اخبار شهر ریاخباراخبار شهرستان ریخبر مهمدر استان

شرکت آب منطقه ای تهران زیربار ایمن سازی کانال مرگ نمی رود!

شهر ری- رئیس حوزه قضایی بخش خاوران گفت: شرکت آب منطقه‌ای تهران نسبت به ایمن سازی 35 کیلومتر از کانال پساب ری-ورامین اقدام نکرده و علاوه بر ترک فعل، از دستور قضایی استنکاف کرده‌ است که گزارش به سازمان بازرسی، دادگستری کل و دادسرای کارکنان دولت ارسال و در حال رسیدگی است و با مدیران خاطی قاطعانه برخورد خواهد شد.

به گزارش شجرنیوز از ری، محمد رحمتی رئیس حوزه قضایی بخش خاوران، در رابطه با ایمن سازی کانال انتقال پساب ری-ورامین اظهار کرد: پس از حادثه تلخ سقوط و فوت یک دختربچه ۷ ساله در این کانال در محدوده قیامدشت در تاریخ ۱۴ آذر ماه امسال، پرونده مربوط به این حادثه تشکیل شد و از ابعاد مختلف در حال بررسی و رسیدگی است.

وی گفت: جلسه کارشناسی در حوزه آب و حوزه حوادث با حضور کارشناسان مجرب و عوامل شرکت آب منطقه‌ای، شهرداری قیامدشت و اولیای دم تشکیل شد و کارشناسان از محل کانال بازدید کردند و پس از اعلام نظر کارشناسان، کار تعقیبی شروع خواهد شد که احضار و جلب برای تفهیم اتهام انجام می‌شود.

۴ پرونده مفتوح فوت افراد در کانال قیامدشت

رئیس حوزه قضایی بخش خاوران با اشاره به ۴ پرونده مفتوح مربوط به فوت افراد در این کانال بیان کرد: پرونده سحر ۷ ساله که ۱۴ آذر امسال در این کانال سقوط کرد، پرونده امیرعلی ۷ ساله که حدود یک سال پیش در این کانال سقوط کرد و پرونده یک زن جوان که حدود ۲ سال پیش در این کانال خودکشی کرد، در حال رسیدگی هستند.

رحمتی اضافه کرد: همچنین یک پرونده دیگر مربوط به سقوط یک مرد ۶۵ ساله در این کانال است که در سال ۱۴۰۰ اتفاق افتاده که این فرد در قیامدشت سقوط کرده و پیکرش در پاکدشت پیدا شده است که درصورت ارجاع در حوزه قضایی خاوران رسیدگی خواهد شد و در غیراینصورت در پاکدشت رسیدگی می‌شود.

ارسال گزارش ترک فعل به سازمان بازرسی و دادگستری استان

وی با اشاره به ابعاد مختلف این پرونده، تصریح کرد: در بحث ترک فعل، گزارش کاملی را برای سازمان بازرسی ارسال کردیم و کارشناسان سازمان بازرسی به این موضوع ورود خواهند کرد که طی سال‌های گذشته چرا شرکت آب منطقه‌ای نسبت به اجرای قانون بی توجهی کرده است.

رئیس حوزه قضایی بخش خاوران ادامه داد: همچنین پرونده ترک فعل را برای رئیس کل دادگستری استان تهران ارسال کردیم که برای تعقیب مدیران آب منطقه‌ای سال‌های گذشته اقدام شود که مربوط به ۵ نفر از مدیران از سال ۹۵ تا کنون است.

رحمتی ابراز کرد: پرونده توسط آقای القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران به معاون حقوق عامه و سپس به معاونت پیشگیری از جرم ارجاع شده است که استعلامات و کارهای کارشناسی در حال انجام است و پس از تکمیل شدن به دادستان کل ارسال می‌شود.

شهرداری قیامدشت حدود یک کیلومتر را ایمن سازی کرد

وی با اشاره به اینکه در ۱۴ آذر ماه جلسه برگزار شد و نسبت به ایمن سازی کانال اولتیماتوم دادیم، بیان کرد: شهرداری قیامدشت نسبت به تکلیف محوله‌اش اقدام کرد و طبق وعده ۴۵ روزه، در کمتر از این مدت حدود یک کیلومتر را با هزینه‌ای بالغ بر ۲ میلیارد تومان نیوجرسی نصب کرد و محدوده شهر به طور کامل ایمن سازی شد.

رئیس حوزه قضایی بخش خاوران با بیان اینکه شرکت آب منطقه‌ای زیر بار نرفت و مسؤولیت خود را انکار کرد، افزود: در این مدت با مدیرعامل آب منطقه‌ای مکاتبه نیز انجام دادیم که ۳۵ کیلومتر تکلیف خود را انجام دهند اما عمل نکردند که این استنکاف از دستور قضایی را برای دادسرای کارکنان دولت ارسال می‌کنیم.

رحمتی تصریح کرد: موضوعات این پرونده صرف یک پرونده ساده نیست و از ابعاد مختلف قابل پیگیری است که در بحث «قضایی»، «ترک فعل» و «استنکاف از دستور» رسیدگی می‌شود و با مقصران برخورد خواهد شد.

شرکت آب منطقه‌ای تهران جان کودکان را با پول بیت المال می‌خرد؟

وی در پاسخ به این سوال که آب منطقه‌ای چرا نسبت به ایمن سازی اقدام نمی‌کند، گفت: این بی همتی و بی ارادگی بخاطر این است که در احکام قضایی مربوط به سال‌های گذشته، دیه افراد فوت شده را از بیت المال پرداخت کرده‌اند و چون مسؤولیت شخصی نبوده و از هزینه شخصی پرداخت نشده است لذا اقدامی انجام نمی‌دهند چون می‌دانند در نهایت وقتی مقصر هم شناخته شوند، از بودجه جاری آب منطقه‌ای که بیت المال است دیه را پرداخت خواهند کرد.

رئیس حوزه قضایی بخش خاوران تاکید کرد: در حالی که این ترک فعل و استنکاف از دستور قضایی، به سازمان و اداره مربوط نمی‌شود بلکه به بی توجهی و بی اعتنایی مدیر مربوط است و بیت المال نباید تاوان آنها را بدهد.

رحمتی ادامه داد: از محل تصفیه خانه در شهرری تا ورامین، مسافت کل کانال ۷۰۰ کیلومتر است که قسمت‌های خطرآفرین آسیب شناسی شده و مشخص شده که در حال حاضر ۳۵ کیلومتر از طول کانال حادثه خیز است و باید ایمن سازی شود اما همچنان اقدامی انجام نشده است.

۳۵ کیلومتر تبدیل به ۵۴ متر شد!

وی با اشاره به اینکه اخیرا نیز یک دستگاه موتور سیکلت در کانال سقوط کرد که خوشبختانه نجات پیدا کرد، افزود: در مدت حدود ۴۵ روز گذشته که ایمن سازی ۳۵ کیلومتر از طول کانال به شرکت آب منطقه‌ای محول شده است، تنها برای ۵۴ متر از طول کانال نیوجرسی نصب کرده‌اند و مابقی را رها کرده و و زیر بار مسؤولیت نمی‌روند لذا قاطعانه با این موضوع برخورد خواهد شد.

رئیس حوزه قضایی بخش خاوران یادآور شد: طی سال‌های گذشته شهرداری قیامدشت چندین مرتبه با آب منطقه‌ای مکاتبه داشته است که نسبت به ایمن سازی کانال اقدام کنند و یا مجوز آن را به شهرداری بدهند که آب منطقه‌ای مخالفت کرده و به طور رسمی در پاسخ خود اعلام کرده است که هرگونه ورود در حریم و فعالیت عمرانی، تصرف در اموال دولتی محسوب می‌شود و غیرمجاز است و اگر اقدامی کنید اعلام جرم می‌کنیم.

با ما در شبكه هاي اجتماعي همراه باشيد: اينستاگرام شجرنيوز ، تلگرام شجرنيوز

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.