90 درجهاخبارورزش

علت ناهنجاری‌ها و درگیری‌ها در دربی چه بود؟/ بازیکنانی که مست ثروت و شهرت شده‌اند

رئیس پیشین کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال می‌گوید که اگر تیم فعلی همانند فدراسیون گذشته با تخلفات برخورد نکند، دچار مشکلات جدی خواهد شد.

به گزارش شجرنيوز ،عبدالرحمان شاه‌حسینی، درباره اتفاقات دربی 95 و درگیری بین بازیکنان و نیمکت‌های دو تیم استقلال و پرسپولیس در پایان بازی، اظهار داشت: اتفاقاتی که در این دیدار رخ داد، زیبنده جامعه و مردم ما نبود. مردم فوتبال را دوست دارند و به بازیکنان و مربیان علاقه‌مند هستند ولی رخ دادن این اتفاقات و عدم رعایت موازین اخلاقی مردم را ناامید و دل‌چرکین می‌کند.

وی درباره اینکه در بازی پرسپولیس و سپاهان نیز این اتفاقات رخ داده بود و دلیل این درگیری‌ها چیست؟ عنوان کرد: این اتفاقات دلایل متفاوتی دارد. بخشی از این ماجرا به شخصیت و تربیت اخلاقی برخی بازیکنان و مربیان برمی‌گردد. اگر کسی همسو با امور فنی خود در مسائل اخلاقی هم رشد و ارتقا پیدا کند،‌ قطعاً نباید این برخورد‌ها و رفتار‌ها را از او شاهد باشیم. با این حال اگر انصاف را در نظر بگیریم نباید این مسائل را به همه بازیکنان و مربیان و کل فوتبال تسری دهیم و باید از واژه‌های «برخی بازیکنان» و «برخی مربیان» استفاده کنیم. همین الان نیز بیشتر بازیکنان و کادر‌های فنی تیم‌ها موازین اخلاقی را رعایت می‌کنند و سعی دارند جو را آرام کنند.

رئیس پیشین کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال گفت: باید خدا را شکر کنیم که ویروس کرونا باعث شده هواداران در ورزشگاه‌ها حضور نداشته باشند. فکر کنید اگر در این دو بازی (پرسپولیس – استقلال و سپاهان – پرسپولیس) هواداران هم حضور داشتند در سکو‌ها چه اتفاقاتی رخ می‌داد؟

شاه‌حسینی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از دلایل درگیری‌ها به مدیریت قضایی فوتبال ایران برمی‌گردد. نمی‌دانم چرا بعد از رخ دادن آن همه درگیری و جنجال در دیدار سپاهان و پرسپولیس در اصفهان، رای این بازی نباید فوراً صادر شود؟ با چه مصلحتی باید اجازه دهند دربی نیز همین‌گونه برگزار شود؟ اگر رای بازی قبلی بعد از دربی صادر شود که دیگر بازدارنده نیست.

وی گفت: بعضی از بازیکنان ما دچار مستی ثروت و شهرت شده‌‌اند و ارکان قضایی ما باید بدانند عدم برخورد به موقع با ناهنجاری‌ها باعث تکرار و تشدید آن می‌شود. اگر ارکان قضایی در تصمیم‌گیری و برخورد‌ها ضعیف عمل کنند، باز هم این مسائل تکرار خواهد شد. باید طوری برخورد شود که دیگر کسی جرات این کار‌ها را نداشته باشد.

این کارشناس حقوقی یادآور شد: اگر از سوی بازیکنان استقلال و پرسپولیس تخلفی رخ دهد به دلیل اینکه این تیم‌ها میلیون‌ها طرفدار دارند و از رفتار‌های بازیکنان و مربیانش الگوبرداری می‌کنند، باید به شدید‌ترین نحو و طبق مقرارت با متخلفان برخورد شود. تاثیرات اجتماعی ارکان این باشگاه‌ها خیلی زیاد است و هر کسی که تخلف می‌کند باید طبق همان اثر‌گذاری با او برخورد شود. همانطور که رفتار‌های زیبا از سوی عوامل این باشگاه‌ها تاثیر خوبی دارد، برخورد‌های منفی هم تاثیر منفی روی میلیون‌ها نفر خواهد داشت و به  همین دلیل باید خیلی سریع حکم صادر شود.

شاه‌حسینی تاکید کرد: اگر دیدید مردم در برخورد با متخلفان نمره قبولی دادند، باید بدانیم کار درست بوده ولی اگر دیدید همه از احکام ناراضی هستند، باید نمره مردودی به مدیریت فوتبال و ارکان قضایی داده شود. اگر ارکان قضایی به صورت دقیق و بدون هیچ گذشت و مماشاتی نسبت به همه افراد «دانه درشت و دانه ریز» حکم صادر کنند، دیگر این اتفاقات در زمین فوتبال به این شکل تکرار نمی‌شود اما اگر تبعیض قائل شوند و با تاخیر نابجا به تخلفات رسیدگی شود، احکام نه تنها موثر نخواهد بود، بلکه باعث تکرار تخلفات هم می‌شود.

وی گفت: وضعیت کنونی مسائل اخلاقی و انضباطی در فوتبال ایران نتیجه عملکرد ضعیف فدراسیون قبلی است. با توجه به اینکه با تخلفات مدیران و اعضای هیئت مدیره قبلی به صورت جدی از سوی نهادی‌های قضایی برخورد نشده، دیگر ارکان فوتبال نیز به راحتی به خود اجازه می‌دهند مرتکب تخلف شوند. اگر فدراسیون جدید با قید فوریت ضعف‌هایی که در گذشته، مخصوصاً در بحث قضایی و انضباطی بوده را اصلاح نکند، به همان حلقه ضعف مدیریتی متصل خواهد شد.

دربی پایتخت

رئیس پیشین کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال، خاطرنشان کرد: اگر رای بازی سپاهان و پرسپولیس زودتر داده می‌شد، شاید ناهنجاری‌های دربی کمتر می‌شد و بازیکنان دیگر جرات این کار‌ها را مقابل میلیون‌ها بیننده نداشتند. برخی از تخلفات، تخلفاتی است که برای یک بیننده تلویزیونی آشکار است و رکن قضایی طبق همان مستندات می‌تواند رای صادر کند ولی برخی از موارد مانند کلماتی که بازیکنان ممکن است به زبان بیاورند را حتماً باید مقامات رسمی بازی گزارش کنند.

وی با بیان اینکه «با تخلفاتی که مردم دید‌ه‌اند و مشخص است باید برخورد شود» تصریح کرد: در زمان تصدی من در کمیته انضباطی، بازی سپاهان و استقلال در اصفهان صحنه‌ای داشت که از دید داور پنهان ماند ولی من از تلویزیون دیدم که حسین کاظمی (بازیکن وقت استقلال) پایش را روی ساق پای بازیکن سپاهان گذاشت. در حالی که استقلال هنوز به فرودگاه نرسیده بود رای این صحنه را صادر کردم. نباید زمان را بُکشند و در این مسائل باید هرچه زودتر رای صادر کرد تا از بیرون فشار‌هایی وارد نشود. مصلحت، آفت قضاوت است، برای همین باید یک آدم شجاع، مستقل و عادل حضور داشته باشد و رای صادر کند. کسی که از نداشتن میز و سمت نترسد و فقط خدا را در صدور حکم در نظر بگیرد.

شاه‌حسینی درباره اظهارنظر کنایه‌آمیز آذری جهرمی، وزیر ارتباطات بعد از دربی و کری‌خوانی عجیب او در فضای مجازی، گفت: هر فردی در جامعه در هر جایگاه و سمتی که هست، این حق را دارد که طرفدار تیمی باشد ولی جایگاه‌های خاصی وجود دارد که دارای شأن خاصی است. کسی که وزیرِ یک وزارتخانه مهم است، اشکالی ندارد طرفدار آبی یا قرمز باشد ولی باید شأن این سمت را حفظ کند، چون این صحبت‌ها باعث شائبه می‌شود. در شأن یک وزیر نیست که مثل یک طرفدار عادی فوتبال کری بخواند. شأن یک وزیر اجل از کری‌خوانی برای طرفداری یک تیم است. اشخاص یک جایگاه حقیقی دارند و یک جایگاه حقوقی. می‌دانم خیلی‌ها طرفدار استقلال یا پرسپولیس هستند ولی این طرفداری را بروز نمی‌دهند، چون باعث تحریکات و ناهنجاری می‌شود. به وزیر جوان، آذری جهرمی توصیه می‌کنم که از این به بعد آشکارا موضع نگیرد.

منبع : تسنيم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.