انتخاباتاخبارسیاست

سامانه مالی انتخابات رونمایی شد+ جزئیات

سامانه مالی انتخابات در راستای اجرای قانون جدید وعدالت تبلیغات انتخاباتی، در وزارت کشور رونمایی شد.

به گزارش گروه سیاست شجرنیوز، سید محمد تقی شاهچراغی رییس ستاد انتخابات کشور طراحی و راه اندازی این سامانه را که برای نخستین بار انجام می شود، کاری ارزشمند در راستای عدالت، سلامت و رقابت انتخابات برشمرد. این سامانه براساس قانون شفافیت و قانون جدید انتخابات مجلس شورای اسلامی شکل گرفته است.

رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به اینکه هزینه کردهای غیر اصولی و غیر موجه در امرانتخابات، مورد پسند مردم نیست، افزود: براساس این سامانه و در راستای اجرای قانون جدید انتخابات که کلید واژه آن “عدالت ” انتخاباتی است، دریافت های نقدی و غیر نقدی و همچنین هزینه کردهای هر نامزد ثبت می شود و قابل رصد خواهد بود. وقتی قانون درست اجرا شود، بدون شک در رقابت انتخاباتی و مشارکت مردم نیز موثر خواهد بود.

وی با تاکید اجرایی شدن سامانه مالی انتخابات در زمان مقرر و آموزش و توجیه همه دست اندرکاران انتخابات برای اجرای دقیق آن، گفت: براساس قانون در این دوره از انتخابات، داوطلبانی که مورد تایید هیات نظارت قرار می گیرند می توانند به صورت عادلانه از امکانات و ظرفیت های دولتی برای تبلیغات بهره ببرند و برهمین اساس نیازی به هزینه های غیراصولی نیست .

محسن اسلامی دبیر ستاد انتخابات و مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور نیز با تشریح امکانات و برنامه های سامانه مالی انتخابات گفت: وزارت کشور براساس قانون شفافیت و نظارت بر تامین مالی فعالیت های انتخاباتی درانتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب ششم بهمن ماه ۱۳۹۸، این سامانه مالی را ایجاد کرده است.

وی با اشاره به اینکه این سامانه مجرای ارتباطی بین وزارت کشور و داوطلبان انتخابات در امر مالی تبلیغات انتخابات است، افزود: همه داوطلبان انتخابات مجلس طبق قانون باید یک شماره حساب برای مصارف انتخاباتی در پنجره واحد وزارت کشور ثبت کنند که براساس آن و سامانه مالی انتخابات، رصد هزینه های انتخاباتی اعم از نقدی و غیر نقدی انجام خواهد شد.

وی این سامانه را گام مهمی در راستای سلامت انتخابات که یکی از مولفه های انتخابات پیش رو است عنوان کرد و گفت :همه نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی که صلاحیت آنها مورد تایید هیات نظارت قرار بگیرد یک گذر واژه برای ورود به سامانه مالی دریافت خواهند کرد .

وی تصریح کرد: ماده پنج قانون شفافیت اشاره می کند حداکثر هزینه ها در تبلیغات انتخاباتی مجلس شورای اسلامی بر اساس مولفه های پراکندگی جمعیت، محدوده جغرافیایی و تعداد کرسی های هر حوزه انتخابیه مشخص و به تایید شورای نگهبان برسد که براساس این قاعده سقف هزینه های انتخاباتی هر داوطلب در سامانه مالی انتخابات ثبت شده است.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: هزینه های هر داوطلب که باید در سامانه درج شود عبارت است از هزینه محل ستاد انتخابات، حمل ونقل ، برپایی تجمع عمومی ، تبلیغات مجاز و حق الزحمه عوامل اجرایی و کارشناسی ستادها که پرداخت شده و دارای سند است. براساس سامانه مالی انتخابات کلیه فرآیندهای تبلیغاتی یک نامزد در یک جا تجمیع می شود و تا ۲۰ روز پس از پایان انتخابات و ثبت تایید آن از سوی نامزد مربوطه قابل رصد است.

انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی برای انتخاب ۲۹۰ نماینده برای یک دوره چهارساله و ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری برای انتخاب ۸۸ عضو این مجلس برای یک دوره هشت ساله روز جمعه ۱۱ اسفند ماه ۱۴۰۲ در سراسر کشور برگزار می شود.

با ما در شبكه هاي اجتماعي همراه باشيد: اينستاگرام شجرنيوز ، تلگرام شجرنيوز

منبع: خبرآنلاین

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.