اخبارفناوریمجله شجرنرم افزار و سخت افزار

نکته هایی برای عکاسی با موبایل که هر عکاس باید بداند!

امروزه و با گسترش استفاده از تلفن های همراه بین مردم، عکاسی با گوشی موبایل یکی از تفریحات مردم برای ثبت لحظات خاطره انگیز است.

نکته هایی برای عکاسی با موبایل که هر عکاس باید بداند!

پایگاه خبری تحلیلی شجرنیوز؛ امروزه ثبت کردن خاطرات با تلفن همراه به یکی از عادات افراد تبدیل شده و مردم با گوشی‌های خود از مناظر و لحظاتی که می‌خواهند تا همیشه آن‌ها را نگه دارند عکاسی می‌کنند. آیا می‌خواهید با تلفن همراه خود عکس‌های خیره کننده بگیرید؟ عکاسی با تلفن همراه ممکن است دلهره آور و سخت به نظر برسد، اما با چند ترفند ساده می‌توانید تصاویری را با تلفنتان ثبت کنید که هرگز فکر نمی‌کردید بتوانید آن‌ها را بگیرید!


در ادامه ترفند‌هایی برای ثبت تصاویری بهتر با تلفن همراه را می‌خوانید:

لنز‌ها را تمیز کنید

نکته هایی برای عکاسی با موبایل که هر عکاس باید بداند!

تلفن همراه شما و همچنین کیف پول یا جیب شما زمان زیادی را در دست شما می‌گذراند؛ و در نتیجه، لنز‌های دوربین می‌توانند پوشیده از خاک، گرد و غبار و اثر انگشت شوند. لنز کثیف لکه‌ها، تاری یا لکه‌های گرد و غبار را بر روی عکس‌های شما ایجاد می‌کند.

نکته هایی برای عکاسی با موبایل که هر عکاس باید بداند!

اگر عکس‌های واضح می‌خواهید، لنز‌های تلفن خود را تمیز کنید! با استفاده از یک پارچه نرم (یا حتی لباس خود) لنز را به آرامی پاک کنید. اگر در ساحل یا در شرایط گرد و خاکی عکس گرفته اید، ابتدا روی لنز ضربه بزنید. با این کار هرگونه شن و ماسه یا گرد و غبار که باعث خراش لنز می‌شود از بین می‌رود.

تنظیم فوکوس برای ثبت تصاویر بهتر

نکته هایی برای عکاسی با موبایل که هر عکاس باید بداند!

حتی اگر لنز شما کاملا تمیز باشد، گاهی اوقات سوژه شما شفاف به نظر نمی‌رسد، به این دلیل که فوکوس خودکار دوربین همیشه در مکانی که می‌خواهید فوکوس نمی‌کند. برای اطمینان از اینکه سوژه همیشه در فوکوس باشد، باید نقطه فوکوس را به صورت دستی تنظیم کنید.

نکته هایی برای عکاسی با موبایل که هر عکاس باید بداند!

برای تنظیم فوکوس دستی، سوژه را پیدا کنید و روی آن ضربه بزنید. یک جعبه زرد ظاهر می‌شود تا نقطه کانونی را نشان دهد. اکنون، کافیست دکمه شاتر را فشار دهید تا عکس خود را بگیرید. سوژه‌ای که روی آن ضربه زدید واضح می‌شود و هرچیزی که در پشت آن قرار دارد به صورت فلو یا تار در می‌آید.

تنظیم نوردهی

نکته هایی برای عکاسی با موبایل که هر عکاس باید بداند!

ابتدا برای تنظیم فوکوس، با ضربه زدن شروع کنید. سپس برای تنظیم نوردهی نوار نقاله را به سمت بالا یا پایین بکشید. برای روشن شدن تصویر، انگشت خود را به سمت بالا بکشید. یا تند به پایین بکشید تا تصویر تاریک شود. گاهی اوقات ممکن است شما بخواهید عکس خاصی را ثبت کنید.

نکته هایی برای عکاسی با موبایل که هر عکاس باید بداند!

به عنوان مثال، برای ایجاد یک عکس سیلوئت که در آن سوژه شما کاملا سیاه است، باید میزان نوردهی را کاهش دهید. یا ممکن است بخواهید برای ایجاد عکسی با رنگ سفید روشن و تمیز میزان نوردهی را افزایش دهید.

ثبت تصاویر HDR

نکته هایی برای عکاسی با موبایل که هر عکاس باید بداند!

یک صحنه با کنتراست بالا دارای مناطق تاریک و روشن است، مانند منظره‌ای با آسمان روشن و پیش زمینه تاریک. هنگام عکاسی، دوربین تلاش می‌کند تا جزئیات را در سایه‌ها (مناطق تاریک) و نقاط برجسته (مناطق روشن) ثبت کند.

نکته هایی برای عکاسی با موبایل که هر عکاس باید بداند!

در ثبت این تصاویر معمولاً با یکی از دو مشکل روبرو خواهید شد:

در هر صورت موارد برجسته به درستی نمایان می‌شوند، اما سایه‌ها خیلی تاریک به نظر می‌رسند. یا سایه‌ها به درستی در معرض دید قرار می‌گیرند، اما موارد برجسته خیلی روشن به نظر می‌رسند. خوشبختانه دوربین آیفون از ویژگی شگفت انگیزی برخوردار است که به شما کمک می‌کند عکس‌هایی با نور یکنواخت‌تر ثبت کنید که به آن HDR گفته می‌شود. HDR مخفف High Dynamic Range است و به شما امکان می‌دهد جزئیات را در سایه‌ها و برجسته‌ها ثبت کنید.

برای ایجاد پس زمینه‌های تار در حالت پرتره عکاسی کنید

آیا می‌خواهید عکس‌هایی با ظاهری حرفه‌ای با پس زمینه‌های تار و رویایی ثبت کنید؟ ممکن است فکر کنید در عکاسی با تلفن همراه این کار غیرممکن است. اما برای محو کردن پس زمینه عکس‌های خود، به یک دوربین حرفه‌ای DSLR نیازی ندارید. اگر دوربین آیفون شما حالت پرتره دارد، می‌توانید پس از عکس گرفتن به راحتی پس زمینه را تار کنید.

حالت پرتره در برنامه دوربین داخلی در آیفون‌های زیر موجود است:

آیفون ۱۱، آیفون ۱۱ پرو، آیفون ۱۱ پرو مکس، آیفون XS، آیفون XS مکس، آیفون XR، آیفون X، آیفون ۸ پلاس و آیفون ۷ پلاس.

حالت پرتره از نرم افزار عمق میدان استفاده می‌کند تا سوژه پیش زمینه شما را شفاف نگه دارد در حالی که پس زمینه را تار می‌کند.

نکته هایی برای عکاسی با موبایل که هر عکاس باید بداند!

چگونه از حالت پرتره استفاده می‌کنید؟

در برنامه دوربین آیفون، حالت عکسبرداری پرتره را در پایین صفحه انتخاب کنید. مطمئن شوید که سوژه شما بین دو تا هشت فوت فاصله دارد. (اگر سوژه شما خیلی نزدیک یا خیلی دور باشد اثر عمق کار نخواهد کرد.) با دیدن کلمات Natural Light به رنگ زرد، آماده عکس گرفتن هستید. دکمه شاتر را فشار دهید تا یک عکس خیره کننده با پس زمینه‌ای تار و زیبا ثبت کنید.

گاهی اوقات، ممکن است تاری در عکس را دوست نداشته باشید. اما این مشکلی نیست! به راحتی می‌توانید تاری را از بین ببرید و به نسخه عادی تصویر برگردید. به سادگی عکس پرتره خود را در برنامه Photos باز کنید، سپس روی ویرایش ضربه بزنید.

اگر آیفون ۱۱، ۱۱ پرو، ۱۱ پرو مکس، XS، XS Max یا XR دارید، حالت پرتره همچنین دارای یک ویژگی به نام Depth-control است. کنترل عمق میدان به شما امکان می‌دهد پس از گرفتن عکس، قدرت تاری پس زمینه را تنظیم کنید. برای تنظیم تاری پس زمینه، عکس خود را در برنامه Photos باز کنید، سپس روی ویرایش ضربه بزنید.

اگر یکی از مدل‌های آیفون ۱۱ را دارید، روی نماد f-number در سمت راست بالای صفحه ضربه بزنید. نوار لغزنده Depth را در زیر تصویر خود مشاهده خواهید کرد. لغزنده را به سمت چپ یا راست بکشید تا تاری بیشتر یا کمتر شود. پس از اتمام ویرایش عکس حالت پرتره، برای ذخیره تغییرات روی «تمام» ضربه بزنید.

حالت عکسبرداری سریع را برای عکس‌های اکشن فعال کنید

نکته هایی برای عکاسی با موبایل که هر عکاس باید بداند!

آیفون دارای یک ویژگی مخفی است که به شما کمک می‌کند عکس‌های اکشن شگفت انگیزی بگیرید که به این حالت پشت سر هم می‌گویند!

این حالت چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟

اگر آیفون ۱۱ دارید، با کشیدن دکمه شاتر به سمت چپ، حالت burst را فعال کنید. تا زمانی که انگشت خود را رها نکنید، دوربین به سرعت پشت سر هم عکس می‌گیرد. برای جلوگیری از پر کردن آیفون، می‌توانید بهترین تصاویر را از پشت سر بگذارید و بقیه را حذف کنید. حالت Burst برای عکاسی از کودکان و حیوانات مناسب است. همچنین برای عکاسی در خیابان و عکاسی از افراد در حال حرکت بسیار عالی است. همچنین می‌توانید از این قابلیت برای ثبت تصاویر خیره کننده از قطرات آب استفاده کنید.

نکته هایی برای عکاسی با موبایل که هر عکاس باید بداند!

برای بزرگنمایی یا کوچک کردن لنزهای مختلف را امتحان کنید

نکته هایی برای عکاسی با موبایل که هر عکاس باید بداند!

آیا آیفونی با دو لنز یا لنز سه گانه دارید؟ در این صورت، با جابجایی بین لنز‌های دوربین آیفون به راحتی می‌توانید بزرگنمایی یا کوچک کردن را داشته باشید. با بزرگنمایی می‌توانید نمای نزدیک‌تری از صحنه را ثبت کنید و بزرگنمایی به شما امکان می‌دهد زاویه دید وسیع تری داشته باشید.

آیفون ۱۱ پرو و ​​آیفون ۱۱ پرو مکس دارای سه لنز Wide، Ultra Wide و Telephoto هستند. آیفون ۱۱ دارای دو لنز Wide و Ultra Wide دارد. آیفون XS، XS Max، X، ۸ پلاس و ۷ پلاس همگی دارای دو لنز Wide و Telephoto هستند. آیفون‌های تک لنز فقط دارای لنز Wide هستند.

نکته هایی برای عکاسی با موبایل که هر عکاس باید بداند!

چگونه می‌توانید هنگام عکاسی بین لنز‌ها جابجا شوید؟

شما از نماد‌های بزرگنمایی (0.5x، 1x و 2x) در پایین منظره یاب استفاده می‌کنید. 0.5x لنز Ultra Wide است. 1x لنز Wide است و 2x لنز تله فوتو است. توجه داشته باشید که فقط نماد‌های لنز‌هایی را که در iPhone دارید، مشاهده خواهید کرد. برای استفاده از لنز Wide، اطمینان حاصل کنید که 1x انتخاب شده است. این لنز دارای زاویه دید متوسط ​​گسترده‌ است. برای جابجایی به لنز Ultra Wide، روی 0.5x ضربه بزنید.

نکته هایی برای عکاسی با موبایل که هر عکاس باید بداند!

با این کار می‌توانید برای بزرگنمایی صحنه در عکس خود، استفاده کنید.  این لنز برای عکاسی از مناظر شهری و معماری مناسب است. برای جابجایی به لنز Telephoto، 2x ضربه بزنید. این لنز به شما امکان می‌دهد تا بزرگنمایی کرده و از نزدیک سوژه را ضبط کنید. برای شرایطی که نمی‌توانید از نظر جسمی به موضوع خود نزدیک شوید بسیار عالی است.

دوربین خود را برای عکس‌های شارپ و بدون لرزش ثابت نگه دارید

نکته هایی برای عکاسی با موبایل که هر عکاس باید بداند!

آیا عکس‌های شما گاهی تار می‌شوند؟ علت شایع عکس‌های تار لرزش دوربین است اگر هنگام عکسبرداری دوربین (حتی خیلی کم) حرکت دهید، لرزش اتفاق می‌افتد. اکنون، در شرایط نوری روشن، برخی از حرکات جزئی دوربین معمولاً مشکلی ایجاد نمی‌کند. زیرا وقتی نور زیادی وجود دارد، دوربین از سرعت شاتر سریع (برای جلوگیری از ورود نور زیاد) استفاده می‌کند.

سرعت شاتر سریع هر حرکتی را در صحنه منجمد می‌کند، با حرکت دوربین در نور شدید، عکس‌های شما معمولاً خوب و واضح خواهند بود. اما در شرایط کم نور، دوربین مجبور است از سرعت شاتر کمتری استفاده کند. برای گرفتن عکس‌های واضح در نور کم، باید دوربین را کاملاً ثابت نگه دارید. اگر سه پایه آیفون دارید، می‌توانید با استفاده از آن‌ها آیفون خود را هنگام عکسبرداری کاملاً بی حرکت نگه دارید.

نکته هایی برای عکاسی با موبایل که هر عکاس باید بداند!

اما اگر سه پایه نداشته باشید چه می‌کنید؟

آیفون خود را روی یک سطح جامد مانند دیوار یا سنگ قرار دهید.

آیفون خود را با دو دست بگیرید و مطمئن شوید که محکم آن را نگه داشته اید.

برای ثابت ماندن بدن خود به دیوار یا درخت تکیه دهید.

آرنج‌ها را در مقابل بدن قرار دهید تا بازو‌ها ثابت بمانند.

پایین بیایید و آیفون خود را بر روی زانوی خود قرار دهید.

فقط کافی است هر کاری که می‌توانید انجام دهید تا iPhone شما ثابت بماند، مخصوصاً هنگام عکاسی در نور کم. اگر این کار را انجام دهید، واضح‌ترین عکس‌های ممکن را خواهید گرفت.

اگر یکی از مدل‌های آیفون ۱۱ را دارید، می‌توانید هنگام عکاسی در نور کم از حالت Night استفاده کنید. این ویژگی دوربین به شما کمک می‌کند عکس‌های شفاف‌تری از شب با رنگ و جزئیات بهتر بگیرید. اما حتی با حالت Night، با ثابت نگه داشتن دوربین ممکن است بهترین نتیجه را بگیرید!

از قانون یک سوم برای ساخت عکس‌های زیبا با تلفن همراه استفاده کنید

نکته هایی برای عکاسی با موبایل که هر عکاس باید بداند!

گرفتن عکس‌های واضح بسیار مهم است. اما ترکیب بندی نیز به همان اندازه مهم است. ترکیب خوب همان چیزی است که یک عکس متوسط ​​را از یک عکس شگفت انگیز متمایز می‌کند. ترکیب یک تصویر دلپذیر از نظر بصری شامل موقعیت دقیق عناصر مهم در کادر است؛ بنابراین چگونه تصمیم می‌گیرید که موضوع اصلی یا کانون اصلی خود را در کجا قرار دهید؟

می‌توانید از قانون یک سوم استفاده می‌کنید! این قانون بیان می‌کند که شما باید مهمترین عناصر را خارج از مرکز قرار دهید نه در وسط قاب. این موضوع باعث ایجاد ترکیبات متعادل و طبیعی‌تر می‌شود، ترکیباتی جذاب و چشم نواز. خوشبختانه، دوربین آیفون ابزاری مفید دارد که به شما کمک می‌کند تا با استفاده از قانون یک سوم، عکاسی کنید.

نکته هایی برای عکاسی با موبایل که هر عکاس باید بداند!

این ابزار چیست؟ برای روشن کردن خطوط شبکه، برنامه تنظیمات را از صفحه اصلی iPhone خود باز کنید. به پایین پیمایش کنید و دوربین را انتخاب کنید. سپس از روشن بودن گزینه Grid اطمینان حاصل کنید. اکنون، برنامه Camera را باز کنید. دو منظره افقی و دو خط عمودی در منظره یاب مشاهده خواهید کرد اکنون می‌توانید با استفاده از این خطوط تصویر بهتری ثبت کنید.

به عنوان مثال، می‌توانید سوژه اصلی خود را روی یکی از خطوط عمودی یا محل اتصال دو خط شبکه قرار دهید. اگر از منظره عکس می‌گیرید، افق را در امتداد خط شبکه بالا یا پایین قرار دهید،  نه در وسط قاب. شبکه دوربین آیفون به شما امکان می‌دهد با استفاده از قانون یک سوم عکس‌های خیره کننده بسازید؛ بنابراین حتماً آن را روشن کنید.

اما به یاد داشته باشید، قوانین ساخته شده اند تا شکسته شوند! بنابراین پس از تسلط بر قانون یک سوم، سعی کنید آن را عمداً بشکنید. گاهی اوقات، قرار دادن سوژه در وسط قاب می‌تواند تصویری برجسته ایجاد کند و اگر صحنه متقارن است، می‌توانید از ترکیب اصلی برای ایجاد تقارن کامل در عکس خود استفاده کنید.

از خطوط پیشرو برای تصاویر قدرتمند با عمق باور نکردنی استفاده کنید

نکته هایی برای عکاسی با موبایل که هر عکاس باید بداند!

آیا تصاویر شما اغلب صاف و بی روح به نظر می‌رسند؟

از خطوط پیشرو استفاده کنید. خطوط پیشرو خطوطی هستند که از پیش زمینه به پس زمینه صحنه منتهی می‌شوند. یک خط پیشرو می‌تواند یک مسیر، یک جاده، یک رودخانه یا یک خط راه آهن باشد. می‌تواند یک حصار، یک دیوار، یک پل یا یک ردیف درخت باشد. حتی می‌تواند ردپایی در برف یا لبه آب ساحل باشد. به شرطی که چشم بیننده را به تصویر بکشاند، می‌توانید از هر چیزی به عنوان خط اصلی استفاده کنید.

نکته هایی برای عکاسی با موبایل که هر عکاس باید بداند!

برای اطمینان از ایجاد خط عمقی در عکس خود، عمق عکس را بگیرید، طوری که خط از پیش زمینه شروع شود. خط باید به فاصله یا به سوژه اصلی شما منتهی شود. این یک روش ترکیب بندی ساده است. اما تأثیر زیادی در عکاسی از تلفن همراه شما خواهد داشت.

با امتحان کردن زاویه‌های مختلف تصاویری خاص بگیرید

نکته هایی برای عکاسی با موبایل که هر عکاس باید بداند!

بیشتر افراد هنگام ایستادن از قد و قفسه سینه عکس می‌گیرند. اما با گرفتن عکس از منظری متفاوت، عکس‌های بسیار جالب تری خواهید گرفت؛ بنابراین، همیشه هنگام عکس گرفتن به دنبال یک دیدگاه جایگزین باشید. خم شدن، زانو زدن یا حتی خوابیدن روی زمین را امتحان کنید. عکسبرداری از پایین برای بزرگ جلوه دادن سوژه‌های پیش زمینه در عکس شما عالی است. همچنین می‌توانید به سوژه خود نزدیک شوید تا جزئیات پیچیده آن را ثبت کنید. با نزدیک شدن و پر کردن قاب می‌توانید تصاویر انتزاعی افسانه‌ای ایجاد کنید.

برای ثبت تصاویر واقعا بی نظیر، سعی کنید از طریق یک جسم نیمه شفاف عکس بگیرید. می‌توانید از شیشه مات یا پنجره‌ای با قطرات آب استفاده کنید. با استفاده از این روش می‌توانید تصاویر فوق العاده انتزاعی ایجاد کنید.

ترکیب‌های خود را برای جذاب‌ترین عکس‌ها ساده کنید

نکته هایی برای عکاسی با موبایل که هر عکاس باید بداند!

بهترین عکس‌ها اغلب ساده‌ترین عکس‌ها هستند. اگر اتفاقات زیادی در صحنه رخ دهد، عکس شما گیج کننده خواهد بود. بیننده نمی‌داند که توجه خود را روی چه چیزی متمرکز کند؛ بنابراین، همیشه هدف خود را ساده سازی قرار دهید.

چگونه ترکیب بندی‌های ساده خلق کنید؟

ابتدا سعی کنید فقط یک موضوع اصلی را در عکس خود بگنجانید. هرچه سوژه‌های شما بیشتر باشد، عکس گیج کننده‌تر خواهد بود.

دوم، اطمینان حاصل کنید که زمینه خیلی شلوغ یا حواس پرت کننده نیست. برای از بین بردن عوامل ایجاد کننده حواس پرتی ممکن است لازم باشد زاویه عکسبرداری خود را تغییر دهید. چند قدم به چپ یا راست بردارید. یا پایین بیایید تا بتوانید آسمان بیشتری را در عکس خود بگنجانید.

نکته هایی برای عکاسی با موبایل که هر عکاس باید بداند!

گزینه دیگر این است که نزدیکتر شوید و کل قاب را با موضوع خود پر کنید. این یک روش آسان برای حذف کامل پس زمینه است؛ و در آخر، سعی کنید فضای خالی زیادی را در عکس خود بگنجانید. در عکاسی، این فضای خالی را فضای منفی می‌نامند. گنجاندن مناطق وسیع فضای منفی به جلب توجه شما به سوژه کمک می‌کند و عکس‌های فوق العاده مینیمالیستی ایجاد می‌کند.

نکته هایی برای عکاسی با موبایل که هر عکاس باید بداند!

با ما در شبكه هاي اجتماعي همراه باشيد: اينستاگرام شجرنيوز ، تلگرام شجرنيوز

منبع : باشگاه خبرنگاران

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.