اخبارخبر مهمذره بین شجرسیاستمجلس و دولت

هیئت دولت توهین به رئیس‌جمهور را محکوم کرد

هیئت دولت در جلسه روز یکشنبه به‌ریاست حجت‌الاسلام روحانی، توهین به رئیس‌جمهور را محکوم کرد.

به گزارش شجرنیوز، هیئت وزیران در جلسه روز یکشنبه که به‌ریاست حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری برگزار شد، ضمن ابراز تأسف عمیق به‌خاطر توهین به رئیس جمهور در یک برنامه زنده سیمای جمهوری اسلامی، نسبت به عدم واکنش بهنگام و متناسب مدیریت سازمان صدا و سیما با حجم تخریب و توهین، خواهان تغییر رویه و رویکرد رسانه ملی شد.

در ادامه جلسه، تعدادی از پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی بررسی و تصویب شد.

تعیین جرایم نقض تعهدات ارایه‌دهندگان خدمات دسترسی ماهواره‌ای

با تصویب هیئت وزیران، نحوه و میزان اعمال جرایم نقض تعهدات دارندگان پروانه ارایه خدمات دسترسی ماهواره‌ای تعیین شد.

دولت همچنین در اجرای قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مبلغ تسهیم درآمد و درصد خدمات عمومی اجباری مندرج در پروانه ارایه‌دهندگان خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات را تعیین کرد.

بر این اساس، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی می‌تواند با تنظیم الحاقیه پروانه، مبلغ تسهیم درآمد مندرج در پروانه ارایه‌دهندگان خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات (دارندگان پروانه) را تا سقف چهار درصد مبلغ درآمد سالیانه موضوع پروانه آنها کاهش داده و به همان میزان به‌عنوان هزینه خدمات عمومی اجباری (USO) منظور کند تا دارندگان پروانه رأساً یا از طریق دیگر دارندگان پروانه و در چارچوب قوانین و مقررات مربوط و آیین‌نامه ابلاغی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای تأمین دسترسی روستاها، مدارس و مراکز آموزشی به شبکه ملی اطلاعات و نیز الزامات دسترسی مقابله با شیوع ویروس کرونا هزینه کنند.

همچنین به‌موجب مصوبه دولت، دارندگان پروانه ارایه خدمات دسترسی ماهواره‌ای موظفند سه درصد از درآمد سالیانه خود را که به تأیید سازمان حسابرسی یا مؤسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران رسیده ­است، تا پایان شهریور ماه سال بعد به­‌عنوان مبلغ تسهیم درآمد سالیانه در هر سال مالی با اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، به حساب سازمان نزد خزانه‌داری‏ کل کشور واریز کنند.

همچنین پروانه‌داران یادشده موظفند دو درصد از درآمد سالیانه خود را در چارچوب قوانین و مقررات مربوط و آیین‌نامه ابلاغی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای ارایه خدمات عمومی اجباری در ناحیه خدمات تعیین‌شده رأساً یا از طریق دیگر دارندگان پروانه هزینه نموده و یک درصد از درآمد سالیانه خود را نیز به‌عنوان حق سازمان و حداکثر تا پایان شهریورماه سال بعد به حساب سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کنند.

تخصیص اعتبار برای اجرای پروژه دیواره‌سازی در رودخانه کشکان استان لرستان

دولت با اختصاص مبلغ 700 میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای برای تکمیل و بازسازی عملیات عمرانی اجرای پروژه دیواره‌سازی در دو سوی رودخانه کشکان واقع در شهرستان پلدختر استان لرستان که بر اثر سیل در فروردین ماه سال 1398 دچار خسارت شده بود، موافقت کرد.

هیئت وزیران همچنین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را موظف کرد ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام عملیات مذکور، گزارش عملکرد اعتبار فوق را هر سه ماه به سازمان‌های برنامه و بودجه کشور و مدیریت بحران کشور ارسال نماید.

اصلاح آیین‌نامه اجرایی مربوط به نحوه تسویه بدهی‌ها و مطالبات دولتهیئت دولت در جلسه روز یکشنبه به‌ریاست حجت‌الاسلام روحانی، توهین به رئیس‌جمهور را محکوم کرد.

هیئت وزیران به‌منظور افزایش ظرفیت استفاده از بند (و) تبصره (5) قانون بودجه سال 1399 کل کشور جهت تسویه و تهاتر بدهی دولت با اضافه شدن اشخاص حقیقی و نیز جلوگیری از بی‌انضباطی مالی در سیستم بانکی، آیین‌نامه اجرایی مربوط به این بند را اصلاح کرد.

به‌موجب این اصلاحیه، بدهی‌های قطعی دولت، شامل بدهی دستگاه‌های بدهکار به اشخاص متقاضی که به‌استناد ماده (19) قانون محاسبات عمومی کشور در چهارچوب قوانین و مقررات مربوط ایجاد و با توجه به ماده (20) قانون مذکور تسجیل شده باشد، می‌گردد.

همچنین اقلام بدهی و طلب دولت با اشخاص متقاضی که مربوط به دستگاه اجرایی خاصی نباشد و یا توسط دستگاه‌های اجرایی ذی­‌ربط اعلام نشده باشد، با اعلام وزارت امور اقتصادی و دارایی و تأیید سازمان حسابرسی، بدهی و طلب قطعی دولت تلقی می­‌شود. به‌منظور صدور اسناد تسویه خزانه نوع دوم، مطالبات با منشأ قانونی نهادهای عمومی غیردولتی، شرکت‌های دولتی، بانک‌ها، بیمه‌ها، اتحادیه‌ها و آستان‌های مقدسه از دستگاه‌های بدهکار که به‌موجب قوانین و مقررات ذی‌ربط ایجاد شده‌اند، پس از اخذ تأییدیه حسابرسی ویژه توسط دستگاه بدهکار، به‌عنوان بدهی قطعی دولتی تلقی می‌شود.

مرجع حسابرسی ویژه و تأیید مطالبات سایر اشخاص متقاضی مشمول این آیین‌نامه به‌موجب دستورالعمل بند (س) تبصره (5) قانون بودجه سال 1399 تعیین می‌شود.

منبع: تسنیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.