اقتصاد ایراناخباراقتصادخبر مهم

سیمان ارزان شد، آن را گران نخرید

سیمان ارزان شد. دبیر انجمن صنعت سیمان با اعلام این خبر گفت: هر کیسه سیمان ۳۰ هزار تومان ارزان شد. حداکثر ارزش واقعی یک کیسه سیمان حدود ۴۰ هزار تومان است. به مردم توصیه می‌کنیم چنانچه قیمت یک کیسه سیمان بالای ۴۰ هزار تومان بود آن را نخرند!

سیمان ارزان شد

به گزارش شجرنیوز؛ قیمت تمام شده ساخت و ساز سر به فلک کشیده است. در یک ماه گذشته هر کیسه سیمان با قیمت ۱۰۰ هزار تومان فروخته می‌شد، اما با مهلت یک هفته‌ای دولت به سیمانی‌ها برای اخذ کد بورسی و عرضه سیمان به بورس، قیمت سیمان کمی متعادل شد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در استان‌های مختلف هم سیمان در بازار آزاد ارزان شده است، اما هنوز مصالح‌فروشان نسبت به نوسان قیمت در بورس کالا اعتراض دارند.

این اعتراض‌ها حتی پای نمایندگان مجلس را هم به میان کشیده است. اخیرا علی نیکزاد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی به تسنیم گفته بود که سیمان کیسه‌ای ۲۲ هزار تومان است نه ۱۰۰ هزار تومان. اما حالا با افزایش توزیع برق به کارخانه‌های سیمان تولید این کالا هم نسبت به ماه‌های گذشته افزایش پیدا کرده است که این مساله در بازار اثر گذار است!

در آینده قیمت سیمان چه می‌شود؟

دبیر انجمن سیمان از کاهش قیمت سیمان خبر داد و افزود: علت کمبود سیمان در بازار ایران قطع برق بود. در دو هفته آینده سیمان ارزان می‌شود و قیمت هر پاکت سیمان به ۳۰ هزار تومان می‌رسد.

عبدالرضا شیخان با اشاره به پیش‌بینی خود از بازار سیمان توضیح داد: هر هفته در کل کشور تقریبا ۶۰ تا ۶۵ درصد نیاز برق کارخانه‌های سیمانی تامین می‌شود و چنانچه در پاییز و زمستان برق پایدار در اختیار بنگاه‌های تولیدی قرار گیرد، بازار به آرامش می‌رسد.

او ادامه داد: در بورس کالا اکثر کارخانه‌ها سیمان را با قیمت مصوب فروختند. یعنی هر تن سیمان پاکتی با قیمت ۴۷۰ هزار تومان و هر تن سیمان فله‌ای ۳۵۰ هزار تومان فروخته شد. بر این اساس یک کیسه سیمان پاکتی ۵۰ کیلویی بین ۳۵ تا ۳۸ هزار تومان به عاملان توزیع شده است.

در منطقه گناباد برخی شهروندان از توزیع سیمان در بورس کالا ناراضی هستند. آن‌ها می‌گویند با عرضه سیمان در بورس کالا شبکه دلالی نیز گسترش پیدا می‌کند و قیمت سیمان در این بازار نوسان شدیدی دارد!

شیخان با اشاره به وضعیت تولید سیمان در خراسان توضیح داد: در منطقه خراسان تولید سیمان زیاد است؛ بنابراین قیمت سیمان در این مناطق هم نباید بالا باشد. اینکه برخی می‌گویند در بورس کالا امکان توزیع رانت و نوسان قیمت وجود دارد چنین نیست.

قیمت سیمان در شبکه بورس کالا براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و دستگاه‌های نظارتی هم بر روند فعالیت این شبکه نظارت دارند.

قیمت سیمان چند است؟

او گفت: به عنوان مثال چنانچه فردی در شبکه بورس کالا هر تن سیمان را ۵۰۰ هزار تومان خریده باشد، با محاسبه هزینه حمل و نقل نمی‌تواند آن کالا را بیش از ۴۰ هزار تومان بفروشد. از سوی دیگر قیمت سیمان در مناطق مختلف متفاوت است.

شیخان بیان کرد: قیمت سیمان در شهر‌هایی که بدترین شرایط را تجربه می‌کنند و واقعا سیمان در آنجا کمیاب است کیسه‌ای ۵۰ هزار تومان است. به مردم توصیه می‌کنیم سیمان را با قیمت بالا نخرند چرا که سیمان در نیمه دوم سال ارزان می‌شود!

چندی پیش هم اسدالله کشاورز، معاون امور معادن وزارت صمت به باشگاه خبرنگاران گفته بود: «سیمان به زودی ارزان می‌شود.» حال باید منتظر ماند و دید که آیا این وعده مسئولان عملی می‌شود یا خیر؟

با ما در شبكه هاي اجتماعي همراه باشيد: اينستاگرام شجرنيوز ، تلگرام شجرنيوز

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.