اقتصاد ایراناخباراقتصاد

وام ۲۰۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن امسال پرداخت می‌شود؟

در حالی مجلس افزایش سقف وام ودیعه مسکن به ۲۰۰ میلیون تومان را تصویب کرده که در سامانه ثبت‌نام همچنان سقف وام مذکور ۱۰۰ میلیون تومان است و مشخص نیست وام جدید در سال جاری پرداخت شود.

به گزارش شجرنیوز، اوایل ماه گذشته نمایندگان مجلس در جریان رسیدگی به طرح دو فوریتی کنترل و ساماندهی اجاره مسکن، با پرداخت وام کمک ودیعه مسکن 200 میلیون تومانی به مستأجران موافقت کردند.

بر اساس ماده 11 طرح دو فوریتی کنترل و ساماندهی اجاره مسکن، بانک مرکزی موظف است در صورت تصویب شورای عالی مسکن، از طریق بانک‌های عامل نسبت به پرداخت تسهیلات کمک ودیعه به گروه‌های جمعیتی آسیب‌پذیر در حوزه مسکن بر اساس اولویت بندی که ظرف مدت یک ماه به پیشنهاد مشترک وزارت راه و شهرسازی و وزارت کار به تصویب شورای عالی مسکن می‌رسد، اقدام کند.

سقف فردی تسهیلات در سال اول اجرای قانون برای شهرهای مختلف بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار که در سال اول برای شهر تهران 2 میلیارد ریال (200 میلیون تومان)، مراکز استان‌ها 1 میلیارد و 500 میلیون ریال (150 میلیون تومان)، سایر شهرها 1 میلیارد ریال (100 میلیون تومان) و برای روستاها 400 میلیون ریال (40 میلیون تومان) تعیین می شود که در سال‌های بعد متناسب با تورم نقطه به نقطه اعلامی بانک مرکزی افزایش می یابد. تسهیلات پرداخت شده توسط بانک‌های عامل به عنوان تکلیف ماده 4 قانون جهش تولید مسکن محسوب می شود.

به گزارش شجرنیوز، فصل جابجایی‌ها در بازار اجاره مسکن به اوج رسیده و متقاضیان استفاده از وام کمک ودیعه مسکن می‌توانند به سایت saman.mrud.ir مراجعه کنند. در این سایت سقف تسهیلات اعطایی مشمولان حسب درخواست متقاضی و ضوابط اعطای تسهیلات بانکی در مناطق شهری کشور برای تهران 100 میلیون تومان، کلانشهرها شامل کرج، قم، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، اهواز، کرمانشاه، رشت، ارومیه 70 میلیون تومان و سایر شهرها 40 میلیون تومان پرداخت می‌شود.

مشخص نیست با وجود مصوبه مجلس آیا افزایش سقف تسهیلات کمک ودیعه مسکن 200، 100 و 40 میلیون تومان در سال‌جاری اعمال و به اجاره‌نشین‌ها پرداخت می‌شود یا خیر؟  یکی از موارد مهم در اجرایی شدن مصوبه مجلس، محل تامین منابع مالی این تسهیلات است.

اردیبهشت ماه سال گذشته بانک مرکزی دستورالعمل اجرایی تسهیلات 40 هزار میلیارد تومانی کمک ودیعه مسکن را برای اجرا به 19 بانک مسکن، ملی، سپه، پست بانک، صادرات، تجارت، ملت، رفاه، کارآفرین، سامان، اقتصاد نوین، پارسیان، پاسارگاد، سینا، آینده، شهر، گردشگری، ایران‌زمین، خاورمیانه و موسسۀ اعتباری ملل ابلاغ کرد.

با ما در شبكه هاي اجتماعي همراه باشيد: اينستاگرام شجرنيوز ، تلگرام شجرنيوز

منبع: تسنیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.