اخبار شهرستان قدساخبارخبر مهمدر استان

گذران زندگی با بوی نامطبوع فاضلاب در شهر قدس

شهرقدس- جاری شدن پساب آلوده، بی‌رنگ و همراه با بوی نامطبوع از یک شرکت تولید فراورده‌های نفتی از کنار منازل مسکونی، سال‌هاست موجب رنج و گلایه‌مندی ساکنان شده و شکایات مردمی و بازرسی‌ها فقط به‌صورت مقطعی باعث کاهش بو می‌شود.

به گزارش شجرنیوز از شهرقدس، توسعه بی‌رویه شهرها، عدم رعایت معیارهای زیست‌محیطی، گسترش مناطق مسکونی و هم‌جواری با واحدهای صنعتی یکی از چالش‌های اساسی شهر قدس است.

منطقه‌ای که در آن نقاط صنعتی و مسکونی درهم‌تنیده شده و مرز مشخصی میان آن‌ها وجود ندارد و این امر موجب شده زیان‌هایی از جمله ترکیب شدن فاضلاب‌های مسکونی و صنعتی به وجود آید و این ترکیب با عبور از سطح شهر وضعیت نامناسبی برای شهروندان ایجاد کند.

یکی از این واحدها کارخانه تولید فرآورده‌های نفتی است که با انتشار بوی نامطبوع ناشی از خروج بخشی از پساب ساکنان این شهر را گلایه‌مند کرده است. پساب خروجی از ضلع جنوب شرقی این شرکت به‌ظاهر بی‌رنگ است اما دارای ترکیبات شیمیایی است که بوی تند و اسیدی آن به‌راحتی قابل تشخیص است.

یکی از شهروندانی که سال‌ها در نزدیکی میدان مادر ضلع جنوب شرقی این شرکت زندگی می‌کند، در این باره گفت: این آب احتمالاً ناشی از شستشوی دستگاه‌هاست اما این خروجی نشان می‌دهد که به‌صورت ناقص فاضلاب تصفیه شده و این بو همیشه در این منطقه وجود دارد و هر وقت که مردم شکایت می‌کنند این بو چند روزی کمتر شده اما پس از مدتی دوباره بوی آزاردهنده با خروج این پساب در هوا می‌پیچد.

وی افزود: پس از ورود این پساب بدبو به مسیر حرکت آب‌های سطحی خیابان، با کانال فاضلاب شهری ترکیب شده و بوی آزاردهنده آن چند برابر می‌شود و از خیابان‌هایی مانند نفت، باغی در ملک شخصی، گودرزی شمالی، شهید بهشتی، بلوار جمهوری می‌گذرد و سپس به سمت تصفیه‌خانه روستای زرنان می‌رود.

این شهروند ادامه داد: تاکنون پیگیری‌ها و تذکرهایی به این شرکت داده شده و محیط‌زیست هم بازرسی داشته اما در دوره بازدید بویی خارج نمی‌شود و پس از روزهای بازدید دوباره ادامه دارد و هر روز شهروندان از این بو شکایت دارند.

شهروند دیگری از ساکنان کوچه افراسیابی ابراز داشت: چندبار این مشکل را همسایگان پیگیری کردند و بخشی از روی کانال بسته شد، اما محلی که آب خروجی این شرکت نفتی با فاضلاب شهری ترکیب می‌شود بوی تند و آزاردهنده بیشتر ایجاد می‌کند و در فصل گرم سال این بوی وضعیت بدتر دارد.

یکی دیگر از اهالی میدان مادر ابراز داشت: برای رسیدگی به این بوی بد، استشهاد محلی تهیه کردیم و به شهرداری و شورا دادیم و آن‌ها هم نمایندگانی از شرکت نفتی آوردند و گفتند که این آب مشکل ندارد و تصفیه شده و قابل استفاده است؛ اما ما که ساکن این محله هستیم، شاهدیم که در نیمه‌های شب رنگ آب هم تغییر می‌کند و از بوی بدی که دارد پنجره خانه را نمی‌توانیم باز کنیم.

وی افزود: بعضی افراد با این آب ماشین خود را شست‌وشو می‌دهند و به آن‌ها تذکر می‌دهیم که ترکیبات این آب به پوست دست شما آسیب می‌زند.

شهروند دیگر ساکن خیابان نفت هم از بوی نامطبوع این پساب گلایه داشت و بیان کرد: این وضعیت موجب شده که به بچه‌ها اجازه بیرون آمدن از خانه و بازی کردن ندهیم چراکه به ریه و تنفس آن‌ها صدمه می‌زند.

یکی دیگر از اهالی خیابان نفت گفت: حدود 500 خانوار در این محل زندگی می‌کنند و بیشتر افراد با بیماری‌های ناشی از این وضعیت مواجه هستند و بارها از مسئولان پیگیری کردیم اما اقدام مطلوب و درستی انجام نشده است.

بر اساس این گزارش، گلایه شهروندان در مسیر عبوری این کانال به همین روند ادامه داشت و علیرغم پیگیری‌های متعددی که ساکنان مناطق داشتند، به نظر می‌رسد لایروبی‌های دوره‌ای و بستن سطح برخی از مسیرهای روباز تنها راه حل نیست و لازم است مسئولان امر نسبت به مسائل زیست‌محیطی و سلامتی مردم بیشتر توجه داشته باشند چرا که با ورود پسابی آلوده به مسیر جریان آب از کنار منازل مسکونی سلامت شهروندان در خطر است.

از سوی دیگر، با نفوذ این ترکیبات آلوده به عمق زمین، آلودگی منابع آبی زیرزمینی را همراه داشته که بازهم تهدید بر سلامت مردم و محیط‌زیست این منطقه است.

گفتنی است خروجی کنترل نشده این پساب بی‌رنگ با بوی زننده از یک شرکت تولید فراورده‌های نفتی سال‌هاست موجب رنج مردم برای ساکنان منطقه شده که لازم است مدیران ارشد استانی و مسئولان شهرستان اقدامی مؤثر داشته باشند.

با ما در شبكه هاي اجتماعي همراه باشيد: اينستاگرام شجرنيوز ، تلگرام شجرنيوز

منبع: تسنیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.