اخبار شهر تهراناخبارخبر مهمدر استان

۳۲ روستا با اجرای طرح «جهاد آب‌رسانی» در استان تهران از نعمت آب برخوردار می‌شود

تهران- طرح جهاد آبرسانی که ابتکار وزارت نیروی دولت سیزدهم برای آب‌رسانی به روستاها و مناطق محروم است، این بار کام روستاهای محروم استان تهران را با آب پایدار شیرین می‌کند که در نخستین گام ۳۲ روستای این استان از نعمت آب برخوردار می‌شوند.

به گزارش شجرنیوز از تهران، محرومیت‌زدایی از چهره مناطق محروم و روستایی یکی از اولویت‌های اصلی در دولت سیزدهم است که بر این اساس رفع تنگناهای آبی این مناطق به‌عنوان شاخص اصلی مورد توجه این دولت و به‌ویژه وزارت نیرو قرار گرفت.

طرح‌های آبرسانی به مناطق محروم و روستایی تا پیش از دولت سیزدهم به فراموشی سپرده شده بود، یا چندان جدی گرفته نشده بود.

بر این اساس، دولت سیزدهم و وزارت نیرو با درک اهمیت موضوع آبرسانی روستایی اولویت خود را این کار قرار داد و «علی‌اکبر محرابیان» وزیر نیرو تلاش‌ها را آغاز کرد.

وی در نخستین جلسه رسمی وزارت نیرو (سال ۱۴۰۰) پس از انتخاب به‌عنوان وزیر نیرو، از تلاش برای ایجاد مرکزی برای سرعت دادن به امر آبرسانی روستایی خبر داد و گفت که به‌زودی مرکز جهاد آبرسانی روستایی در ستاد وزارتخانه را شکل خواهد داد. مرکزی که باتوجه‌به اهمیت آن تبدیل به شورای جهاد آبرسانی روستایی شده است.

ویژگی خاص این شورا آن است که علاوه بر دست‌اندرکاران بخش دولت، از توان نیروهای جهادی و خیران آب‌رسان هم برای ایجاد تحول در امر آبرسانی به روستاها و مناطق محروم هم بهره برده شد.

دبیر شورای جهاد آبرسانی وزارت نیرو همان زمان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره این شورا گفت: هدف ایجاد این شورا، تحولی نو در امر آبرسانی به روستاها با هم‌افزایی است.

«میثم جعفرزاده» خاطرنشان‌کرد: برنامه شورای جهاد آبرسانی وزارت نیرو آن است که با ایجاد یک هم‌افزایی مؤثر بین همه متولیان و فعالان عرصه آبرسانی تحولی نو در این بخش به وجود آورد.

وی ادامه‌داد: این شورا در بخش آبرسانی فعالیت خواهد کرد و به دنبال محرومیت‌زدایی آبی در مناطق کم‌برخوردار است.

اکنون بر اساس اعلام شرکت آب و فاضلاب استان تهران، پروژه عظیم محرومیت‌زدایی و آب‌رسانی به روستاهای استان تهران در قالب چهار مجتمع «جام کاران»، «صنیع‌خانی» و کوثرهای غرب و جنوب غرب برای خدمات‌رسانی به ۳۲ روستا در حال اجراست.

این پروژه جهادی نزدیک به ۱۸۴ هزار نفر از ساکنان روستاهای استان تهران را زیر پوشش خدمات آب‌رسانی قرار می‌دهد و با وجود مشکلات فراوان و محدودیت‌های اعتباری و مالی هم‌اکنون ۴۲درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

این پروژه که توسط قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) در حال اجراست با تخصیص ۲ هزار و ۶۹۱ میلیارد ریال از اواخر سال ۱۴۰۰ آغاز شده و قرار است در مدت ۲.۵ سال اجرا، ۳۲ روستای استان تهران از نعمت آب آشامیدنی بهره‌مند شود.

اعتبارات این پروژه از محل بند ۳ جدول ۱۷ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ و بودجه‌های سنوات آتی تأمین می‌شود.

این پروژه هم اکنون در شهرستان‌های تهران، شهریار، ملارد، رباط‌کریم و پیشوا در حال اجراست.

حفر و تجهیز ۲۳ حلقه چاه آب شرب، ساخت سه باب مخزن زمینی ذخیره آب به ظرفیت ۱۰ هزار مترمکعب و یک باب مخزن هوایی فلزی ۱۰۰ مترمکعبی، اجرای ۳۵ کیلومتر خط انتقال، ۱۷۰ کیلومتر اصلاح شبکه توزیع، ساخت ۲ باب ایستگاه پمپاژ آب، نصب ۹۰۰ رشته انشعاب آب، ساخت ۳۱ حوضچه بتنی و ساخت پنج باب ساختمان سرچاهی، از جمله برخی از مهم‌ترین اقدامات در حال اجرای این پروژه عظیم ملی است.

با ما در شبكه هاي اجتماعي همراه باشيد: اينستاگرام شجرنيوز ، تلگرام شجرنيوز

منبع: ایرنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.