سلامتاخبارجامعه

خیز کرونا مثبت‌ها در استان‌های غربی کشور/ آمار پایین واکسیناسیون در شهرهای قرمز کرونایی

جماعتی گفت: متاسفانه در شهرهای قرمز کرونایی با آمار پایین واکسیناسیون و رعایت نکات بهداشتی مواجه هستیم.

به گزارش شجرنيوز، حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی کووید ۱۹ درباره وضعیت کرونا در کشور و خطر بروز پیک ششم اظهار کرد: متاسفانه شهرها و استان‌هایی که در حال حاضر به رنگ قرمز کرونایی در آمده اند، استان‌هایی هستند که میزان اشتیاق و اقبالی به واکسیناسیون کرونا در آنها بالا نیست و به طور کلی آمار واکسیناسیون در این استان ها پایین است.

دبیر کمیته علمی کووید ۱۹ بیان کرد: همانطور که بارها تاکید کرده ایم، واکسیناسیون اثر پیشگیرانه در بیماری کرونا دارد همچنین در کنار واکسیناسیون رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی مورد توجه است. بنابراین واکسیناسیون و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی دو اصل مهم در پیشگیری از کرونا محسوب می ‌شوند.

جماعتی با اشاره به اعمال محدودیت‌های هوشمند به صورت آزمایشی اظهار کرد: در ادامه هم محدودیت‌های هوشمند اهمیت دارد البته محدودیت‌های هوشمند بر اساس استراتژی‌های وزارت کشور و ریاست جمهوری پیش می رود و تغییر می‌کند. اکنون اجرای طرح محدودیت‌های هوشمند در سه استان به صورت پایلوت در حال انجام است که نتایج نهایی آن به کمیته علمی ارائه خواهند شد.

افزایش شهرهای قرمز کرونایی به معنای شروع پیک ششم کروناست؟

دبیر کمیته علمی کووید ۱۹ در پاسخ به این سوال که افزایش شهرهای قرمز کرونایی بیان کرد: باید توجه داشت که وقتی شهری وارد وضعیت قرمز کرونایی می‌شود، تعداد موارد مثبت بیماری کرونا و میزان بستری در آن استان‌ افزایش پیدا می‌کند و علی‌رغم انجام واکسیناسیون در کشور، این مسئله می‌تواند عامل ایجاد پیک ششم باشد و این یکی از نگرانی‌های مهم ما در بروز پیک ششم کروناست.

جماعتی ادامه داد: روند صعودی و قرمز شدن برخی شهرها را نمی‌توان شروع پیک ششم در آن‌ها دانست، پیک را به طور معمول در کل کشور ارزیابی و اعلام می‌کنند اما تعداد موارد مثبت و بستری کرونا در برخی استان‌ها افزایش یافته است که اغلب استان‌های غربی هستند.

قرمز شدن استان‌های غربی کشور با آمار پایین واکسیناسیون

دبیر کمیته علمی کووید ۱۹ تاکید کرد: دو اقدام واکسیناسیون و رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی که همواره برای پیشگیری از شیوع کرونا باید همواره مورد توجه مردم قرار گیرد و در استان‌هایی که از نظر میزان موارد بستری و مرگ و میر وارد رنگ‌بندی قرمز کرونا شده‌اند، میزان واکسیناسیون‌ نسبت به استان‌های دیگر بسیار کمتر بوده است و اغلب استان های غربی کشور هستند.

جماعتی با اشاره به راهکار جلوگیری از پیک ششم کرونا در سراسر کشور اظهار کرد: بر این اساس استقبال مردم نسبت به انجام واکسیناسیون و رعایت شیوه نامه های بهداشتی به میزان مناسب از عوامل مهم پیشگیری از کروناست، وقتی در برخی از استان‌ها این دو مورد وجود نداشته باشد، شاهد قرمز شدن شهرها خواهیم بود، به همین دلیل توصیه ما این است که فعلا این دو اصل مهم در پیشگیری از بستری و مرگ و میر کرونا را مردم جدی بگیرند و با تمام قوا به آن پایبند باشند تا شاهد کنترل پاندمی کرونا در استان‌های قرمز و برگشت به حالت آبی کرونایی در این استان‌ها باشیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.