اخبارآمریکابین المللخبر مهم

رمزگشایی از مصوبه جدید مجلس؛از چه کسی انتقام می‌گیرید،دولت یا مردم؟

کارشناس مسائل بین الملل در گفتگویی با بیان اینکه مجلس چندین لایحه تصویب نشده دارد گفت: اگر اقایان مجلس دغدغه تحریم دارند چرا تا دولت جدید آمریکا صبر نکردند؟ ایا آنها در نظر دارند که در این شرایط نمی توانیم حتی واکسن انفولانزا وارد کنیم چه رسد به کرونا؟

به گزارش شجرنیوز؛ روز سه شنبه یازدهم آذرماه نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیات و جزئیات طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» را به تصویب رساندند. مصوبه مجلس در واکنش به ترور شهید محسن فخری زاده دانشمند هسته ای کشورمان در حالی تصویب شد که اجرای آن منوط به تایید شورای نگهبان است.تصویب این مصوبه با واکنش ها و موضع گیری های زیادی روبرو بود. علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست با اشاره به مصوبه مجلس گفت: به نظر دولت، موضوع از اختیارات شورای عالی امنیت ملی است و مسئولیت هر گونه تصمیم چه درباره برجام و چه برنامه های هسته ای، براساس اصل ۱۷۶ قانون اساسی فراقوه ای بوده است وهیچ نهاد و قوه ای به تنهایی نمی‌تواند خارج از این چارچوب اقدام کند.

عبدالرضا فرجی راد استاد ژئوپولتیک و سفیر پیشین در نروژ و مجارستان معتقد است که وقتی تعدادی از مصوبات مانند معیشتی و ان.پی.تی تصویب می شود و قابلیت اجرایی به خود نمی گیرد اعتبار مجلس در واقع به نوعی زیر سوال می رود، به خصوص در مسائل هسته ای که در نهایت منجر به از بین رفتن نگرانی های غرب می شود. در ادامه مشروح این گفتگو را می خوانید:

مجلس شورای اسلامی اخیراً کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم را تصویب کرد که تولید اورانیوم 20% و همچنین توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از جمله موارد مطرح شده در این طرح هستند. فکر می کنید در شرایط فعلی این اقدام در راستای منافع کشور بوده است؟

جنایت اخیر اسرائیل در ترور دانشمند هسته ای کشورمان باید با درایت و هم اندیشی تلافی شود. در این بین نمایندگان کشور مانند بقیه مردم ایران از این حادثه ناراحت و عصبانی هستند و از همین رو با تعجیل دست به این اقدام زدند. اگر مبنا لغو تحریم ها است که ایران در همین زمینه در حال تلاش است و در آن سو و طرف جدید آمریکایی نیز در تلاش برای بازگشت به توافق هسته ای و احتمالا لغو تحریم ها است. اگر نمایندگان مجلس خواستار اقدامی بودند باید صبر می کردند تا مشخص شود اقدامی از سوی طرف مقابل صورت می گیرد یا خیر. در صورت عدم اقدام آن گاه می توانستند مصوبه ای را تصویب کنند.

مجلس در حالی این مصوبه را تصویب کرده که مقامات دولتی و شخصیت های مختلف موضع گیری کرده و گفته اند که این اقدام به مجلس ارتباطی نداشته چرا که به مسائل هسته ای مربوط است. وقتی چنین اتفاقی رخ می دهد اعتبار مجلس و مصوباتش در شرایط حساس زیر سوال می رود؛ از همین رو ضرورت ایجاب می کند که با درایت بیشتری مصوبات به تصویب برسند. همانطور که نمایندگان خود را انقلابی و حساس نسبت به مسائل کشور می دانند که در واقع نیز همینطور است و بسیاری از آنها مسئولیت پذیر هستند تعدادی از مصوباتشان بی نتیجه مانده و به نظر نمی رسد که جنبه عملیاتی نیز به خود بگیرند. وقتی تعدادی از مصوبات مانند معیشتی و ان.پی.تی تصویب می شود و قابلیت اجرایی به خود نمی گیرد اعتبار مجلس در واقع به نوعی زیر سوال می رود. به ویژه در خصوص مسائل هسته ای که غربی ها همواره دغدغه این را داشتند که مبادا مجلس ایران مصوبه ای را در خصوص ان.پی.تی تصویب کند.

هر گاه ایران از غرب برای انجام تعهداتش انتظار داشت و اقدامی صورت نمی گرفت مجلس بحث بی توجهی به ان.پی.تی و تصویب مصوبه ای را در ارتباط با آن مطرح می کرد. نکته اصلی در این زمینه اینجاست که اگر این تهدیدات جنبه عملی به خود نگیرد آن نگرانی که مقامات غربی قبلا داشتند نیز از بین خواهد رفت. به همین دلیل است که باید مصوباتی داشته باشیم که همچنان بتواند عزت و اعتبار مجلس را حفظ کند. امیدواریم مصوبه اخیر نیز با همت مقامات ارشد کشورمان مدیریت شود تا در داخل شاهد اختلاف و تنش نباشیم.

آخرین مصوبه مجلس

برخی این اقدامات را مانور انتخاباتی برای سال 1400 تلقی می دانند؛ چرا که در سالهای قبل و در زمان برگزاری مذاکرات دانشمندان هسته ای ایران ترور می شدند اما واکنش ها به این تندی که الان شاهدش هستیم نبود، نظر شما چیست؟

مجلس جدید از زمان تشکیل شدنش حساسیتی نسبت به دولت داشت که امری طبیعی است. نمایندگان همفکر با دولت نیستند و نسبت به عملکردش مواضع منتقدانه دارند. مصوبات اخیر نیز در راستای فشار به دولت بوده است؛ حتی شاهد بودیم که طرح سوال از رئیس جمهور نیز مطرح شد که با پادرمیانی طوری قضیه خاتمه یافت که رئیس جمهور در مجلس حاضر نشود. شاید خواسته آنها این است که روند مذاکرات ایران با اروپا و یا آمریکا در قالب 1+5 به تعویق بیفتد و اوایل سال 1400 دنبال شود. در این برهه ایران وارد فضای هیجان انگیز انتخاباتی خواهد شد و پس از عید کسی دنبال مذاکرات نخواهد رفت و شاید مصوبه اخیر نیز در همین راستا باشد.

 با این اوصاف در صورت پیروزی نامزد اصولگرا در انتخابات 1400 مسیر مذاکرات و توافق هسته ای به کدام سمت خواهد رفت؟ آیا شاهد فرسایش و تجربه سالهای قبل خواهیم بود؟

هر نامزد برنده با هر گرایش و وابستگی حزبی باید موافق لغو تحریم ها باشد. نمی توان تا ابد این وضعیت را تحمل کرد و شاهد تورم، گرانی ارز، سکه و دیگر مسائل بود. دولت باید به هر نوعی پاسخگوی مردم باشد. دولت ترکیه به تازگی اعلام کرده که برنامه واکسیناسیون به طور گسترده را از دو هفته دیگر با واکسن های چینی و آلمانی برای مقابله با بیماری کووید ـ 19 آغاز خواهد کرد. این در حالی است که در ایران اعلام شده که در خردادماه واکسن ایرانی تولید خواهد شد که هنوز مشخص نیست به مرحله تأیید نهایی خواهد رسید یا خیر. به خاطر تحریم های موجود حتی شاهد این بودیم که ایران قادر به وارد کردن واکسن آنفولانزا نبود. به هر حال مردم انتظاراتی دارند و فرقی ندارد که نامزد برنده اصولگرا باشد یا اصلاح طلب.

با چنین وضعیتی تحریمی موضوع تنها معطوف به زمان مذاکره است؟ انجام آن تا قبل از انتخابات نمی تواند در وضعیت کشور تأثیرگذار باشد؟

مردم خواستار لغو هرچه سریعتر تحریم ها هستند، صلاح بر این نیست که گفتگوها برای رفع تحریم ها در اوایل سال بعد انجام شود، از همین رو تأخیر یک هفته ای نیز نمی تواند درست باشد. اگر نتایج انتخابات در 1400 مشخص شود تازه در مردادماه دولت جدید امور را در دست می گیرد و تا کابینه هم تکمیل شود حدود 8 یا 9 ماه زمان می برد و تحمل آن برای مردم بسیار دشوار خواهد بود. باید یک هماهنگی در داخل شکل بگیرد تا مساله رفع تحریم ها جناحی نشود. با تصمیم گیری درست و درایت کامل باید همه جناح ها و احزاب با یکدیگر هم اندیشی و هم فکری داشته باشند تا این مساله بر مبنای حفظ عزت ملی و حل و فصل شود. مهمترین مساله در این بین گرفتن ضمانت است تا فردی مانند ترامپ در دوره های بعدی نتواند همه چیز را از بین ببرد. اینکه امتیازات را به راحتی به طرف مقابل واگذار نکنیم مساله مهم دیگر است که باید بدان توجه کرد. در این بین باید در نظر داشت و سنجید که تا 8 و یا 9 ماه دیگر اقتصاد ایران با چه چالش های جدی روبرو خواهد بود.

با ترور دانشمند هسته ای کشورمان و ایجاد فضای تنش آلود بی سابقه فکر می کنید چنین امری می تواند تحقق پیدا کند؟

جای تأسف و ناراحتی است که ایران یکی از باارزش ترین دانشمندان خود را از دست می دهد، وقوع چنین حادثه تلخی کم کاری از سوی ایران بود. معتقدم که ایران باید در زمان مناسب انتقام خود را از اسرائیل بگیرد. نمی توان نسبت به اقدامات اسرائیل و ترور دانشمندان کشورمان در سالهای اخیر بی تفاوت بود. از سویی باید واقعیات آمریکا را و دو طیف سیاسی موجود آن را بررسی کرد. یک گروه به دنبال صدمه زدن با ایران است که همان دولت فعلی ترامپ است و دیگر گروه دیگری است که در انتخابات پیروز شده و خواستار بازگشت به توافق هسته ای با ایران است. این در حالی است که جنگ و جدل بر سر نتایج انتخابات نیز همچنان ادامه دارد.

منظور این نیست که ایران مستقیما با آمریکا وارد مذاکره شود این روند می تواند در قالب 1+5 آغاز شود که ما در این زمینه شاهد تحرکات تازه اروپایی ها برای تشویق دولت بایدن برای بازگشت به برجام هستیم. در این مدت ایران نیز می تواند با اروپا، چین و روسیه نیز همکاری های لازم را داشته باشد تا در زمان تشکیل دولت جدید در آمریکا هر چه سریعتر جلسات 1+5 تشکیل شوند.در چنین زمانی است که مشخص خواهد شد آیا اروپایی ها و آمریکایی ها منفعلانه عمل خواهند کرد یا خیر. اگر چنین بود مجلس شورای اسلامی می تواند با استدلال بر آن مصوباتی را در خصوص پروتکل الحاقی و دیگر مسائل تصویب کند.

لغو هر چه سریعتر تحریم ها، داشتن استراتژی مناسب، گفتگو و همکاری با همسایگان از مهمترین اولویت های ایران در این دوره به شمار می روند در این دو یا سه سال اخیر که فشار تحریم ها بر ایران به شدت افزایش یافته است تازه متوجه شده ایم که از همسایگان خود غافل بوده ایم و حالا که متوجه شدیم ضرورت ایجاب می کند که برنامه ریزی دقیقی داشته باشیم. از 8 میلیارد دلاری که ایران از صادرات درآمد داشته همگی مربوط به کشورهای همسایه بوده است و نشان می دهد که در وضعیت بحرانی نیز تا حد همسایگان می توانند گره گشا باشند. بنابراین ایران ضمن اینکه بار دیگر سیستم مالی و بانکی خود را به دنیا متصل می کند باید با اروپا، شرق و غرب همکاری داشته باشد و همسایگان خود را به لحاظ فعالیت های اقتصادی در اولویت قرار دهد.

یکی از موانع بزرگی که دولت بایدن با آن روبروست فشار لابی عربی صهیونیستی برای ممانعت از بازگشت آمریکا به توافق هسته ای است، از طرفی بایدن نیز روابط نزدیکی با اسرائیل دارد و همین موضوع به پیچیدگی های قضیه اضافه می کند. 

منبع: خبرآنلاین

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.