علم و دانشاخبارفناوریمجله شجر

مهمترین راهکارهای تربیتی دادنِ «پول تو جیبی»/بچه ها از چه سنی پول توجیبی داشته باشند

چشم بر هم بگذارید، فرزندانتان بزرگ می شوند و مسئولیت اداره زندگی بر عهده شان قرار می گیرد. مدیریت دخل و خرج زندگی کار آسانی نیست بنابراین از همان کودکی فرصت خوبی دارید تا مدیریت مالی را به فرزندانتان آموزش دهید اما چطور و از چه زمانی این اتفاق باید بیافتد؟

پایگاه خبری تحلیلی شجرنیوز: کودکی فرصت مناسبی برای آموزش مدیریت مالی به بچه ها است. با برخی پدر و مادرها که در زمینه تربیت مالی صحبت می کنیم، بچه هایشان در هر سنی که باشند می گویند حالا زود است یا اینکه خودش به مرور یاد می گیرد، در حالیکه این تفکر درستی نیست و کودک از سن و سال مشخصی می تواند مدیریت منابع مالی را آموزش ببیند. بنابراین اگر از این دست پدر و مادرهایی هستید که هر زمان فرزندتان پول خواست، برایش فراهم می کنید باید بدانید که راه خوبی را برای آینده فرزندتان انتخاب نکرده اید!

طبق گفته متخصصان کودک، بهترین زمان برای آموزش مدیریت مالی بچه ها و دادن پول تو جیبی به آنها زمانی است که به مدرسه می روند، چرا که بچه ها در این دوره شخصیتشان دارای بعد اجتماعی می شود و با مسائل مالی آشنا می شوند. بنابراین دادن پول به آنها برای تامین برخی خریدهای بیرون منزل مثل خرید خوراکی های مورد نیازشان در زنگ های تفریح یا خرید مداد و دفتر و لوازم تحریر در همین ایام می تواند به کودک آموخته شود و بدین طریق پایه های رفتارهای اقتصادی او درست بنا نهاده شود.

مهمترین نکته این است که در نظر داشته باشید برای تامین پول تو جیبی بچه ها نه آنقدر زیاد و نجومی پول بدهید که بچه ها به ولخرجی عادت کنند و نه آنقدر کم باشد که جلوی دوستانشان خجالت زده شوند. بهترین و مناسب ترین روش، دادن پول توجیبی معقول است که با آموزش تربیتی مصرف پول تو جیبی و ذخیره آن به بهترین نحو می تواند صورت بگیرد. در نظر داشته باشید که پول تو جیبی منبع استقلال و اعتماد به نفس بچه ها محسوب می شود ، اینکه بچه ها چطور پول هایشان را خرج یا ذخیره و همینطور بذل و بخشش کنند، کاملا به نحوه آموزش شما مرتبط است. از طریق آموزش صحیح بچه ها یاد می گیرند که چه زمان هایی باید پول هایشان را خرج کنند و چه زمانی به عبارتی روی خواسته شان پا بگذارند و حتی به دیگران کمک کنند.

*چند نکته مهم درباره آموزش «پول تو جیبی» دادن والدین به فرزندان

1- نخستین نکته به بهترین زمان برای آغاز پول تو جیبی دادن مربوط می شود که همان سنین مدرسه است چرا که بچه ها در این سن به خوبی با ارزش پول آشنا هستند و می توانند مسئولیت پول هایشان را برعهده بگیرند. مثلا اینکه پدر و مادر به بچه شان می گویند که: «ما برای زنگ تفریحت شیر و کیک یا ساندویچ گذاشته ایم، دیگر اینکه دوست داشته باشی پول تو جیبی ات را در مدرسه خرج کنی یا خیر، با خودت است ، حتی می توانی این پول را نگه داری و آخر هفته یک خرید خاص برای خودت داشته باشی یا فلان فیلم و کتاب را برای خودت بخری!»

2-برخی از والدین به اشتباه پول تو جیبی دادن را یک اهرم فشار یا حتی تشویق برای بچه ها قرار می دهند، مثلا به پسرشان می گویند که اگر تکلیف فردایت را انجام دهی پول تو جیبی ات دو برابر می شود یا اگر اتاقت را مرتب نکنی، از پول تو جیبی این هفته خبری نیست. در حالیکه پول تو جیبی نباید اهرم تنبیه  و فشار یا تشویق باشد، بلکه تنها یک وسیله ای برای آموزش مدیریت دخل و خرج بچه ها برای آینده شان محسوب می شود.

مبلغ یارانه معیشتی

3-برخی والدین هستند که بی توجه به زمان و مکان پول تو جیبی دادن به بچه هایشان به خاطر شرایط مساعد مالی، مدام بچه ها را به لحاظ مالی شارژ می کنند که البته این هم روش اشتباه یاست چرا که کارکرد پول تو جیبی را از بین می برد و باعث می شود بچه ها به این شیوه عادت کرده و اگر یک زمانی پدر یا مادر به لحاظ مالی شرایط نامساعدی داشته باشند، نتوانند آن شرایط را تحمل کنند و به عبارتی شکننده بشوند و در بزرگسالی نیز تن پرور بار بیایند و برای بدست آوردن پول هیچ تلاشی نکنند چرا که تفکرشان این است که یک پدر و مادری هستند که همیشه پول در جیبشان بگذارند!

بنابراین در نظر داشته باشید حتی اگر وضع مالی خوبی هم دارید ، نباید مبلغ پول توجیبی را زیاد بگذارید چرا که پول زیاد از سوی بچه ها مدیریت صحیح نمی شود و تربیت مالی آنها را نیز به بیراهه می کشاند.

واریز یارانه معیشتی

5-حال پدر و مادر سوال می کنند که چطور این مدیریت مالی را مدام درباره آن صحبت میکنیم باید به بچه ها آموزش دهیم؟ پاسخ این است که شما مبلغی مشخص و منطقی برای هر ماه یا هر هفته بچه هایتان در نظر می گیرید و در هیچ شرایط نیز آن را بیشتر نمی کنید ، اما در زمینه مصرف آن مداخله نمی کنید که بچه ها آن را چطور خرج کنند البته این بدین معنا نیست که بچه ها هر خرجی که بخواهند می توانند ، انجام دهند بلکه خریدهایشان باید در راستای نیازها و قوانین خانه باشد، خطوط قرمز را برایشان مشخص کنید مثلا اینکه برای خرید فیلم های مجاز و کارتن ها می بایست از والدین نظر بگیرند با این حال مداخله و اجبار هم خوب نیست مثل اینکه حتما تو باید این ماه با پول تو جیبی ات ، فلان خرید را انجام دهی!

6-بچه ها ممکن است از همان هفته اول پول تو جیبی شان را خرج بستنی و خوراکی های مختلف کنند اما بعد دستشان خالی شود، در این زمینه صبور باشید تا خودشان راه و چاه دستشان بیاید چرا که بعد از مدتی از این کار پشیمان شده و متوجه می شوند که برای تامین برخی وسایل مورد نیازشان می بایست پول هایشان را ذخیره کنند در این صورت هم یک قلک برایشان در نظر بگیرید که منبع ذخیره مالی شان باشد. حتی می توانید با نظر مساعد خود فرزندتان یک حساب بانکی برایش افتتاح کنید و دفترچه اش را نیز به دست خودش بدهید.

7-گاه هم پیش می آید که بچه ها برخی مواقع پول هایشان را صرف دوستانشان می کنند مثلا اینکه دختر یا پسرتان به منزل می‌آید و می گوید که همه پول هایش را خرج یکی از دوستانش که مداد و دفتر نداشته کرده، در این زمینه مشوق او باشید و راهنمایی اش کنید که اگر این درست است شما نیز می توانید به این خانواده کمک کنید و می بایست در این زمینه مطمئن شود و سپس بذل و بخشش کند ولی اگر اشتباهی هم مرتکب شد و پول هایش را خرج خوراکی برای دوستانش کرد خودش به مرور متوجه می شود که بدون پول شده و همین آغاز یک درس بزرگ برایش می شود.

8-صرفه جویی را به بچه ها آموزش دهید. با یک برنامه ریزی صحیح به کودکان آموزش صرفه جویی را بیاموزید مثلا اینکه یک دفترچه تهیه کنید و لیست مایحتاجشان را بچه ها در آن بنویسند و هزینه هایشان را نیز مشخص کنند. این موارد را به صورت ماهانه برنامه ریزی کرده و تامین کنند و در صورت نیاز شما نیز به آنها کمک کنید اما مسئله آموزش صرفه جویی برای تامین وسایل مورد نیاز است چرا که نباید پول بیشتر بدون دلیل به بچه ها داده شود.

مثلا فرزندتان به خانه می آید و می گوید که جشن تولد دوستش است و باید کادو تهیه کند در این زمینه در گروه خانوادگی صحبت می کنید و اگر نیاز باشد به فرزندتان وامی می دهید و مبلغ آن را ماهیانه از پول تو جیبی اش کسر می کنید. همه این راهکارها به لحاظ ذهنی بر مدیریت مالی بچه ها در آینده اثرگذار است و قناعت و دخل و خرج صحیح را به بچه ها آموزش می دهد اما نکته مهم این است که در آموزش مدیریت مالی صحیح بچه ها را به سمت مصرف گرایی و نقطه مقابل خساست سوق ندهیم و این مفاهیم را به خوبی به آنها آموزش دهیم.

منبع: فارس

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.