منطقهاخباربین الملل

وزیر امور خارجه طالبان: به توافقنامه حق‌آبه با ایران متعهد هستیم

وزیر خارجه حکومت افغانستان با اشاره به توافقنامه حق‌آبه با ایران تاکید کرد: افغانستان به حق‌آبه ایران بر اساس معاهده ۱۳۵۱ که میان دولت‌های وقت دو کشور به امضا رسیده، متعهد است.

به گزارش شجرنیوز، «امیرخان متقی» وزیر خارجه حکومت افغانستان درباره حق‌آبه ایران گفت: «همان اندازه که دلسوز مردم خود هستیم، دلسوز مردم سیستان و بلوچستان نیز هستیم و درد آن‌ها را درد خود می‌دانیم».

وی افزود افغانستان به حق‌آبه ایران بر اساس معاهده 1351 که میان دولت‌های وقت دو کشور به امضا رسیده، متعهد است.

متقی اظهارداشت موضوع آب نباید سیاسی شود و چنین مسائلی به جای سر و صدای رسانه‌ای باید از مسیر تفاهم و گفتگو حل شود.

وزیر خارجه حکومت افغانستان تصریح کرد ملاک قضاوت و اظهار نظرها درباره مسایل آب نیز باید با احکام مندرج در معاهده دو کشور و خشکسالی که در افغانستان و منطقه جریان دارد مورد بررسی قرار گیرد.

وی مدعی شد در سد «کمال خان» آبی وجود ندارد و فاصله سد کجکی تا سیستان و بلوچستان نیز 600 کیلومتر است که با وجود آب اندک، در زمین‌های تشنه و ریگستان جذب می‌شود و یا در این مسیر تبخیر می‌شود.

متقی گفت بر اساس گزارش سازمان بین المللی نجات، افغانستان سومین کشور آسیب‌پذیر از تغییرات اقلیمی در سطح جهان  است و این پدیده اثر مخرب روی منابع آبی این کشور داشته است.

وزیر خارجه حکومت افغانستان خاطرنشان کرد روزانه صدها تن از سیستان و بلوچستان به ولایت نیمروز رفت و آمد دارند و می‌دانند که در این ولایت هیچ آبی جریان ندارد و مردم افغانستان نیز از ناحیه کم‌آبی رنج می‌برند.

با ما در شبكه هاي اجتماعي همراه باشيد: اينستاگرام شجرنيوز ، تلگرام شجرنيوز

منبع: تسنیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.