بانک و سرمایهاخباراقتصاد

رونمایی از نقشه راه زیست بوم پرداخت هوشمند شهروندی در بانک شهر

نقشه راه زیست بوم پرداخت هوشمند شهروندی با هدف حمایت و توسعه زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری پرداخت های هوشمند در بانک شهر رونمایی شد.

رونمایی از نقشه راه زیست بوم پرداخت هوشمند شهروندی در بانک شهر
به گزارش شجرنیوز به نقل از روابط عمومی بانک شهر، در این مراسم که با حضور دکترسیدمحمدمهدی احمدی مدیرعامل بانک شهر، معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران، معاون فناوری اطلاعات بانک شهر، شهردار زنجان و شهردار شیراز برگزار شد، دکتر سیدمحمدمهدی احمدی مدیرعامل بانک شهر با اشاره به اینکه در این نقشه راه که محور اصلی آن تحلیل اطلاعات به دست آمده از داده های شهر هوشمند است،گفت: در این نقشه راه اهدافی همچون مدیریت کارآمد دارایی ها، منابع و خدمات، توسعه پایدار شهری، توسعه اقتصادی شهرها و در نهایت ارتقای سطح رفاه زندگی شهروندان دنبال می شود.
در ادامه این مراسم نیز، مهندس حسام حبیب اله معاون فناوری اطلاعات بانک شهر به تشریح جزییات نقشه راه زیست بوم پرداخت هوشمند شهروندی پرداخت و تصریح کرد: در این نقشه راه که شعار اصلی آن« پرداخت شهروندی با یک کارت شهروندی، یکپارچگی در ابزارپرداخت» است، گام های اصلی شامل تدوین سند راهبردی پرداخت هوشمند شهروندی، اجماع بازیگران اصلی در خصوص اسناد راهبردی، تاسیس شرکت مشترک ارائه دهنده خدمات پرداخت شهروندی جذب منابع و سرمایه گذاری و استقرار زیرساخت مورد نیاز، انسجام شبکه پرداخت کشور در راستای توسعه کیف پول هوشمند و در نهایت پردازش متا دیتای استخراج شده از زیرساخت های مذکور برای تصمیم گیری اهداف عالی تعیین شده است.
حبیب اله با اشاره به آگاهی و شناسایی دقیق مشکلات و معضلات شهرها از سوی بانک شهر طی بیش از یک دهه گذشته، تاکید کرد: درهمین راستا چالش های فقدان پرداخت هوشمند شهروندی را می توان در “دسترسی محدود و غیر متمرکز به اطلاعات پرداخت شهروندی”، “عدم دسترسی به اطلاعات به هنگام برای تصمیم گیری لحظه ای در مورد مدیریت شهری”، “امکان پذیر نبودن پایش اطلاعات برای تصمیم گیری بلند مدت به منظور بهینه سازی”، “حجم سنگین تراکنش های پرداخت شهری از مسیر زیرساخت پرداخت بانکی” و “وجود چندین ابزار پرداخت غیرمتمرکز به ازای هر شهروند و برای هر شهر” دانست.
وی ادامه داد: ارائه خدمات سهل تر و ارزان تر به شهروندان، تجمیع و یکپارچه سازی تراکنش ها، تاثیر گذاری مثبت در مولفه های اصلی شهر هوشمند، صرفه جویی در هزینه ها، افزایش نظارت و کنترل، تخصیص صحیح منابع به فعالان اقتصادی، کاهش آلودگی محیط زیست و مصرف بهینه انرژی نیز از مزیت های استقرار پرداخت هوشمند شهروندی است.
معاون فناوری اطلاعات بانک شهر با بیان اینکه کاهش وابستگی به پول نقد در پرداخت های شهروندی، حذف ابزارهای تماسی پرداخت شهروندی، توسعه متوازن و کاربردپذیر در تمامی حوزه های پرداخت شهری و هدایت مدیریت شهری به سمت مدیریت داده محور جزو اهداف کلان این سند محسوب می شود، اظهار داشت: استقرار پلتفرم پرداخت یکپارچه هوشمند شهروندی در حداقل 15 کلان شهر کشور در حوزه های مرتبط با شهرداری ها، ناوگان حمل و نقل عمومی، اماکن گردشگری، ورزشی، تفریحی و رفاهی هم جزو اهداف عملیاتی زیست بوم پرداخت هوشمند شهروندی است.
حبیب اله با تاکید بر اینکه استقرار نظام یکپارچه پرداخت هوشمند شهری مبتنی بر کیف پول شهروندی ، بخش قابل توجهی از پرداخت کشور را به روش های غیر وابسته به ابزارهای فیزیکی سوق خواهد داد، گفت: تدوین این سند و فعالیت آن، گام موثری در پیشبرد اهداف بانک شهر در زمینه ارائه بهترین خدمات مالی به مشتریان خواهد بود.
معاون فناوری اطلاعات بانک شهر همچنین با اشاره به امضای تفاهم‌نامه تامین مالی زنجیره تامین میان بانک شهر و شهرداری تهران، زنجان و شیراز، عنوان کرد: این تفاهم نامه به منظورارتقای ظرفیت های تامین مالی در شهرداری ها منعقد شده است.
حبیب اله گفت: زنجیره تامین مالی قطعا موجب کاستن هزینه ها، افزایش بهره وری، کاهش تورم و اعتماد و اطمینان در این زنجیره می شود.
در ادامه فروزنده معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران هم با بیان اینکه شهرداری ها بانک شهر را یک بانک تخصصی در حوزه تامین نیازهای خود می دانند گفت: امروزه شهرهای بیشتری به اهمیت فناوری پرداخت هوشمند پی برده اند که نقش مهمی در دستیابی به چشم انداز شهر هوشمند ایفا می کند.
اسدی شهردار شیراز و فیروز فر شهردار زنجان هم در سخنانی با مهم بیان کردن وجود چنین اکوسیستم های مالی در نظام بانکی کشور ضمن استقبال از این سند و درخواست افزایش تعاملات تاکید کردند: با راه اندازی و توسعه زیست بوم پرداخت هوشمند شهروندی ، سرعت، سهولت و کیفیت در فعالیت های مالی اکوسیستم بانکی بسیار رشد خواهد کرد.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.