سلامتاخبارجامعه

چرا تأمین اجتماعی پول داروخانه‌ها را پرداخت نمی‌کند؟

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی در خصوص میزان بدهی این سازمان به داروخانه‌ها و همچنین دلیل عدم پرداخت بدهی به داروخانه‌ها توضیحاتی داد.

چرا تأمین اجتماعی پول داروخانه‌ها را پرداخت نمی‌کند؟

به گزارش شجرنیوز، شهرام غفاری در برنامه تهران 20 در ارتباط با چرایی عدم پرداخت پول از سوی سازمان تأمین اجتماعی به داروخانه‌ها اظهار کرد: سازمان تامین‌ اجتماعی ادعا دارد مطالبات داروخانه‌ها را طبق قرار پرداخت می‌کند. طرح دارویار از 23 تیرماه به موجب تفاهم‌نامه چهل‌وسه‌‌بندی آغاز شد. زمانی که این طرح مصوب شد ما 1700 میلیارد تومان به داروخانه‌ها بدهی داشتیم؛ اما هم‌اکنون این رقم به حدود 2000 میلیارد تومان رسیده است.

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین اجتماعی تصریح کرد: تأمین اجتماعی ردیف بودجه‌ای ندارد. مگر در یکی دو موارد خاص؛ و این برخلاف سازمان‌های بیمه دیگر است. پول ما از حق بیمه مردم و کارفرماها می‌آید. روزانه حدود 900 میلیارد تومان وصولی سازمان و میزان هزینه‌های روزمره آن 1300 میلیارد تومان است. انتظار ما از دولت این است که به عنوان کارفرمایی که پذیرفته حق بیمه بخشی از بیمه‌شدگان را واریز کند، ماهانه 8000 میلیارد حق کارفرمایی‌اش را بپردازد.

وی گفت: متناسب‌سازی حقوق مستمری‌بگیران که بخشی از آن را برای طرح دارویار به عنوان سهام اختصاص داده شد کارآیی برای سازمان ندارد. ما یک تفاهم‌نامه چهل‌وسه‌بندی داشتیم و وارد طرح شدیم و قرار بر این شد که مبلغ به میزان 5000 میلیارد تومان اوراق یا نفت در اختیار سازمان بگذارند که به ما پرداخت نشد. در نهایت 2400 میلیارد تومان پرداخت کردند و ما 1000 میلیارد دیگر روی آن قرار دادیم و به داروخانه‌ها پرداخت کردیم.

غفاری ادامه داد: بیمه‌های از جمله سلامت و نیروی مسلح ردیف بودجه دارند. ردیف بودجه ما به طور کل حذف نشده و قرار شده 12000 میلیارد تومان از محل هدفمندی‌ها به تامین اجتماعی پرداخت شود. تأمین اجتماعی به لحاظ تعهدی کسری ندارد و کسری ما نقدی است. هیچ یک از دولت‌ها تعهدات خود را در قبال سازمان عملی نکرده‌اند.

وی اضافه کرد: داروخانه‌ها حق دارند که حقوقشان را طلب کنند اما در نظام سلامت نباید جان مردم را به گروگان بگیریم. طبیعتاً این صحبت آنان مبنای عرفی ندارد. ما به داروخانه ها 2000 میلیارد بدهکار هستیم که در هفته‌های آتی به همت سازمان برنامه 1000 میلیارد آن پرداخت می‌شود.

دارویار بدهی بیمه‌ به داروخانه‌ها را 2 برابر کرده است

علی فاطمی؛ نائب‌رئیس انجمن داروسازان ایران در تماس تلفنی در خصوص مطالبات داروخانه‌ها از سازمان تأمین اجتماعی گفت: مطالبات داروخانه‌ها از بیمه‌ها بعد از اجرای طرح دارویار 2 برابر شده است. پوشش بیمه‌ای دارو ها بعد از افزایش قیمت، کمتر شده است. بدهی کنونی حدود 2000 میلیارد تومان است که سال گذشته کمتر از نصف این مبلغ بود. مسئله ما با تأمین اجتماعی عدم تهعد به پرداخت بدهی‌هایشان است. در حال حاضر مطالبات از بیمه سلامت را به روز دریافت می‌کنیم؛ دلیل این امر الکترونیک شدن نسخ است.

فاطمی ادامه داد: چه دلیلی دارد که وصول بدهی تأمین اجتماعی چند ماه طول می‌کشد؟ با سازمان برنامه و بودجه هم در این مورد صحبت کردیم و آنها می‌گویند به محض اینکه اسناد بیمه‌ای توسط بیمه‌ها تایید شوند ما مبلغ را پرداخت می‌کنیم. سازمان‌های دیگر به تعهدات عمل می‌کنند اما تأمین اجتماعی از قبل هم اینگونه بود.

نائب‌رئیس انجمن داروسازان ایران اضافه کرد: اگر من حق بیمه داروخانه‌ام را ندهم به صورت روزانه جریمه می‌شوم. چرا نباید سازمان تأمین اجتماعی مطابق ماده 38 قانون مقررات مالی دولت در صورت تاخیر به صورت روزانه مبلغ نصف اوراق مشارکت را جریمه بدهد؟ بر اساس این قانون بیمه باید 60 درصد مطالبات را بلافاصله و مابقی را ظرف 3 ماه تسویه کند. البته این برای زمانی است که اسناد به بررسی نیاز داشت ولی الان به خاطر الکترونیک بودن احتیاجی ندارد.

وی افزود: با این حال بسیاری از شرکت‌های توزیع دارو که متعلق به تأمین اجتماعی هستند به دلیل کمبود دارو بلافاصله پول خود را می‌خواهند.

غفاری در پاسخ گفت: نقدینگی سازمان تأمین اجتماعی به دلیل شرایط اقتصادی کشور و عمل نکردن برخی شرکا به تعهداتشان دچار تاخیر است. ما می‌گوییم که کل بدهی‌مان به داروخانه‌ها 2 میلیارد تومان و به بخش خصوصی 5 هزار میلیارد تومان است. این مبلغ 5 درصد طلب ما از دولت هم نیست. ما یا باید وام بگیریم یا حق بیمه را زیاد کنیم. پس دولت به تفاهم‌نامه‌ای که امضا کرده عمل کند.

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین اجتماعی ادامه داد: امروز در مجلس تأمین اجتماعی را نقد می‌کنند اما باید واقع‌نگر باشند. شما 2400 میلیارد به ما پرداخت کردید ولی ما باید 1000 میلیارد دیگر رویش می‌گذاشتیم تا بخشی از بدهی‌هایمان را وصول کنیم. با این وضعیت ما دو راه بیشتر نداریم یا پول مستمری‌بگیر را دیرتر بدهیم و پول دارویار را امروز فردا کنیم یا پول مستمری را اول بدهیم و پول دارویار را با تاخیر پرداخت کنیم.

وی افزود: سازمان برنامه بودجه باید به وعده‌هایش عمل کند. مجلس به جای اینکه برنامه بودجه را خطاب قرار بدهد تأمین اجتماعی را که 45 میلیون جمعیت بیمه شده را هم درمان می‌کند و هم مستمری می‌دهد مورد عطاب و خطاب قرار می‌دهد.

فاطمی نیز در مقابل گفت: قرار شد به جای پزشکان تأمین اجتماعی نسخه را الکترونیک کند و اعلام شد که سازمان به ازای هر نسخه 4000 تومان به داروخانه پرداخت می‌کند. دو ماه را پرداخت کردند ولی جالب است که در اسناد جدید تمام مبلغ را پس گرفتند. ما شرایط کشور را درک می‌کنیم ولی در شرایط اینچنینی که دارو سخت پیدا می‌شود، شرکت‌های تأمین اجتماعی دارویی به ما رحم نمی‌کنند. بانک رفاهی که باید امورات ما را پیش ببرد اگر موجودی کم باشد چک‌هایمان را وصول نمی‌کند. تاب‌آوری داروخانه‌ها تمام شده و خیلی از آنها طاقت همکاری با تامین اجتماعی را ندارند.

تهاتر با شرکت‌های دارویی قابل انجام است

غفاری در پاسخ به تهاتر مبلغ بیمه ماهانه داروخانه‌ها با بدهی سازمان تأمین اجتماعی به این مراکز تصریح کرد: قابل تهاتر است ولی اجرا نمی‌شود. چرا که مبلغ بیمه آنها کم است و تهاتر منطقی نیست. ما با بیمارستان‌‌های بزرگ تهاتر داریم ولی برای داروخانه‌ها رقم حق بیمه کم است. اما این اقدام با شرکت‌های دارویی قابل انجام است

فاطمی نیز یادآور شد: ما از هر مکانیزمی که نقدینگی داروخانه را بالا ببرد حمایت می‌کنیم. داروخانه‌ها نقدینگی خرید دارو را که دو برابر شده است را ندارند. ما در تنگنای تولید دارو هستیم. شرکت‌های تأمین اجتماعی تا دیدند قیمت بالا رفته دارو تولید نمی‌کنند. داروخانه مجبور است همیشه در هر شرایطی به فکر مردم باشد. نباید کاری کنند که تاب‌آوری داروخانه‌ها به پایان برسد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.