اخبار استان هااخبار

گزارش| روایتی تلخ از ‌کودکان کار در کهگیلویه و بویراحمد/ آینده‌ای که در میان زباله‌ها گم شده است

گروه استان‌ها ـ پدیده کودکان کار خیابانی در یک دهه اخیر در کهگیلویه و بویراحمد سرباز زده و کسانی که باید در کلاس درس باشند، آینده خود را در میان زباله‌ها و بر سر چهار راه‌ها گم کرده‌اند.

به گزارش شجرنيوز، کودکان کار استان  کهگیلویه و بویراحمد آینده خود را در میان زباله‌ها و بر سر چهار راه‌ها می‌بینند در حالی در کتاب‌ها خوانده و در محافل شنیده‌اند، آینده کشور را باید کودکان امروز بسازند.

کودکان کار ذوق‌مند شروع سال تحصیلی یاسوج در پاییز به دلیل فقر و نداری بساط خیابان گردی و ایستادن پشت چراغ قرمز به بهانه دود کردن اسپند، تمیز کردن شیشه خودرو و …را پهن می‌کنند و قید درس و مشق را می‌زنند و سردی هوا را به سردی اجاق خانه ترجیح می‌دهند به این امید که شاید خود بتوانند تا حدی خانه را با چندر غازی درآمد نگه دارند.

بررسی میدانی نشان می‌دهد این کودکان به دنبال لقمه‌ای نان برای رفع نیازهای اولیه خود و خانواده بوده و اکثر آنان سنی کمتر از 15 سال دارند که یا دانش آموز بوده و یا به دلیل مشکلات مالی ترک تحصیل کرده‌اند.

بنا به گفته کسبه، برخی مواقع دعوای شدید بر سر فروش یک شاخه گل یا جمع آوری زباله‌ها بین این کودکان رخ می‌دهد که منجر به جراحت جسمی و خشونت اجتماعی می‌شود.

عمده این کودکان به اجبار خانواده و یا به دلیل سرپرست خانوار بودن مشغول کار هستند و در این فصل سرما به سختی گذران زندگی می‌کنند

سوال خبرنگار تسنیم از یکی از کودکان کار مبنی بر چرایی و هدف از انجام این‌کار، پاسخ جالب و تاسف باری کودک کار این بود که خانواده ما را صبح از خواب بلند می‌کنند و می‌گویند که امروز اگر با … مبلغ سود و فروش ببه خانه برنگردید کتک خواهید خورد، بچه‌های هم سن شما روزی … مقدار می فروشند حتی ظهر هم خانه نمی آیند.

سوالی مطرح شد در باب شروع سال تحصیلی و داشتن یا نداشتن شوق تحصیل، که مجدد جواب قابل تاملی عنوان شد، کودک کار می‌گوید: من هم دوست دارم مثل همه کودکان در اتاق خود مطالعه کنم و به فکر آینده‌ و زندگی باشم، حتی گاهی کتاب‌های خود را در کیف می‌آورم و چند دقیقه لاب لای کار به درس‌هایم نگاه می‌کنم.

او این را هم گفت که درس خواندن را دوست دارد، اما وقتی می‌بیند که خواهر و برادر کوچک‌تر از خود شب گرسنه هستند، نمی‌تواند کار نکند و مجبور بوده از درس و مشق فاصله بگیرد.

این کودک کار این را گفته که حتی گاهی وقت‌ها که به منزل می‌رود از شدت خستگی و گرسنگی خواب نمی‌رود و فردا مجدد بلند می‌شود و عازم خیابان می‌شود.

پاسخ این کودک کار در حقیقت باید مدیران را به چالش عمیقی بکشاند زیرا مسئولان استانی به جای پرداختن به جلسات مکرر بدون نتیجه و همچنین پرداختن به پروژه‌های وهمی می‌بایست باتوجه به تذکر رهبر معظم انقلاب در خصوص کاهش نرخ ازدوج و کاهش نرخ فرزند آوری این کودکان را در بستری حداقلی برای رشد و تعالی مهیا کنند.

محیط کسب و کارهای خیابانی و احتمال تاثیر پذیری این کودکان از آن محیط مصائب و مشکلات عدیده اجتماعی و فرهنگی را به دنبال می‌آورد که بی شک هزینه درمان آن، از هزینه پیشگیری بیشتر خواهد بود.

ضروری است مسئولان و متولیان امر هر چه سریع تر جلوی اشاعه فرهنگ کودک کاری در استان را بگیرند زیرا در غیر این صورت پیامدهای بسیار خطرناکی ظهور خواهد کرد که در آن زمان به راحتی قابل جبران نیست.

آخرین وضعیت کودکان کار در کهگیلویه و بویراحمد

معاون امور اجتماعی بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد تعداد کودکان کار خیابانی در شهرستان‌‍‌های مختلف این استان را 210 نفر عنوان کرد و گفت: این کودگان همگی دانش آموز بوده و 15 نفر آنان ترک تحصیل کرده‌اند.

هدایت عظیمی‌فر با بیان اینکه از 210 کودک کار خیابانی در استان، 199 نفر در بویراحمد، 6 نفر گچساران و 5 نفر در کهگیلویه هستند، افزود: 60 کودک کار خیابانی 6 تا 11 سال، 89 نفر 12 تا 14 سال و 61 نفر 15 تا 18 سال سن دارند.

وی یادآور شد: 69 کودک کار خیابانی در کهگیلویه و بویراحمد در دوره ابتدایی، 88 نفر متوسطه اول و 38 نفر در دوره متوسطه دوم تحصیل می‌کنند و 15 نفر نیز ترک تحصیل کرده‌اند.

معاون امور اجتماعی بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: بر اساس آئین نامه ساماندهی کودکان کار 11 دستگاه مسئولیت دارند و در جلسات و مکاتباتی که داشته‌ایم، مقرر شده از توان این دستگاه‌ها استفاده کنیم.

وی با تشریح برنامه‌های سازمان بهزیستی برای ساماندهی کودکان کار خیابانی ادامه داد: حضور تیم‌های تخصصی اورژانس‌های اجتماعی در کانون‌های تجمع کودکان کار و شناسایی آن‌ها،  تشکیل پرونده و ارزیابی وضعیت اقتصادی و اجتماعی خانواده‌ها، آگاه سازی عمومی و خانواده درمانی و راه اندازی کار و پیگیری وام خانواده‌ها به منظور راه اندازی یک شغل از جمله این برنامه‌ها است.

عظیمی‌فر با اشاره اینکه پیگیر وضعیت تحصیلی کودکان کار خیابانی هستیم، افزود: مشاوره‌های روانشناختی، کمک‌های مالی به کودکان خیابانی کار و خانواده آنان  و همچنین توانمندسازی خانواده از طریق آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در دستور کار است.

کودکان کار کهکیلویه و بویراحمد

کودکان کار در استان ها

وضعيت تحصيلي كودكان كار خياباني

تعداد کودکان کار در استان ها

منبع: تسنيم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.