اخبار شهرستان ریاخبارخبر مهمدر استان

۲۵ پرونده قضایی برای سوزاندن بقایای کشاورزی در شهرری تشکیل شد

شهر ری- رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری از تشکیل ۲۵ پرونده قضایی در سال زراعی گذشته برای کشاورزانی که نسبت به سوزاندن بقایای کشاورزی اقدام کرده اند خبر داد و گفت: سوزاندن بقایای کشاورزی پس از برداشت ممنوع است.

به گزارش شجرنیوز از ری، محمد رستگاری رئیس اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان روز یکشنبه به خبرنگاران گفت: برابر ماده ۳۰ آیین‌نامه‌ اجرایی‌ قانون‌ مدیریت‌ پسماندها و ماده ۲۰ قانون هوای پاک سوزاندن بقایای گیاهی اراضی زراعی پس از برداشت محصول ممنوع است.

وی افزود: بر همین اساس متخلف حسب مورد به جزای نقدی درجه ۶ موضوع ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شود.

این مسئول ضمن اینکه از کشاورزان خواست به هیچ عنوان پس از برداشت نسبت به آتش زدن بقایای گیاهی اقدام نکنند، تصریح کرد: در طی سال زراعی گذشته ۲۵ پرونده قضایی برای متخلفان در این خصوص در سطح شهرستان ری تشکیل شده که این امر در سال جاری نیز با جدیت پیگیری می شود.

رستگاری اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی مکلف است مفاد این ماده را به طرق مقتضی به اطلاع بهره برداران بخش کشاورزی، عشایری و منابع طبیعی برساند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری به لزوم به کارگیری روش های جایگزین از جمله کشاورزی حفاظتی پس از برداشت غلات در مزارع تاکید کرد.

وی خاطرنشان کرد: از جمله مزایای حفظ بقایای گیاهی در سطح مزرعه، جلوگیری از آلودگی هوا و حفظ محیط زیست، جلوگیری از فرسایش آبی و بادی خاک مزارع، افزایش حاصلخیزی و بهبود ساختمان خاک، صرفه جویی در مصرف آب برای تولید محصولات جالیزی و کاهش تبخیر و تعرق از سطح خاک، کاهش مصرف نهاده های کشاورزی و هزینه های تولید و کاهش تردد ماشینها در سطح مزارع است.

به گزارش شجرنیوز، شهرستان ری رتبه اول تولید گندم، ذرت علوفه‌ای، صیفی‌جات، شیر و رتبه دوم تولید جو و تخم مرغ را در استان تهران دارد.

با ما در شبكه هاي اجتماعي همراه باشيد: اينستاگرام شجرنيوز ، تلگرام شجرنيوز

منبع: ایرنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.