اخبارخبر مهمذره بین شجرفناوری

bitly فیلتر شد

دسترسی به سایت بیتلی، معروف‌ترین سرویس کوتاه‌کننده‌ی URL و مدیریت لینک از داخل ایران مسدود شد.

برخی کاربران در شبکه‌های اجتماعی گزارش داده‌اند که وب‌سایت و آدرس‌های کوتاه‌شده‌ی bitly مسدود شده است. ابزار OONI Probe هم که برای رصد مسدودسازی وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها اینترنتی طراحی شده، نشان می‌دهد که سایت bitly واقعا فیلتر شده و دلیل دیگری باعث عدم‌دسترسی کاربران به آن نشده است.

سایت bitly پیش از این هم در ایران فیلتر شده بود که بدون توضیحی و پس از ساعتی، مسدودسازی آن رفع شد. افراد زیادی از خدمات bitly برای کوتاه‌سازی لینک‌ها استفاده می‌کنند؛ بیتلی معروف‌ترین سرویس کوتاه‌کننده‌ی URL و مدیریت لینک در دنیا است و هر ماه حدود ۶۰۰ میلیون لینک را کوتاه می‌کند. به‌عنوان نمونه، https://bit.ly/3jfEIez آدرس کوتاه‌شده‌ی مطلبی است که درحال مطالعه‌ی آن هستید. درحالی‌که آدرس اصلی در سایت زومیت شامل ۶۷ کارکتر است، آدرس کوتاه‌شده‌ی آن در بیتلی تنها ۲۲ کارکتر دارد.

bitly علاوه‌بر کوتاه کردن آدرس‌های اینترنتی، اطلاعات جالبی از تعداد کلیک و نوع دستگاه و سیستم‌عامل کاربران برای نظارت روی عملکرد صفحات اینترنتی و اپلیکیشن‌ها فراهم می‌کند. با فیلتر شدن این سرویس محبوب در ایران، اکنون دسترسی به این اطلاعات ارزشمند برای بسیاری از کاربران بیتلی با مشکل مواجه خواهد شد.

اوایل مردادماه، سرویس AMP گوگل هم که سرویسی برای بارگذاری سریع‌تر سایت‌ها است، فیلتر شد. شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد که این محدودسازی به دستور مقام قضایی به اپراتورها انجام شده و با بررسی مجدد، طی چند ساعت لغو شد.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.