مجلس و دولتاخبارخبر مهمسیاست

ویس کرمی: تحصیل در دانشگاه‌های ایران برای دختران افغانستانی فراهم شود

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اصل تحصیل در اسلام جنسیتی نیست و ربطی به جنسیت ندارد، در رابطه با فراهم کردن امکان آموزش دختران دانشجوی افغانستانی در کشورمان گفت:‌ تحصیل در دانشگاه های غیرانتفاعی، غیر دولتی و دانشگاه آزاد گزینه هایی است که می تواند جزء گزینه های اصلی برای ادامه تحصیل این دانشجویان باشد.

ویس کرمی: تحصیل در دانشگاه‌های ایران برای دختران افغانستانی فراهم شود

به گزارش شجرنیوز، مهرداد ویس کرمی عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی، در رابطه با آموزش دختران افغان محروم از تحصیل در ایران بیان کرد:‌ در بحث آموزش و سوادآموزی آنچه که ما در آموزه های دینی‌مان داریم تفاوتی بین زن و مرد وجود ندارد و مهم این است که آن حدود شرعی که خداوند متعال مشخص کرده رعایت شود.

محدودیت تحصیل بانوان با موازین شرعی و متون دینی اسلام همخوانی ندارد

وی با بیان اینکه اصل اینکه طالبان یا هر کسی دیگری بخواهد تحصیلات بانوان را به طور مطلق محدود کند با موازین شرعی و متون دینی ما و سیره معصومین (ع) همخوانی ندارد، تصریح کرد:‌ با توجه به اینکه کشور افغانستان از نظر سابقه تاریخی با ایران قرابت خیلی نزدیکی دارد و از همسایگان ما است که تعامل جدی از قدیم الایام بین ما و کشور افغانستان وجود داشته، از این جهت در درجه اول باید تلاش شود که طالبان متقاعد شود که این تصمیم را لغو کند و زمینه تحصیلات عالیه بانوان افغانستانی را تا بالاترین سطوح تحصیلی در چهارچوب روابط و مقررات شرعی فراهم کند.

رئیس کمیته آموزش و پژوهش پزشکی مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت:‌ حال اگر به هر دلیلی این اقدام صورت نگرفت، هر کمکی لازم باشد از طرف جمهوری اسلامی به این افراد باید بشود که دلیل اصلی آن همان پیشینه فرهنگی و مسلمان بودن این بانوان است.

ویس کرمی با اشاره به اینکه امروزه یکی از راه های تبادل فرهنگی و ارتباط با کشورهای دیگر در دنیا بحث تحصیلات دانشگاهی و بورس کردن دانشجویان و امکان ادامه تحصیل در کشور های دیگر است، یادآور شد: در کشورهای اروپایی و کشور آمریکا و سایر کشورهای دنیا یکی از راه های نفوذ فرهنگی و ارتباط فرهنگی با کشورهای دیگر جذب دانشجو و تربیت فارغ التحصیلانی است که با آن کشورها آشنایی خوبی دارند و می توانند مروج فرهنگ آن کشور باشند.

ادامه تحصیل بانوان افغانستانی نباید هزینه ای برای بیت المال کشور داشته باشد

وی در عین حال خاطرنشان کرد: اصل اینکه ما به خانم‌هایی که از تحصیل محروم می شوند کمک کنیم، کار پسندیده ای است و باید انجام شود، اما مثل هر موضوع دیگری باید اولویت‌ها،‌ امکانات و شرایط موجود لحاظ شود و به طور طبیعی این ادامه تحصیل تا حدودی به سمتی می رود که حتی الامکان هزینه ای که ادامه تحصیل این بانوان دارد بر گردن بیت المال و کشور ما نباشد.

نماینده مردم خرم ‌آباد در مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: مثلا فرض کنید که تحصیل در دانشگاه های غیرانتفاعی، غیر دولتی و دانشگاه آزاد گزینه هایی است که می تواند جزء گزینه های اصلی باشد تا کسانی بتوانند تحصیلات خود را ادامه دهند در عین حال که از امکانات ملی و یارانه های ملی کشور کمتر استفاده کنند، بعد نوبت به شرایط خاص می رسد که حتما باید بررسی شود تا استفاده از امکانات ملی برای اتباع خارجی در چه حد باشد و البته حتما باید آیین نامه، ضوابط و قوانین مشخصی برای این کار وجود داشته باشد.

اصل تحصیل و ادامه تحصیل در اسلام جنسیتی نیست

ویس کرمی با بیان اینکه اصل تحصیل و ادامه تحصیل در اسلام جنسیتی نیست و ربطی به جنسیت ندارد، گفت:‌ برعکس تاکید شده که هر مسلمانی اعم از زن یا مرد به تعبیری به چین نیز سفر کند تا بتواند تحصیلات خود را ادامه داده و بر آگاهی خود بیفزاید.

وی در ادامه عنوان کرد: نکته بعدی استفاده از دیپلماسی برای این است که طالبان متقاعد شود تا این تصمیم را لغو کند و به هر حال جای دیپلماسی در این موضوع حتما باز است و وجود دارد و یک اولویت خواهد بود.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی موضوع بعدی برای ارتباط فرهنگی، ترویج فرهنگ اسلامی و ایجاد تمدن بزرگ اسلامی را این دانست که دانشجویان خارج از کشور را جذب کنیم تا با فرهنگ، دین و مذهب ما آشنایی خوبی پیدا کنند و بتوانند مروّجان خوبی برای فرهنگمان باشند.

دانشگاه‌های ما می‌توانند پذیرای دانشجویان دختر افغان باشد

ویس کرمی تاکید کرد:‌ اولویت اصلی باید با استفاده از دانشگاه های غیر دولتی مثل دانشگاه آزاد و حتی گرفتن شهریه از این افراد باشد و در آخر هم اگر بناست از منابع و دانشگاه های ملی و یارانه های دولتی برای این کار استفاده شود،‌ حتما باید طبق ضوابط و مقررات خاصی باشد که اولویت با دانشجویان داخلی است و در درجه بعد به این خواهران مسلمان کمک کنیم تا از تحصیل و رشد در دنیای امروز که پیشرفت های علمی به صورت روزانه در حال افزایش است، جا نمانند.

می توان از راه های دیپلماسی و منابع سازمان های بین المللی کمک گرفت

وی در پایان در خصوص اینکه آیا نهادهای بین المللی می توانند در این زمینه کمک مالی یا گشایش راه‌های ارتباطی مالی را فراهم کنند؟، گفت: یک از راه های دیپلماسی این است که می شود کشور ما از منابع سازمان های بین المللی کمک بگیرد تا در این راستا هزینه کمتری با توجه به شرایط اقتصادی به کشورمان تحمیل شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.