اروپااخباربین الملل

پوتین: اگر کی‌یف به حملات تروریستی در روسیه ادامه دهد، پاسخ ما سخت خواهد بود

رئیس‌جمهوری روسیه امروز (دوشنبه) با متهم کردن دولت کی‌یف به انجام اقدامات "تروریسم هسته‌ای"، گفت که اگر کی‌یف به حملات "تروریستی" در روسیه ادامه دهد، پاسخ مسکو "سخت" خواهد بود.

پوتین: اگر کی‌یف به حملات تروریستی در روسیه ادامه دهد، پاسخ ما سخت خواهد بود

به گزارش شجرنیوز، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در نشست شورای امنیت کشورش گفت: این‌ها اقدامات تروریستی اتمی است. منظورم حملات موشکی و توپخانه‌ای به نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا است. کی‌یف سه اقدام تروریستی علیه این نیروگاه هسته‌ای در کورسک انجام داده است.

رئیس‌جمهوری روسیه همچنین گفت که اوکراین تلاش داشت تا یکی از بخش‌های خط لوله گاز ترک‌استریم را منفجر کند.

پوتین در این جلسه شورای امنیت روسیه گفت: اما تعدادی حملات تروریستی دیگر و تلاش برای جنایات مشابه هم علیه تأسیسات برق و تأسیسات زیرساختی حمل و نقل گاز در کشور ما انجام شده است، از جمله تلاش برای انفجار یکی از بخش‌های سامانه انتقال گاز ترک‌استریم.

پوتین همچنین گفت که به روسیه اجازه داده نشد در تحقیقات مربوط به انفجارهای خط لوله‌های گاز نورد استریم مشارکت داشته باشد. او گفت: همانطور که می‌دانید، نمایندگان روسیه اجازه پیدا نکردند در تحقیقات در مورد علل انفجارها و خرابی در سیستم‌های بین‌المللی انتقال گاز در کف دریای بالتیک مشارکت داشته باشد. اما همه ما می‌دانیم ذی‌نفع نهایی این جرم کیست.

ولادیمیر پوتین در ادامه صحبت‌هایش همچنین به حملات امروز به کی‌یف اشاره کرد و گفت که روسیه صبح امروز یک حمله گسترده با سلاح‌های هدایت‌شونده دقیق به زیرساخت‌های اوکراین انجام شد.

رئیس‌جمهوری روسیه گفت: صبح امروز به پیشنهاد وزارت دفاع و براساس برنامه ستاد کل روسیه، طی عملیاتی، موشک‌های دوربرد دقیق هوایی، دریایی و زمینی علیه تأسیسات انرژی، فرماندهی نظامی و ارتباطات اوکراین شلیک شد.

ولادیمیر پوتین تاکید کرد که اگر کی‌یف به حملات “تروریستی” در روسیه ادامه دهد، پاسخ مسکو “سخت” خواهد بود.

ولادیمیر پوتین با اشاره به حمله روز شنبه در پل «کرچ» که شبه‌جزیره کریمه را به خاک روسیه وصل می‌کند، گفت که “رژیم کی‌یف مدت‌هاست از تاکتیک‌های تروریستی استفاده می‌کند.”

او تاکید کرد: بدیهی است که محرک‌ها، سازمان‌دهندگان و عاملان حمله تروریستی بر روی پل کریمه، سرویس‌های ویژه اوکراین هستند. رژیم کی‌یف مدت‌هاست که از تاکتیک‌های تروریستی استفاده می‌کند. جنایات کی‌یف شامل قتل شخصیت‌های دولتی، روزنامه‌نگاران و دانشمندان هم در اوکراین و هم در روسیه است. این‌ها همان تروریست‌هایی هستند که شهرهای دونباس را برای هشت سال بمباران کردند.

پوتین توضیح داد که او از اولین نتایج تحقیقات در مورد خرابکاری پل کریمه مطلع شده است. او گفت: داده‌های پزشکی قانونی و سایر بررسی‌ها و همچنین اطلاعات عملیاتی نشان می‌دهد که انفجار ۸ اکتبر یک اقدام تروریستی است. یک اقدام تروریستی با هدف از بین بردن زیرساخت‌های غیرنظامی مهم روسیه.

صبح روز شنبه یک کامیون در پل کریمه منفجر شد که باعث آتش گرفتن چندین مخزن سوخت یک قطار شد. در این انفجار سه تن کشته شدند و دو مسیر جاده این پل به شبه جزیره کریمه فرو ریخت. تردد راه‌آهن و خودرو از طریق پل کریمه دوباره برقرار شده است.

الکساندر باستریکین، رئیس کمیته تحقیقات روسیه شامگاه یکشنبه در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه گفت که سرویس‌های ویژه اوکراین در پشت این حمله “تروریستی” بوده‌اند و شهروندان روسی و خارجی‌ها همدست این حمله هستند. باستریکین گفت که تحقیقات آغاز شده است و مظنونان با حمایت عملیاتی افسران سرویس جاسوسی خارجی روسیه شناسایی شده‌اند.

روسیه از پل کرچ که در سال ۲۰۱۸ افتتاح شد برای انتقال تجهیزات نظامی ارتش خود که در اوکراین می‌جنگند، استفاده می‌کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.