شود که ما در بسیاری از زمینه ها در مسیر خودکفایی و توسعه حرکت می‌کنیم؛ به ویژه امسال که سال جهش تولید است و کار بسیار خوب و بزرگی در زمینه تولید انجام شده و انجام خواهد شد.

روحانی با اشاره به مصوبه اخیر دولت برای کمک معیشتی به مردم گفت: مجلس هم مصوبه‌ای داشت و ما با هماهنگی که با مجلس داشتیم، دو مصوبه را تلفیق کردیم و قرار شد آن افرادی که مجلس مشخص کرده بود، نفری ۱۲۰ هزار تومان در این چهارماه بگیرند و بقیه هم صدهزار تومان. قسط اول که مربوط می‌شده به آذر پرداخت شده و سه قسط دیگر تا پایان سال پرداخت خواهد شد. مشکلات مقرراتی هم به خاطر همین تلفیق دو مصوبه داشتیم که امروز آن را اصلاح کردیم.

منبع: فارس

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.