اخبار شهرستان بهارستاناخبارخبر مهمدر استان

فعالیت ۳۷۰ دندانپزشک قلابی در بهارستان/قوانین بازدارنده نیست

بهارستان- ۳۷۰ دندانپزشک قلابی در بهارستان فعالیت می کنند و اقبال مردمی و عدم نظارت مناسب بر این افراد از عوامل فعالیت بیش از پیش آن ها است.

به گزارش شجرنیوز از بهارستان، افزایش هزینه‌های دندانپزشکی و عدم پوشش مناسب توسط بیمه‌های پایه و نیز بیمه‌های تکمیلی اقبال مردم به دندان سازهای تجربی و غیرمجاز برای انجام خدمات دندانپزشکی در بهارستان در غرب تهران به طور سرسام آوری افزایش یافته است.

عفونت قلبی در پی عصب کشی غیر اصولی دندان

یکی از شهروندان اظهار داشت: من چند سال پیش دندان‌های بالایم را پیش دندانسازی که دندانپزشک نبود، عصب کشی و روکش کردم.

امین اضافه کرد: کار بد آن دندانساز که وارد نبود باعث شد که من متوجه عفونت بد دندان‌هایم نشوم، چون آنها را از عصب کشی کرده بود و روی آن‌ها را روکش کرده بود که من نفهمیدم و متوجه شدم که عفونت دندان‌ها منجر به پاره کردن دریچه قلبم شده وقتی به بیمارستان قلب تهران مراجعه نمودم گفتند که وضع قلبت خیلی خراب است و جراحت روی قلب باعث شده که دریچه‌های قلب شما پاره شود.

این فرد اضافه کرد: من که کارگر هستم، مجبور به انجام عمل دریچه قلب شدم، یعنی با عمل باز دریچه‌های قلبم را برداشتند و دریچه خوکی برای من گذاشتند و از تهران که برگشتم بعد از شش ماه استراحت مطلق متوجه شدم، دیگر نمی‌توانم، کار کنم و از کار افتاده ام.

روکشی که دندان ساز انداخت یک سال نشد خراب شد

شهروند دیگری در این خصوص گفت: من سال گذشته به سفارش و ضمانت کسی برای درست کردن دندان‌هایم به یک دندان ساز مراجعه کردم، دندان‌های من را تراش زد و روکش را هم خودش درست کرد و حین تست روکش یکی از دندان‌هایم شکست.

وی گفت: اکنون به یک سال نکشیده روکش خراب شد و به دندانپزشک مراجعه کردم، گفتند هم دندان‌هایت بد تراش خورده و هم روکش برای جنس دندان‌هایم سنگین بود و وقتی برای اعتراض به دندانساز مراجعه کردم با توهین وی مواجه شدم.

فعالیت ۳۷۰ دندانپزشک قلابی در بهارستان/قوانین بازدارنده نیست

فعالیت غیرمجاز ۳۷۰ دندان ساز غیرمجاز در بهارستان

معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی بهارستان در گفت وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه تکنسین‌های تجربی لابراتواری دندان یا همان دندان‌سازان صرفاً مجاز به ساخت پروتزهای دندانی در محل کارگاه دندان‌سازی هستند، افزود: اما در بهارستان اکثر این دندان‌سازها به تجهیزات دندان‌پزشکی مجهز هستند و خدماتی از قبیل عصب‌کشی، پروتز، جراحی ریشه دندان، جراحی فک، ارتودنسی، پر کردن دندان، روکش و… را به مردم ارائه می‌دهند.

وی گفت: طبق گزارش‌هایی که به ما رسیده هم‌اکنون حدود ۳۷۰ دندان‌ساز غیرمجاز در شهرستان بهارستان فعالیت می‌کنند، که فاقد هرگونه تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی بوده و حتی مشاهده شده که برخی از آنها با اینکه جوان هستند و لقب دکتر را یدک می‌کشند اما دیپلم هم ندارند.

گردش مالی ماهانه ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلیونی دندان سازهای غیرمجاز

تورج جداری با تاکید بر اینکه شاید به جرأت بتوان گفت، بهارستان به‌لحاظ فراوانی دندان‌سازی‌های غیرمجاز در کشور صاحب رکورد است، تاکید کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد دندان‌سازی‌های غیرمجاز که فعالیت آنها از زیرزمینی به روزمینی تبدیل شده است ماهانه بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان درآمد دارند و اگر گردش مالی این ۳۷۰ دندان‌ساز غیرمجاز محاسبه شود قطعاً اعداد عجیب و غریبی به دست می‌آید.

جداری رعایت بهداشت در اکثر این دندان‌سازی‌های غیرمجاز را در حد صفر توصیف کرد و ادامه داد: در سایه غفلت متولیان امر و کم‌اهمیت شدن برخورد با دندان‌سازان قلابی و غیرمجاز هر روز تعداد این افراد به دلیل پرسود بودن و درآمد بالا در بهارستان در حال افزایش است.

وی اضافه کرد: سال‌ها پیش شبکه بهداشت پیگیری‌هایی در این زمینه داشت و تعدادی از این مطب‌ها را پلمب کرد، اما همه این بازدیدها و معرفی به مراجع قانونی به دلیل قوانین سهل و عدم بازدارندگی موجب سوءاستفاده دندان‌سازان غیرمجاز شده و این فرصت را ایجاد کرده تا تعداد آنها دوبرابر شود.

معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی شهرستان بهارستان با اشاره به فراوانی شکایت‌های مردمی از دندان‌سازی‌های غیرمجاز، اضافه کرد: چون این افراد مجوزی از این سازمان ندارند، عملاً کاری از دست سازمان نظام پزشکی برنمی‌آید.

آنچه پر واضح است شبکه بهداشت نیز به عنوان متولی ضمن افزایش نظارت‌ها باید به معرفی این افراد به مراجع قضائی و پلمب این مکان‌های پرخطر اقدام کند، اما وقتی این اتفاق صورت نمی‌گیرد تصور می‌کنیم سلامتی انسان‌ها در شهرستان بهارستان کالایی بی‌ارزش است.

با ما در شبكه هاي اجتماعي همراه باشيد: اينستاگرام شجرنيوز ، تلگرام شجرنيوز

منبع: مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.