سلامتاخبارجامعهخبر مهم

روزهای سخت مدافعان سلامت در بیمارستان‌ها/ خستگی‌های شغلی که التیامی ندارد

پرستاران و کادر درمان بیمارستان‌ها به عنوان سفیدپوشان عرصه سلامت دیگر این روزها با شیوع گسترده کرونا حال خوشی ندارند و تنها خواسته آنها رعایت پرتوکل‌های بهداشتی از سوی مردم است.

به گزارش شجرنیوز، پس از شیوع ویروس کرونا با توجه به اینکه بیشتر شهرهای استان آذربایجان شرقی در وضعیت قرمز و نارنجی ویروس کرونا قرار دارند، حجم کاری پرستاران و کادر درمان و سلامت استان بیشتر شده و آنان در برخی موارد تا سه شیفت متوالی مجبور به کار و خدمت به هم نوعان خود هستند.

حال این روزها که ترس از مبتلا شدن به کرونا ویروس مردم را دچار هراس کرده است پرستاران و کادر درمان با رشادت‌های خود بیش از پیش با آمادگی کامل در خط جبهه مبارزه با کرونا قرارگرفته و تمامی هم وغم خود را جهت پیشگیری و مراقبت از بیماران مبتلا به این ویروس به کار گرفته‌اند.

در این میان تعدادی از شهروندان هستند که باعدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی موجب افزایش نگران کننده آمار ابتلایان به کرونا در سطح کشور و استان شده‌اند که ضروری است با فرهنگ سازی های لازم و انتشار برخی واقعیت‌ها اقداماتی در این راستا انجام شود.

پرستاران و کادر درمان در بیمارستان‌های مراغه به عنوان سفید پوشان عرصه سلامت در خط مقدم جبهه مبارزه با کرونا هستند که این روزها فشار کاری زیادی را تحمل می‌کنند تا از عزیزان ما مراقبت کنند که وظیفه ما در مقابل آنها سنگین است.

مدافعان سلامت

عدم استفاده برخی از شهروندان از ماسک

عصر هنگام برای بررسی وضعیت شهرستان در استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی به مرکز شهرستان و میدان مصلی که یکی از پرترددترین خیابان‌های این شهرستان است مراجعه کردم چند دقیقه‌ای درگوشه ای از خیابان توقف کردم که یک کودک حدوداً 10 ساله که با مادرش در عبور از این میدان بود نظرم را به خود جلب کرد که چرا این کودک و مادرش با عدم استفاده از ماسک دربازار این شهرستان حضور پیدا کردند.

برخی از شهروندان را نیز مشاهده کردم که با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و با استفاده از ماسک‌های استاندارد در حال تردد در سطح شهر هستند.

حال باتوجه به اطلاع رسانی رسانه‌ها، مطبوعات و صداوسیما در خصوص ضرورت استفاده از ماسک بازهم کسانی هستند که با دیدن اعلامیه‌های فوتی‌هایی که بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند باز از ماسک استفاده نمی‌کنند.

استفاده از ماسک برای دریافت خدمات از فروشگاه‌ها و مراکز اداری و خدماتی ضروری است

براساس آخرین مصوبات ستاد مبارزه با کرونای کشور ارائه خدمات اصناف، مراکز خرید وادارات، سازمان‌ها و بانک‌ها به مراجعه کنندگان تنها برای افرادی که از ماسک کرده‌اند قادر به خدمات هستند و بر این اساس باید کلیه مراجعه کنندگان ضمن رعایت فاصله گذاری اجتماعی از ماسک نیز استفاده کنند.

در این میان هستند اصناف و مشتریانی که قوانین و مقررات ابلاغی رارعایت نمی‌کنند و سازمان‌های نظارتی در این میان وظیفه سنگینی در برخورد با افراد متخلف دارند.

پرستاران در میدان دفاع از کرونا

عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از اصلی‌ترین دلایل تعطیلی و محدودیت اصناف

سیدعلی موسوی فرماندار مراغه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به جزئیات محدودیت‌های اعمال شده در بازار و در بین اصناف این شهرستان، اظهار کرد: متاسفانه در چنین شرایط اقتصادی و علی رغم میل باطنی جهت رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اجرای دستورالعمل‌های ستاد مقابله با کرونا، مجبوربه تعطیلی و محدودکردن فعالیت اصناف شده‌ایم.

وی افزود: از همان روزهای نخست شیوع بیماری کرونا ویروس اصناف شهرستان همکاری لازم را با ستاد مقابله با کرونا داشته و هم اکنون نیز در اعمال محدودیت‌ها ما را یاری می‌کنند.

موسوی اضافه کرد: خوشبختانه با توجه به انتشار پیام‌های مختلف از سوی مشاهیر، مسئولان و بزرگان شهرستان استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی رو به افزایش بوده اما این میزان کافی نیست و انتظار بیشتری داریم.

وی به محدودیت‌های کرونایی در شهرستان مراغه اشاره کرد و گفت: محدودیت‌های قبلی ستاد کرونا در شهرستان پابرجاست و محدودیت‌های جدید به آن‌ها اضافه شده است.

وی به طرح تعطیلی بازار پس از ساعت 18 در شهرستان اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با توجه به علاقه مندی و همکاری اصناف در اجرای این طرح، دیروز شاهد تعطیلی بازار در مسیرها و خیابان‌های اصلی شهر پس از ساعت 18 بودیم.

پرستاران مدافعان سلامت کشور

90درصد اصناف مراغه تعطیلی پس از ساعت 18 را رعایت می‌کنند

رئیس اتاق اصناف شهرستان مراغه نیز گفت: 90 درصد اصناف شهرستان در مسیرها و خیابان‌های اصلی شهر دیروز پس از ساعت 18 فعالیت خود را به اتمام رسانده و تعطیل کردند.

سعید معصومی گفت: اتاق اصناف، همسو با فرمانداری و ستاد مقابله با کرونای شهرستان مراغه است و اصناف شهرستان از همان روزهای نخست شیوع کرونا همکاری لازم را داشته‌اند.

وی افزود: بیشتر اتحادیه‌ها در اجرای مصوبه جدید هم همکاری لازم را داشته‌اند و با توجه به مصوبه ستاد کرونا به اصناف شهرستان توصیه شده است که فعالیت خود را صبح زود آغاز کنند.

موسوی افزود: زحمات کادر درمان در طول چند ماه گذشته قابل تقدیر است و در حال حاضر نیازمند همکاری متخصصان در حوزه فرهنگ سازی هستیم.

پلمپ 32 واحد صنفی متخلف درعدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مراغه

سرهنگ رمضان اللهوردیان فرمانده نیروی انتظامی مراغه هم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مراغه، اظهار داشت: در راستای اجرای مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا و با توجه به وضعیت شهرستان از نظر ابتلا به بیماری کرونا و در جهت پیشگیری از شیوع این ویروس، تعطیلی واحدهای صنفی متخلف در دستور کار پلیس قرار دارد.

وی ادامه داد: برای این منظور، ماموران بخش نظارت بر اماکن عمومی با همکاری امور صنفی، شبکه بهداشت و اداره صمت به صورت روزانه از واحدهای این شهرستان بازدید می‌کنند.

وی اضافه کرد: در راستای اجرای این طرح در روزهای اخیر، تعداد 32 واحد صنفی، به دلیل عدم رعایت مقررات اعلامی از سوی ستاد مقابله با ویروس کرونا و عدم رعایت موازین بهداشتی، با هماهنگی مقام قضایی پلمب و به تعدادی از این واحدها نیز تذکراتی داده شد.

اللهوردیان افزود: تشدید اقدامات کنترلی و نظارتی پلیس با توجه به شیوع بیماری کرونا در این ایام با جدیت از سوی پلیس پیگیری می‌شود.

وی اضافه کرد: شهروندان نیز در صورت مشاهده هرگونه تخلف صنفی، به ویژه عدم رعایت مسائل بهداشتی و یا احتکار اقلام بهداشتی و درمانی، موضوع را به مرکز فوریت‌های پلیسی 110 اطلاع دهند.

به گزارش تسنیم، اکنون با توجه به حادتر شدن شرایط کرونایی در شهرهای مختلف آذربایجان شرقی، رعایت اصناف، رعایت مردم در عدم مسافرت، استفاده از ماسک و عدم برگزاری تجمعات و… می تواند در کنترل بیماری و قطع زنجیره انتشار آن کمک کند و این نیازمند همراهی و همکاری مردم و مسئولین است تا کادر درمان بیش از این آسیب نبیند.

منبع: تسنیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.